Çocuklarda balık yağını neden ve nasıl kullanıyoruz?

8 Şubat 2018

Parents Dergisi’nin Xsights Araştırma ile birlikte yaptığı araştırmaya göre annelerin sadece yüzde 15’i çocuklarında balık yağı kullanıyor. Kullananların ise sadece yüzde 45’i düzenli kullanıyor.

Bu derginin okurları, bu sayfalardaki yazıların ne kadar bol araştırma ve makale referans gösterilerek hazırlandığını bilirler. Bebeğiniz ve çocuğunuz hakkında merak ettiğiniz konular başta Parents ABD editörleri olmak üzere Parents Türkiye editörleri tarafından da mutlaka araştırmalar referans alınarak hazırlanır. Geçtiğimiz ay bu hassasiyetimiz doğrultusunda yeni bir çalışma başlattık. Türkiye’nin önemli araştırma şirketlerinden Xsights Araştırma ile ortak araştırmalar hayata geçireceğiz.

İlkini “Çocuklarda Balık Yağı Kullanım Alışkanlıkları Araştırması” başlığı ile geçtiğimiz ay Türkiye’nin 26 ilinde yaşan 750 kadın ile görüşerek gerçekleştirdik. Tüm sosyo ekonomik gruplardan dengeli bir şekilde seçilmiş yüzde 28’i çalışan, yüzde 72’si çalışmayan bu örneklem grubu ile yapılan görüşmelerde kısmen bildiğimiz ama kısmen de bizi çok şaşırtan sonuçlarla yüz yüze geldik.

Çalışan anne daha çok tercih ediyor

Araştırmaya katılan çalışan annelerin oranı yüzde 28 iken, balık yağını çocuğunda kullanmayı tercih eden çalışan annelerin oranı yüzde 39’a kadar yükseliyor. Bu çalışan annenin balık yağı kullanımı konusunda biraz daha istekli olduğunu gösteriyor bize. Aynı zamanda 25-34 yaş grubu kadınlar araştırmadaki tüm kadınların yüzde 36’sını oluşturmasına karşın balık yağı kullananların yüzde 45’ini oluşturması bu yaş grubundaki annelerin balık yağı kullanımına daha yakın olduklarını ortaya koyuyor. Öte yandan B ve C1 sosyo ekonomik grubundaki anneler tüm araştırmanın yüzde 37’sini oluştururken, bu gruplarda balık yağı kullandıran annelerin tüm balık yağı kullandıranlara oranı yüzde 58’e kadar çıkıyor.                                                     

Annelerin sadece yüzde 15’i çocuğuna balık yağı veriyor

Araştırmaya göre annelerin sadece yüzde 15’i çocuklarına balık yağı kullandırıyor. Kullandıranların ise sadece yüzde 45’i düzenli olarak kullandırmayı tercih ediyor. Düzenli olmasa da ara sıra kullandıranların oranı ise yüzde 39. Bu tüm şıklar içerisinde en çok tercih edileni.

     

 

Balık yağını çocuklarının zihni güçlensin diye kullanıyorlar

Annelere çocuklarına neden balık yağı kullandırdıkları sorulduğunda ilk sırada yüzde 27’lik bir oran ile “Zihinsel gelişimini güçlendirmesi için” yanıtı çıkıyor. İkinci sırada ise yüzde 19 ile “İştahını açması ve beslenmesini takviye etmek için” seçeneğinin olduğunu görüyoruz. “Bağışıklık sistemini güçlendirmek” de yüzde 19 ile annelerin balık yağını çocuklarında kullandırma nedenlerinin başında geliyor.

   

Kullandıkları markayı neden tercih ediyorlar?

Çocuklarında balık yağı kullandıran annelerin marka tercihlerini ise yüzde 30 gibi yüksek bir oranda “Doktor tavsiyesi” belirliyor. Marka tercihinde eczacı tavsiyesi (yüzde 20) ikinci, yakın çevrenin tavsiyesi (yüzde 18) üçüncü sırada yer alıyor.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir