Çocuk bakımında güven iklimi

22 Nisan 2019

Erken çocukluk dönemi yalnızca çocuktan oluşan tek eksenli bir yapı değildir. Bu dönem; aile, bakıcılar, hane, mahalle okul, hizmet ve politikalardan, içinde bulunulan zamandan etkilenen çok kişili ve çok katmanlı bir yapılar bütünü içinde yaşanır. Çocuğa etki eden her kişi, kurum, hizmet ve politika çocuğun gelişimine doğrudan veya dolaylı dokunmuş olur. Söz konusu tabloda bakıcılar ise kritik bir noktada yer alıyor. Çocuk bakımı konusunda bugüne kadar verdiği hizmetin kalitesi ile anne ve babalar üzerinde güven iklimi kuran Tay Danışmanlık, ailelerin bu ihtiyacına 15 yıldan bu yana cevap veriyor. 

Çalışan annelerin en büyük problemlerinin başında çocuklarına bakacak doğru kişiyi bulabilmeleri geliyor. Özellikle 0-36 ay arasında çocuğun ev ortamında olması tercih edilirken bu noktada ailelerin karşısına çocuklarını teslim edeceği seçenek olarak; anneanne-babaanne, yakın bir akraba, bakıcı, kreş çıkıyor. Çocukluğun ilk yıllarının çocuğun gelişimindeki etkisi göz önüne alındığında ise güvenilir bakıcı seçiminin önemi daha da artıyor. Diğer yandan emanet ettiğimiz çocuklarımızın ne kadar güvenilir insanlarla bir hayat yaşayacağı da bir diğer kritik konu olarak yanı başımızda duruyor.

İki çocuk annesi olan ve kendi ihtiyaçlarından yola çıkarak 15 yıl önce Tay Danışmanlık firmasının temellerini atan Tuba Kavak, bugün Türkiye’de özellikle çocuk bakıcısı arayan ailelere çözüm ortağı oluyor.

Söz konusu çocuklar olunca önemli bir meslek grubunu temsil ettiğinizi söyleyebiliriz. Tay Danışmanlık olarak bakıcılıkta sorunsuz ve istikrarlı bir çalışma süreci için neler yapıyorsunuz?

Mesleğimiz titizlikle, vicdanla aynı zamanda disiplin ve profesyonellik ile yapılması gereken bir alan. Sebebi de hizmet alan kişiler anne babalar gibi görünse de aslında henüz kendini ifade edemeyecek yaşta olup, hiç tanımadığı biri tarafından bakımı gerçekleşecek olan bebek ve çocuklar olması. Uzmanlar insan hayatında 0-6 yaş döneminin ne kadar önemli olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Bu süreçte anne babalar genelde çocuklarının gideceği anaokulu ve öğretmeni seçerken dikkat ederler fakat, kaçırdıkları çok önemli bir nokta var o da, öğrenmenin doğumla birlikte başlıyor olması. Dolayısıyla çocuk rol model olarak ilk önce öğretmenini değil, evinde ona bakan bakıcıyı alıyor. Bu nedenle bakıcının hem psikolojik hem de fiziksel gelişim için gerekli donanıma sahip olması gerekiyor.

İstikrarlı bir bakıcı çalıştırma süreci için neler yapıyorsunuz?

Firmanın bakıcı talep eden aileye ve iş tanımına uygun bir bakıcıyı eşleştirmesi çok önemli. Her aile aynı taleple geliyor gibi görünse de aslında çocuklarının ve evlerinin düzenleri farklıdır. Bu nedenle her bakıcı her aileye yönlendirilemez. Örneğin yenidoğan bir bebek bakımı ile 2 yaş çocuk bakımı farklıdır. Bu noktada da bakılacak bebeğin yaş dönemine uygun deneyim ve referansı olan adayların tercih edilmesi gerekir. Ayrıca ailenin bu süreçteki çocuk bakımının dışında, “ev ile alakalı işler var mı, varsa bunlar neler” gibi iş tanımını belirleyen hattın çok net çizilmesi ve bakıcının söz konusu sorumlukları alabilecek biri olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Aile ve bakıcının oturduğu lokasyonun çok uzak olmaması, çalışma saatleri, bakıcıya ödenmesi planlanan maaş netleştirilmeli ve titiz bir çalışma sonunda aile uygun adaylar ile bir araya getirilmeli.

Peki ailelerin bakıcı seçiminin ardından devam eden süreci nasıl yönetiyorsunuz ?

Aslında bir bakıcı ajansının ne kadar ilgili ve profesyonel çalıştığı bakıcının işe başladığı ilk günlerde anlaşılıyor. Çünkü firmanın görevi sadece bakıcıyı işe yerleştirmek değil, aynı zamanda hizmet verdiği ailenin memnuniyetini de takip etmek. Bunun için Tay Danışmanlık süreç başladığında müşteri temsilcileri tarafından ailenin memnuniyetini ölçmek amacıyla görüşmeler gerçekleştiriyor. Bu görüşmeleri hem bakıcı hem de aile ile yapıyor çünkü, sürecin istikrarlı devamı için her iki tarafın da birbirinden memnun olması gerekiyor.

Tay Danışmanlık’ın portföyüne dahil olmayı başarabilmiş bakıcılarda aradığınız temel kriterler arasında neler yer alıyor ?

Referans, bir bakıcıda aradığımız en önemli özelliklerden biri. Sizde biliyorsunuz ki, bakıcıların bu konuda yeterli şekilde eğitim alabileceği okullar yok. Çocuk gelişim mezunları yaş olarak yenidoğan bir bebeğin bakımı için yeterli tecrübeye sahip değil.  Dolayısı ile bakıcılar daha önce çalıştıkları aileler aracılığı ile bir iş kültürüne sahip oluyor. Daha önce çalışıp ayrıldığı ailelerden çıkış sebebi, çocuk bakacak ise bu konuda daha önce almış olduğu eğitimler de bizim için önemli.

Anne ve babaların bebek bakıcısı tercih ederken dikkat etmesi gereken konular neler?

Bakıcıdan önce bakıcıyı seçmek için başvuracakları kurumu belirlemeleri son derece önemli. Eğer ruhsatsız firmalara denk gelirlerse maalesef bu süreçte büyük sıkıntılar ortaya çıkıyor. Bunu, sektördeki yaklaşık 15 yıllık gözlemlerimden yola çıkarak söylüyorum. Tek amaçları ticari kazanç olan, vasıfsız adayları vasıflı gibi gösteren kaçak firmaların, bu konuda deneyimsiz olan aileleri mağdur ettiğine tanık oluyoruz yıllardır. Eğer deneyimli ve dürüst çalışan bir ajansa başvururlarsa zaten ajans ailenin talebine uygun aday çalışmasını yapacak ve bakıcı ile anlaşılması halinde süreci yakından takip edecektir. Diğer taraftan bir bakıcıda olması gereken en temel özellik elbette çocuk sevgisi. Bakıcılık, içinde duygu barındıran çok önemli bir meslek gurubu. Bu meslek sevmeden ve isteksiz bir şekilde asla yapılamaz. Çocuk sevgisi, şefkat, sabır, titizlik elbette güncel bilgi birikimi, insani değerlere ve kişisel görünüme özen göstermesi de bakıcı da bulunması gereken kriterlerden birkaçı.

Firma olarak sunduğunuz hizmetlerde farkınızı nasıl ortaya koyuyorsunuz?

Çok haklılar bu deneyimi iki çocuğunda da yaşamış biri olarak ebeveynlerin hislerini, kaygılarını anlayabiliyorum. Kıymeti tarifsiz olan çocuğunuzu hiç tanımadığınız birine emanet etmek durumunda kalıyorsunuz. Biz, annelerin en kaygılı olduğu dönemde onlarla çalışıyoruz genellikle iyi örnekleri gösteriyoruz ki, bakıcı çalıştırma sürecini trajik bir hale getirmesinler. Ailelere gösterdiğimiz örnekler zaten daha önce Tay Danışmanlık’tan hizmet alan diğer aileler oluyor. Ve diyoruz ki, “bakın bu aile ve bebekleri de bize başvurdukları zaman çok heyecanlı ve gergindi ama bebekleri tek bir bakıcı ile okul çağına kadar büyüdü.” Sanırım ebeveynlerin bize inanmaları ve güvenmelerini sağlayan şey, ilk başta onları iyi anladığımızı bilmeleri. Tay Danışmanlık, iki çocuğumu büyütürken onlarla birlikte büyüdü. Annelik duygum bu sebepten hep taze ve bir annenin en çok beklediği şey de anlaşıldığını hissetmesi.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir