Çocuklar için 7 sofra kuralı

22 Aralık 2017

Aile bağının kuvvetlenmesinde ailecek vakit geçirmenin önemi tartışılamaz. Böyle anlarda aile bireylerinin birbirlerini daha yakından tanıması için fırsat bulurlar. Akşamın gelmesiyle kurulan sofralar ve aile bireylerin hep birlikte yemek yediği o anlar çoğu zaman vaktini işte geçiren ebeveynler her ne kadar çocuklarıyla ilgilense de iç dünyalarına yakınlaşması için idealdir. Tabii birlikte geçirilen vakitlerde aile bireylerinin birbirlerine karşı tutumları da bu yakınlaşmaların sağlanması için önemlidir. Kaba ve ilgisiz tavırlar tam tersi etki yaratır. Keyifli yemekler için çocuğunuza öğretmeniz gereken 7 sofra kuralı için yazımızı okumaya devam edin…

Büyülü kelimeleri eksik etmeyin

Yemek sırasında söylenecek ‘lüften’ ve ‘teşekkürler’ kelimeleri ortamda bir hoşluk yaratacaktır. Bu kelimeleri çocuklarınızdan bir tabak istendiğinde ya da o istediğinde kullanması gerektiğini öğretin. Zaten tatlı olan minnağınız bu sözlerden sonra etraftan daha da takdir toplayacaktır.

Sessizce beklemesini söyleyin

İnsanlar genellikle fazla olduklarında sinirli ya da sabırsız olabiliyor. Bu çocuklarda da gözlemlenen bir durum ve çocuklar hislerini yetişkinler kadar saklayamaya biliyor. Bu duruma çatal ve kaşığını masaya vurarak ‘yemek! yemek!’  diyerek gürültücü bir şekilde bekleyebiliyorlar. Eğer bu durumu yaşamak istemiyorsanız ona böyle yaparak yemeğin gelmesini çabuklaştırmayacağını ve sakince beklemesi gerektiğini söyleyin.

Yemeği ziyan etmesine izin vermeyin

Elbette çocuğunuzun tabağını yiyemeyeceği kadar doldurup sonrasında yemesi için ısrar etmenizden söz etmiyoruz. Ona her gün yediği bu yemeklere sahip olduğu için mutlu olmasını öğretin. Ayrıca, porsiyon konusunda ondan da yardım alarak hangi sınırda doyacağı bilincini aşılayabilirsiniz. Kontrol onun elinde oldukça ne yapması gerektiğini bilecek ve ziyan etmeyecektir.

Otur-ye-kalk yapmayın

Ailecek yenilen yemeklerde yemeğe birlikte oturup birlikte kalkmaya özen gösterin. Herkes farklı zamanlarda yemeğe başladığında havada birlik ve beraberlik kokusu kalmayacaktır. O yüzden, sofraya son gelenle birlikte yemeğe başlayıp, son kalkanla birlikte yemeği sonlandırmak doğru olacaktır. Böylece çocuğunuz yemek sırasında başkasına da saygı duymayı ve birlik olmayı öğrenecektir.

Elektronik eşyalara güle güle deyin

Sahip olduğumuz elektronik eşyaları elimizden düşüremez hale geldik. Birbirimizle konuşmak yerine Facebook’ta video izlemeyi tercih ediyoruz. Yemek saatinde çocuklarınızın ve kendinizin yemek masasına telefonsuz ya da tabletsiz gelmesini isteyin. Hatta odanızda televizyon açıksa kapatın.  Böylece tüm sanal dünyadan uzaklaşarak birlikte keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Ayrıca, çocuğunuz bu konuda ikna olmuyorsa aletlerin dikkat dağınıklığına neden olduğunu ve böylece birlikte yemek yemenin bir anlamı olmadığını söyleyebilirsiniz.

Ağız doluyken konuşmayın

Çocuğunuz yemek esnasında heyecanla okulda yaptığı şeylerden bahsetmek istiyor ama daha lokmasını bitirmediği için dediklerini anlamakta zorluk çekiyorsunuz. Bunun için çocuğunuza çiğnedikten sonra konuşmasının daha doğru olacağını söyleyin. Zamanla bu durum alışkanlığa dönecektir.

İltifat etmeyi aşılayın

Ortaya koyulan bir işte sonra herkes takdir edilmekten hoşlanır. Bu nedenle çocuğunuza yediği yemekleri beğendiğinde takdir etmesini öğretin. Eğer hoşlanmadıysa şikayet etmek ve eleştirilerini sunmak yerine o yemekten daha az alabileceğini hatırlatabilirsiniz.

Daha çocukken öğreteceğiniz bu sofra adabı ilerde hayatının her anına yansıyacağını unutmayın. Bu davranışları çocuğunuzun özüne yansıması için sık sık ona hatırlatabilirsiniz. Haydi afiyet olsun ?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir