Çocuklar Kitapla Büyüsün

15 Ağustos 2019

Tatil çabuk geçiyor, Ağustos ayı geldi bile! Tatilde çocuklar dinlenmeli, eğlenmeli ve keyifli vakit geçirmeli. Ancak, özellikle okumayı yeni öğrenmiş olan çocuklar okuma pratiği kazanabilmek için düzenli olarak kitap da okumalı. Okuma saatlerini bir zorunluluk yerine daha eğlenceli hale getirebilmek biz ebeveynlerin elinde. Deniz kenarında gölgede, şehirde bir parkta ya da evde özel bir alan yaratarak da okuma yapabilirsiniz birlikte. Tatilde bir yemek kitabından tarif bularak ve birlikte okuyarak yeni bir lezzet denemek, eve aldığınız bir mobilya veya aletin kurulumunu kullanım kılavuzundan birlikte okuyarak yapmak ya da yeni bir kutu oyununun nasıl oynandığını anlatan kurallar kitapçığını okumak da okuma pratiğine katkı sağlayacaktır. Güzel bir ay geçirmeniz dileğiyle!

Yazan: Özge Lokmanhekim

 

Dünyanın Sonun Yolculuk – Doldrums

New Yorklu sanatçı Nicholas Gannon’ın hem yazıp hem resimlediği, dünyada birçok dile çevrilip 14 ülkede yayımlanan iki kitaplık sevilen seri “Doldrums”, serinin ilk kitabı.Archer Helmsley ünlü birer kâşif olan büyükannesiyle büyükbabasının türlü gariplikler ve hazinelerle dolu evinde büyümüştür. Kendisi de büyük bir maceraya atılmak için can atar. Fakat aşırı korumacı davranan annesi sebebiyle evinden bile çıkamazken maceraya nasıl atılabilir ki? Archer, büyükannesiyle büyükbabasının bir buzdağında kaybolduklarının haberini alınca, arkadaşları Adélaide Belmont ve Oliver Glub ile Archer’ın büyükannesiyle büyükbabasını kurtarmak için bir plan yaparlar. Fakat hiçbir şey umdukları gibi gitmez. (Can Çocuk)

 

Okuyan Fil Serisi – Karavan Yollarda

Çocukların okumayı öğrenip kendi okuma deneyimlerine başladıkları zaman keyifle okuyabilecekleri, puntoları büyük, satır araları geniş bir şekilde tasarlanmış bir ilk okuma serisi. Resimli ve özgün hikayeler, kavramsal gelişime yönelik dil kullanımı, okuma becerisini pekiştirirken görsel yorum becerisini de geliştirmeyi amaçlayan bu seriyi biz çok beğendik. Daha önce Kapadokya, Rize, İstanbul, Alaçatı kitaplarını okuduğumuz Karavan Yollarda serisinin son iki kitabı Anıtkabir’i ziyaret edeceğimiz Ankara ile Doğu Ekspresi’ni selamlayacağımız Kars. (Final Kültür Yayınları)

Hayvan Öyküleri Serisi

Kitapları 25’in üzerinde dile çevrilen Jill Tomlinson’ın yedi kitaplık çok sevilen Hayvan Öyküleri Serisi’nin ilk dört kitabını daha önce sizlerle paylaşmıştım. Çocukların keyifle okuduğu Karanlıktan Korkan Baykuş, Evine Dönmek İsteyen Kedi, Hayatı Keşfetmek İsteyen Penguen ve Büyümek İsteyen Goril adlı ilk dört kitaptan sonra serinin son üç kitabı da artık raflarda. Çocuklar bu öykülerle hem hayvanlarla ilgili bilgiler ediniyor hem de büyümek, zorlukların üstesinden gelmek, dayanışmak gibi konular üzerine düşünüyor. Karıncalarla tanışan küçük karıncayiyen Pim’im maceralarını anlatan Karıncanın Ne Olduğunu Bilmeyen Karıncayiyen, bir aile kurmak isteyen çil tavuk Hilda’nın öyküsüyle Pes Etmeyen Tavuk ve sorularına yanıt arayan yavru susamuru Pat’ı anlatan Merak Eden Susamuru 7 yaş ve üzeri çocukların ilgisini çekecektir. (Redhouse Kidz- SEV Yayıncılık)

Puyo& Aya – Kemal’in Önerisi  

 Oğlum Kemal ile her gece yatmadan önce mutlaka kitap okuyoruz. Bu köşede onun severek okuduğu, kütüphanemizde ayrı bir yeri olan kitapları da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sizleri yeni bir kitap ve oyuncak serisi ve bu serinin arkasındaki kadın girişimci TUÇE Bakan ile tanıştırmak istiyorum. Bakan, çocuklar için Puyo&Aya isimli bir köpek ve çocuğun maceralarını anlattığı kitap serisini hem Türkçe hem de İngilizce olarak iki farklı dilde hazırlamış. Gerçek hayattan ilham alınarak hazırlanan ve basımında FSC sertifikalı kağıt kullanılan hikaye kitaplarının animasyon filmleri ile GOTS sertifikalı organik pamuk kumaşlar kullanarak üretilen oyuncak, battaniye, yastık gibi yumuşak tekstil ürünleri de bulunuyor. Ürünlerin her birinde karakterlerin önceliği çocukların hayal gücünü geliştirmek, öğrenmelerini kolaylaştırmak, kitap okumaktan ve oyun oynamaktan keyif almalarını sağlamak, uyku esnasında kendilerini huzurlu ve güvende hissetmelerine yardım etmek olsa da, aynı zamanda çocuklarda insan, hayvan ve doğa sevgisinin oluşmasına, insani değerleri benimseyen duyarlı bireyler olarak yetişmelerine de katkıda bulunuyor. Özellikle okul öncesi dönem için önereceğim bu kitaplar hakkında detaylı bilgi ve sipariş için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. – www.puyoandaya.com

SEN DE OKU – Editörün önerisi

Doğuştan gelen, okuma ve yazma becerilerini etkileyen, dil temelli bir öğrenme güçlüğü olan ve konuşma dilinin sesleri ile yazı dilinin sembollerini ilişkilendirmede yaşanan bir güçlükten kaynaklanan -disleksi, çok sayıda insanın yaşam kalitesini etkiliyor. Bu noktada disleksik bireylere yönelik, eğitim ve okuma materyalleri ihtiyacı doğuyor. Tudem Yayın Grubu’nun, sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirdiği SEN de OKU koleksiyonu, son dönemde bu alandaki dikkat çeken çalışmalardan biri. SEN de OKU serisi farklı içerikteki kitaplarıyla hem okumaya isteksiz çocukların hem de okuma güçlüğü çeken çocukların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmış. Bu serideki kitaplar, sade ve anlaşılır dili, renklendirilmiş sayfaları, okur dostu yazı tipi, harfler satırlar ve paragraflar arası bırakılan ferah boşlukları, birbirinden ilgi çekici ve eğlenceli öyküleriyle çocukları edebiyatın keyifli dünyasına yaklaştırıyor. Bu serideki kitaplar ilk okuma seviyesinden başlayarak kolaydan zora doğru aşama aşama ilerleyen bir okuma yelpazesi sunuyor.

Aktivite Kitapları

Yazın deniz kenarında güneşin dik geldiği öğle saatlerinde gölgede kitap okumayı seviyoruz. Ancak, bu sürenin tamamını kitap okuyarak geçirmiyoruz. Bol bol aktivite kitabı da yapıyoruz. Çiz ve Tamamla ile Alice’in Labirentleri bu yaz plaj çantamızdaydı. Bu kitaplar çocuklara eğlenceli dakikalar vaat ederken aynı zamanda dikkat, konsantrasyon, kalem tutma becerisi ve küçük motor gelişimi konusunda da katkı sağlıyor. (ABM Yayınları)

HUYSUZ KAKTÜS – TUNÇ ATALAY

Özellikle okul öncesi döneme hitap eden Siyah Beyaz Hikaye, İzini Arayan Salyangoz ve Gıdıklanan Elma ile Milo’nun Maceraları isimli kitaplarıyla tanıdığımız yazar ve çizer Tunç Atalay’ın yeni kitabı Huysuz Kaktüs Masalperest’ten çıktı. Kendisiyle hem kitabı hem de yeni projeleri hakkında konuştuk.

Huysuz Kaktüs’ün hikayesi nedir, nasıl doğdu bu kitap?

Huysuz Kaktüs’ün hikayesi sınıfımda ortaya çıktı. Sınıf ortamım bana her zaman ilham kaynağı olmuştur. Yaklaşık üç yıl evvel serbest zaman etkinliğinde çocuklarla birlikte resim yapıyorduk ve kendimi kaktüsün ilk eskizini yaparken buldum. Sonrasında, oracıkta filizlendi ve yavaşça büyüyen gerçek  bir kaktüsmüş gibi bir süreç geçirdi. Demlenmiş bir hikaye oldu diyebiliriz.

Hem yazıp hem de çizmek yaratma sürecini nasıl etkiliyor?

Açıkçası her ikisini de birlikte yürütüyor olmak çok keyifli bir durum. Hikayeyi oluştururken zihnimde beliren sahneleri olduğu gibi kağıda aktarabilmek süreci hızlandırıyor ve daha eğlenceli hale getiriyor diyebiliriz.

Huysuz Kaktüs bize ne anlatıyor?

Aslında hikayelerimi mesaj vermek üzerine kurgulamıyorum.  Huysuz Kaktüs kitabımı yazarken de bir mesaj kaygısı gütmememe rağmen birlikte bir şeyler paylaşırken karşılaştığımız sorunlara, engellere çözüm üretebilme, ortak dil bulma gibi çok net mesajları olan bir hikaye oldu.

Yeni kitap projesi var mı?

Evet var. Yeni eğitim – öğretim yılının başında, yeni bir hikayeyle çocuklarla buluşmayı düşünüyorum.

 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir