Çocuklar kitaplar büyüsün -Aralık 2019-

9 Aralık 2019

 

Yılın en sevdiğim aylarından biri geldi, Aralık. Aralık demek eski yıla veda etmek, yeni bir yıla “merhaba” demek. Yeni planlar yapmak, yeni başlangıçlar için adım atmak demek. 2020 senesinde okumaya daha çok vakit ayırmaya, daha çok yazmaya ve üretmeye çalışacağım. Siz de kendinize ve çocuğunuza okuma konusunda bir hedef koyabilirsiniz. Her gün birlikte bir kitap okumak, yıl boyunca okuyacağınız belirli sayıda kitap seçmek, birlikte okuduğunuz kitaplar sonrasında o kitaplarla ilgili bir etkinlik yapmak ilk aklıma gelenler. Yeni yıl ayrıca güzel başlangıçlar için sevdiklerimize hediye vermek demek. Çocuklara sadece oyuncak ve kıyafet almamanızı, hediye paketlerine kitapları da eklemenizi rica ediyorum. Böylece kitapların da en az diğer hediyeler kadar özel ve önemli olduğunu öğrenmelerine katkı sağlamış ve keyifli zaman geçirmeleri için de yeni bir kitapla tanıştırmış olursunuz çocukları! Herkese tüm planlarının gerçekleştirebilecekleri sağlık dolu bir yeni yıl dilerim!

Hazırlayan: Özge Lokmanhekim

 

KEMAL’İN BARSELONA GÜNLÜĞÜ

İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda okurlarımla buluşan Kemal’in Barselona Günlüğü, şehir günlükleri serisinin Londra, Brüksel ve Roma’dan sonra 4. kitabı. Kitapta Kemal ile arkadaşı Defne’nin Gaudi, Picasso, Dali ve Miro’nu şehri Barselona’da gittikleri tarihi yerleri, paella ve tapas başta olmak üzere denedikleri İspanyol lezzetlerini ve beğendikleri parkları bulacaksınız. Bu mini rehber niteliğindeki kitapla çocukların gözünden şehri gezerken Barselona hakkında da pek çok ilginç bilgiyi öğrenebileceksiniz. (abm yayınları)

KÖPEKTEN KORKAN VETERİNER

Bay Korkakov iyi bir veteriner olmasına rağmen köpeklerden korkuyor. Veteriner kliğinde hayvanların tüylerini kısaltıyor, tırnaklarını kesiyor, aşılarını yapıyor, yavrulara bakıyor, klinikte her şey yolunda gidiyor ama bazıları da köpek korkusundan şüphe etmiyor değil. Sıradan bir gün bir sürü köpekle aynı anda karşılaşan Bay Korkakov ne yapacak peki? (Final Kültür Yayınları)

JİLL VE EJDERHA

Jill, “…ve herkes sonsuza dek mutlu yaşadı…” cümlesiyle biten kitabın sonuna geldiğinde şüphelenir, zira kitaptaki ejderha pek mutlu görünmemektedir. Ejderha, krallıktaki her şeyi yakıp kavurmaktan başka bir işe yaramadığını düşünüp çok üzülmekte, sadece ateş püskürttüğü için kendini işe yaramaz hissettmektedir. Jill onunla dost olur ve ona farklı şeyler öğretmeye başlar. Ancak Ejderha bu işlerde pek de başarılı olamayınca mutsuzluğu devam eder. Peki hem Ejderha’nın kendi özelliğini kullanabileceği hem kralın onu böyle kabul edebileceği hem de herkesin bundan memnun olabileceği bir şey yapılabilir mi dersiniz? (Hippo)

ANNEANNEM VE MİNİK KUŞ

Sıkı Dostlar, Dedemin Adası, Grotlin ve Yalnız Balina kitaplarıyla sevdiğimiz İngiliz çocuk kitabı yazarı ve çizeri Benji Davies’in yeni kitabı Büyükannem ve Minik Kuş. Yalnız Balina kitabı ile tanıdığımız, sessiz bir sahildeki kulübede babasıyla birlikte yaşayan hayvansever kahramanımız Noi, yazın büyükannesinin yanına gidiyor. Ama burada kalmaya hiç de hevesli değildir, çünkü büyükannesi yosun çorbası yapar, bir işten diğerine koşar ve Noi ile oyun oynamaya da pek vakti yoktur. Noi de kendi başına kayalıkları keşfe çıkar ve fırtınada incinmiş, minik bir kuş bulur. Peki sular yükselince ne olacak? Bu minik kuş, büyükannesiyle arasındaki bağları güçlendirip yaz tatilini çok daha eğlenceli hale getirecektir. Aile bağları, sevgi, çocukların oyun ihtiyacını anlatan sıcacık bir hikaye. (Redhouse Kids- SEV Yayıncılık)

PETRA


Küçük bir taşın ya da kaya parçasının ilginç maceralarını anlatan Petra bakış açısı ve kendine inanma üzerine sevimli bir hikaye. Petra önce kocaman bir dağ olduğuna inanıyor, sonra bir köpeğin bulduğu taş sonrasında bir yumurta oluyor. Peki bir kız çocuğu onu boyayıp bambaşka bir şeye çevirdiğinde acaba kendini nasıl hissediyor? En önemlisi sırada ne var? Çünkü hayat iyisiyle kötüsüyle, tüm güzellikleri ve önümüze çıkan fırsatlarla devam ediyor.  (Nesin Yayınevi)

Kemal’in Önerisi :Oğlum Kemal ile her gece yatmadan önce mutlaka kitap okuyoruz. Bu köşede onun severek okuduğu, kütüphanemizde ayrı bir yeri olan kitapları da sizlerle paylaşmak istiyorum.

İŞTE BENİM BİR GÜNÜM

Kitap dünyanın farklı ülkelerinde, birbirinden farklı dil, din, ırk, millet ve yaşama sahip 7 çocuğun bir gününü anlatıyor. Aileleri, kahvaltıda ne yedikleri, okula ne giydikleri, okula nasıl gittikleri ve okulda neler yaptıkları, nasıl oyun oynadıkları ve akşam yemeğinde ne yedikleri başta olmak üzere  pek çok konuda bilgi sahibi oluyorsunuz. Biz oğlumla kitabı okurken onun da okulda bir gününün nasıl geçtiğini konuştuk, çocuklarla iletişim kurmak ve üzerinde sohbet etmek için de çok güzel bir kitap. Çizimleri rengarenk, oldukça detaylı. Kitabın sonunda bir de minik sürpriz var, ailelerle gerçekten tanışıyorsunuz. (Redhouse Kidz – SEV Yayıncılık)

KEDİM KAYBOLDU – KÖPEĞİM KAYBOLDU

Türk çocuk edebiyatının kıymetli isimlerinden Aytül Akal’ın iki yeni kitabı var. Kedim Kayboldu ve Köpeğim Kayboldu. Bu eğlenceli ve merak uyandıran kitaplarda köpeğini ve kedisini kaybeden bir çocuğun etrafındaki kişilerin de yardımıyla hayvanlarını bulma hikayesi anlatılıyor. Farklı cinsteki kedi ve köpekler hakkında da pek çok bilgi edinebileceğiniz kitapların dili sade, akıcı ve okurken gülme garantili. Sevimli çizimleri de Anıl Tortop’a ait. (Hep kitap)

AYNIYIZ AMA FARKLIYIZ DA


Tüm çocukların ve aslında tüm insanların birbirinden farklı olduğunu, farklılıklarımızla güzel ve özel olduğumuzu, farklılıklarımızın bizi eğitim, sağlık, sosyalleşme gibi pek çok haktan mahrum edemeyeceğini aksine toplumların bu farklılıklarla büyürse güzelleşip ilerleyebileceğini çocuklarımıza en basit ve doğru dille anlatabilmek bizlerin sorumluluğu diye düşünüyorum. İstek Vakfı’nın yayınevi olan İstek Yayınlarının yeni markası Pırıl Çocuk’tan çıkan bu kitap tam da bu konuyu işliyor. (Pırıl Çocuk)

UZAYLI ARKADAŞIM

Rocio Bonilla’nın yeni kitabı Uzaylı Arkadaşım’ın hem hikayesini hem de çizimlerini çok beğendik. Uzaylı Arkadaşım, her çocuk gibi son derece meraklı ve dünyayı keşfetmek için heyecan duyan bir çocuğun hikâyesini anlatıyor. Davranışlarımızın sonucunu düşünüyor muyuz? Neden sonuç ilişkisi kuruyor muyuz? Bazı şeyleri herkes yapıyor diye mi yapıyoruz, bir topluluğa ait olmak için mi, yoksa kendimiz de yapmak istiyor muyuz? Peki bu hoş olmayan, arkadaşımızı kırıp üzecek bir davranış ise, düşüncemiz aynı mı? Davranışlarımızı kontrol edip sorumluluğunu almak üzerine keyifli bir dostluk hikâyesi. (abm Yayınları)

BİR HAYALİM VAR

Bernard diğer tavşanlar ne yapıyorsa aynısını yapıyordu ancak onun hayalleri bambaşkaydı. Diğer tavşanların yaptığını yapmak, onlarla aynı hayallere sahip olmak istemiyordu. Bir süre onlar gibi davranmak için kendini zorlasa da sonunda hayallerinin peşinden gitmeye karar verdi. Hayal kurmak ve hayallerden vazgeçmemek üzerine eğlenceli bir hikaye. (Pearson)

SU PRENSESİ

 

Sevdiğim yazar Susan Verde’nin kaleme aldığı ve Nokta kitabıyla kalbimizde ayrı bir yeri olan Peter H. Reynolds’un resimlediği bu kitap Afrika’da bir köyde yaşayan bir kızın temiz suya ulaşma hikayesini anlatıyor. Li Li ve annesinin her gün su almak için gittikleri uzun yolu, sıra beklemelerini, toprak renkli suya ulaşmalarını ve sonrasında bu suyu kaynatıp içmeleri ve kullanmalarını anlatan bu kitap hem temiz suya ulaşamayan insanların da olduğuna dair bilgi verirken onlara yardım edebilmek ve sahip olduğumuz suyu doğru kullanabilmek adına da bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor (Nar Çocuk)

 

 

 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir