Bir güven ve güvenlik sorunu

9 Haziran 2020

Gençlerin ebeveyn kontrolüne ihtiyacı var mı?

 Kaspersky Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı, Maher Yamout çocuklarımızın sanal dünyadaki güvenlikleri için neler yapmamız gerektiğini anlattı. 

İnternetin gençlerin hayatında önemli bir rol oynadığına şüphe yok. İnternet sayesinde birçok fırsata hızla ve kolaylıkla erişebiliyorlar. Bilgi paylaşımı, sosyal faaliyetlere katılım ve arkadaşlarla iletişim için internet harika bir platform.

Bunun en büyük örneklerinden biri, Instagram ve Snapchat gibi gençler arasında çok popüler olan hizmetlerle yaygın bir şekilde gerçek zamanlı fotoğraf ve video paylaşımıyapılması. Bu hizmetler, çocukluktan yeni çıkmış gençlerin yaratıcılığını artırarak kendi videolarını çekip paylaşmalarını sağlıyor. Bu platformlar gençlerin daha aktif bir yaşam sürmesinde önemli bir rol oynuyor. Bunlar sayesinde yaşıtlarıyla ortak paydada buluşabiliyorlar.

Ancak, çevrim içi uygulamaların ve hizmetlerin sık kullanımı bazı gençler ve ebeveynleri için sorunlara da yol açabiliyor. İnternetteki ve normal yaşamdaki faaliyetler arasındaki doğru dengeyi bulmak zor olabiliyor. İnternette çok fazla zaman geçiren gençler diğer önemli aktiviteler için vakit bulamayabiliyor. Örneğin aile ve arkadaşlarla kaliteli zaman geçirmek mümkün olmuyor veya ders çalışmak ve fiziksel aktivite için zaman kalmıyor.

Ayrıca internette daha fazla geçirmek, zararlı içeriklere erişme ve siber zorbalık riskini de artırabiliyor. Teknolojiyle arası çok iyi olmayan veya dikkatsiz kullanıcılar dolandırıcılık tuzaklarına düşebiliyor. Bu tür kullanıcılar hesaplarına başkalarının izinsiz erişmesine veya kişisel bilgilerinin kendi istekleri dışında paylaşılmasına daha açık olabiliyor.

Gençlerin internetin avantajlarından yararlanmasını sağlamak isteyen ebeveynler doğal olarak çocuklarını çevrim içi hizmetlere bağımlı olmaktan veya potansiyel tehditlerden korumaya yöneliyor. Ebeveynlerin çocuklarının internet kullanımı sonrasında alışkanlıkları veya davranışlarındaki değişiklikleri takip edebilmesi gerekiyor.

Anne babaların internet kullanımını tamamen yasaklamaya gerek kalmadan etkili koruma çözümleri ve önlemleri alabilmesi için sorunu tam olarak anlaması da gerekli. Bu nedenle, ebeveynler kendilerine şu soruyu sormalı: Çocuğumun internette geçirdiği süreyi kısıtlamak için teknik önlemler almaya değer mi, yoksa kendisi potansiyel sorunlardan kaçınabilir mi?

İnternete savaş açmak doğru mu?

Çoğu ebeveyn çocuklarının internette yaptıklarından kaygı duyuyor.Ayrıca gençlerin, öğretmenlerin tavsiyelerini göz ardı etmesinden veya internet ve sosyal medya ile ilgili riskleri hafife almasından da endişeleniyorlar. TikTok gibi platformlar aile güvenliği için özel kurallargetirse de çocukların internette uygunsuz içeriklere rastlayabileceği birçok yer bulunuyor.

Gençler ise interneti başlarında kimse olmadan kullanacak kadar büyümüş olduklarını düşünüyor. Çocuklar yaşları ilerledikçe ailelerinden çok arkadaşlarıyla vakit geçirmeye başlıyor. Arkadaşları da internet kullanımı konusunda benzer düşüncelere sahip olduğunda birlikte internette daha riskli faaliyetler deneme riskleri de artıyor. Aynı durum gerçek dünya için de geçerli.

Peki bu durumda ebeveynler ne yapabilir? Burada izlenecek bir yol gençlerin internetteki faaliyetlerini sürekli izlemek olabilir. Bunun için, eğer ailede paylaşılan bir cihaz kullanılıyorsa tarayıcı geçmişine bakmak, sosyal medya hesaplarını ziyaret etmek ve hatta mobil cihazları alıp kontrol etmek gibi yöntemler uygulanabilir.

Pew Research Center tarafından yapılan bir araştırmayagöre, ebeveynlerin yarısı çocuklarının internet geçmişini veya sosyal medya profilini takip ediyor. Ancak, bunların yalnızca küçük bir bölümü ebeveyn kontrolü yazılımlarını kullanıyor. Bu yazılımlar çocuğun internet deneyimini etkilemeden kontrol imkanı sunuyor.

Görülen o ki ebeveynler çocuklarının internette neler yaptığını ve hangi siteleri ziyaret ettiğini bildiğinden veya bildiğini düşündüğünden, kontrol için teknolojik araçlarkullanmaya pek yanaşmıyor.

Ancak her hareketin takip edildiği bu derece bir özel hayat ihlali, yaşantıyı tamamen kontrol etme çabasıolarak algılanabilir.Çocuklar kendi özel hayatlarının anne babaları tarafından ihlal edildiğini düşünürse daha büyük tartışmalar yaşanabilir. Bu da çocukların riskli davranışlara daha çok yönelmesine neden olabilir. Peki alternatif yöntemler neler?

Doğru dengeyi bulmak

Çocukları internette korurken, ebeveynlerin özel hayat sınırlarını aşmadığı ve gençlerin eğlencesinin bozulmadığı bir orta nokta var. Ebeveynler ve gençler arasında, davranışların en iyi nasıl takip edilebileceğine dair açık bir iletişim yürütmek ortak bir anlayış oluşmasına ve özgürlükle birlikte bazı sınırların da belirlenmesine olanak veriyor.

Çok daha bilinçli atılacak adımlarla ebeveynler çocuklarıyla etkileşime girmek için daha olumlu yöntemler bulabiliyor. Böylece onlarla bir güven ilişkisi kurarak iletişimi artırmaları mümkün oluyor.

Bu yolla elde edilen güven sayesinde, ebeveyn kontrolü önlemleri daha kolay kabul edilebiliyor. Çocuklarında bir şeylerin yanlış gittiğini fark eden ebeveynler, konuşup anlaşarak daha önce konulan sınırları aşabiliyor.

Anne babalar internet kullanımı için kurallar belirledikten ve kısıtlı ebeveyn kontrolünün gerekliliğini anlattıktan sonra çoğu genç, uygulamanın engellediği bir site olduğunda her zaman gidip ihtiyaç halinde bu sitenin izinli siteler listesine eklenmesini isteyebilir.

Doğru adımlar atmanın önemi

  • Çocuklar aksini söylese de ebeveynlerinden çok şey öğreniyor. Bunu asla akıldan çıkarmamak gerekli. Bu nedenle, internet üzerinden iletişim kurarken sorumlu bir rol model oluşturmak çok önemli.
  • Ebeveynler çocuklarına örnek olmalı. Çocuklara çeşitli kısıtlayıcı önlemler uygulamaya karar verdiklerinde anne babaların da bu kurallara uyması şart. Çocuklarına tüm cihazlarını kapatmasını söylemesine rağmen ekrandan gözlerini alamayan ebeveynlerin uyguladığı kısıtlayıcı önlemler veya verdiği tavsiyeler iki yüzlü ve etkisiz olacaktır.
  • Ayrıca, internet erişimini kısıtlayıcı önlemler ve bağımsızlığını arayan gençler arasındaki olası gerginliği azaltmak için ebeveynler çocuklarının kendi kendisini kontrol etmesine izin verebilir.Anne babalar çocuklarıyla daha fazla vakit geçirdiğinde daha çok güven oluşturabilir ve böylece internette bir olay yaşandığında bunu öğrenen ilk kişi olabilir.
  • Son olarak, gençlerin kendi hareketlerini izlemeleri internet alışkanlıkları konusunda kendilerini daha etkin bir şekilde kontrol edebilmelerine yardımcı olacaktır. Ebeveyn kontrolü potansiyel riskleri önlemenin yalnızca bir yoludur, asla bütün sorunları ortadan kaldıran sihirli bir çözüm değildir. En iyi ebeveyn kontrolü yöntemi, çocuklarla açık iletişim kurarak aldıkları kararlara yardımcı olmaktır.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir