Biberon seçerken nelere dikkat edilmeli?

15 Aralık 2017

-Bambino katkılarıyla-

Bazı bebekler her biberonla mutlu olabiliyorken, bazıları ise biberon konusunda seçicilik yapabiliyor. Bu yüzden bebeğinizin rahatça beslenebilmesi için yapacağınız biberon seçimi oldukça önemli. Peki, bebekleriniz için her zaman en iyisini isteyen anne babalar biberon seçerken nelere önem vermeli?

Biberon çeşitleri

Cam biberon: İçerisindeki sıvıyı en iyi muhafaza eden bu biberonlar cam biberonlar sıcak su ile yıkayarak sterilizasyonu sağlanır. Cam biberonlarda dezavantaj yaratan durum ise kırılması veya çatlaması olacaktır. Kırılma veya çatlama durumlarından ötürü, bir şeyleri kendi kendine yeni içmeye başlamış bebeklere cam biberonların verilmemesi tavsiye edilir. Ağırlık olarak kendi başlarına tutamama durumlarında, biberon düşüp kırılabilir, çatlayabilir ve olası kazalara yol açabilir. Cam biberonları piyasada kolaylıkla bulabilir ve temin edebilirsiniz.

Plastik biberon: Kırılma veya çatlama gibi olası durumlarda daha avantajlı durumdadırlar. Hafif ve kırılmaz olmaları sadece fazlaca çizilmeleriyle sonuçlanabilir. Aynı zamanda, sterilizasyonlarını gerek sıcak gerekse soğuk suyla sağlayabilirsiniz. Ayrıca, minik bebeğinizin plastik biberonu kavraması ve taşıması daha kolaydır. Plastik biberonlarda MUTLAKA dikkat edilmesi gereken bir husus da Bisfenol A(BPA) olarak adlandırılan maddeyi içermemesidir. Ambalajların üzerinde, kataloglarda veya internet sitelerinde ürünü almadan once ‘’BPA free’’ yazısına dikkat etmelisiniz. Bambino markasının PP biberonları ise tam size göre çünkü tehlikeli madde olan Bisfenol A(BPA)’yı içermiyorlar.

Silikon biberon: Daha yavaş yavaş piyasaya sürülen silikon biberonlar plastik biberonlar gibi Bisfenol A(BPA) içermiyorlar. Ancak, bulunması zor ve fiyatı oldukça pahalı.

Neden Bisfenol A’ya dikkat ediyoruz?

Bisfenol A, doğal hormonların fonksiyonuna, salgısına, üretimine ve transferine müdahale eden bir maddedir. Yani bir endokrin engelleyicidir. Bisfenol kadınlarda adet düzensizliğinden, meme kanserine, kalp hastalığından, diyabete yol açarken erkeklerde eşey hormonlarını değiştirmektedir. Bunun yanı sıra beyin fonksiyonlarını yavaşlatması, yumurta kalitesini düşürmesi, astıma yol açması veya kemoterapi gören kişilerde tedavi sürecini yavaşlatması gibi birçok olumsuz özelliği bulunmaktadır.

Biberon boyutları

Biberon boyutlara yaş ve kullanım türüne göre değişiklik göstermektedir. Bebeğinizin ilaç ve vitamin alımlarında yeterli olan miktar 50 ml’dir. 90 ila 120 ml’lik biberonlar ise bebeğin ilk haftaları için uygun olup meyve suyu ve su içimleri için kullanılabilir. 120-150 ml’lik biberonlar ilk aylar için kullanılır. Su ve ara öğünler için idealdir. 240-260 ml’lik biberonlar ise üç ila altı aylık bebekler için kullanımı uygundur. Son olarak, 320-340 ml’lik biberonlar ise biraz daha iştahlı bebeklerin 1 yaşına kadar kullanabileceği boyuttadır.

Biberon formları

Biberon seçerken bir başka akla takılan konu da biberon formudur. En klasik olarak bilinen yuvarlak formlu biberonlar temizliği çok rahat olduğu için en çok tercih edilen biberonlardandır. Geniş boğaza sahip bu biberonlara mamayı boşaltmak oldukça kolaydır. Bambino’da yuvarlak formlu biberonlara; kulplu, standart veya desenli seçenekleriyle ulaşabilirsiniz. Bebeğiniz buna bayılacak!

Bebeğinizi beslerken biberonu yatay pozisyona getirmenize gerek kalmayacak formda olan biberonlar ise köşeli biberonlardır. Bu biberonların özelliği 30 derece eğimli olmalarıdır.

Biberon formlarında son olarak üçgen biberonlar vardır. Üçgen biberonlar için en büyük avantaj, biberonunuzun düşmesi durumunda yuvarlanma ihtimalinin az olmasıdır. Bu sebeple üçgen formlu biberonlar pratik olarak nitelendirilir.

Emzikler

Biberon kullanmaya başlayan bebeklerde biberon seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biride emziklerdir. Her yaşa ve gelişime uygun olarak farklı tasarlanır. Tek delikli emzikler yavaş akışlı olduklarından yeni doğan bebeklere uygundur. Üç aydan sonra orta akışlı emziklere geçmek, 6 aydan sonra da hızlı akışlı emziklere geçmek idealdir ama tabi ki bu geçişleri bebeğinizin gelişimi belirleyecektir. Emziklerde dikkat edilmesi gereken diğer unsur hava geçirgen özelliği olmasıdır. Hava geçirgenlik özelliğiyle bebek süt akışkanlığını kontrol edebilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir