Aman aramız bozulmasın: Jenerasyon farkını nasıl azaltırsınız?

18 Aralık 2017

Biraz eskilere gitmeye ne dersiniz? Hani şu babanızın kıyafet tarzınıza karıştığı, annenizin istediklerinizi anlamadığı dönemlere… Şimdilerde ise çocuğunuz büyüdükçe bazen kendinizi anne veya babanız gibi hissettiğiniz oluyor ve çocuğunuza yaşadığınız anlaşmazlıklar karşınıza çıkıyor. Değil mi?

30 yıllık periyodlarda doğan X, Y ve Z jenerasyonları farklı özelliklere sahip olmasından doğan ve arada yaşanan çatışmaların nedenini açıklıyor aslında. Yani, siz 1979 doğumlu olarak X jenerasyonunu temsil ederken 2007 doğumlu çocuğunuz Y jenerasyonunu temsil ediyor.  Peki bu dönemlerin çoğunuzla aranızda yaratığı jenerasyon farkını nasıl daha aza çekebilirsiniz?

Akşam yemeklerinde birlikte olun

Biraz gözünüze geleneksel gelse de aslında akşam yemeklerini ailece yemek oldukça önemli. Birbirinden farklı yaş skalasında ki bireylerin aynı ortamda iletişim halinde olması hem iletişim becerilerini geliştirirken bir yandan da aile bireylerinin birbirinden haberi olmasını sağlayacaktır. Ayrıca, nezaket kurallarını aşmamak gibi kurallar koyarak yemek sırasında olası tartışmaların önüne geçebilirsiniz.

Açık fikirli olun

Ön yargılardan arınmış bir beyin karşısındakini de anlamaya daha elverişli bir yapıya sahiptir. Açık fikirli olmak çocuğunuzla kurduğunuz ilişkide de kolaylık sağlar. Öncelikle çocukta olsa onun sizden bağımsız bir birey olduğunu kabul etmekle işe başlayabilirsiniz. Böylece onun da sizden ayrı olarak isteyeceği ve tercih edeceği şeylerin olduğunu anlayabilirsiniz.

Kabullenici olun

Anne babaların çoğu zaman hayallerinde olan çocuk profilleri gerçekle uyuşmayabilir. Siz de oğlunuzu ya da kızınızı oldukları gibi kabullenerek ilişkinizdeki bariyeri ortadan kaldırabilirsiniz. Onların bakış açısını anlamak ve kararlarını kabul etmek onlara büyük bir özgüven kazandırabilir.

Gerçek bir dinleyici olun

Çocuklar büyüdükçe ailelerinden aldığı öğütler yerine kendi bildiklerini yapmayı tercih ederler. Çocuğunuzun ne istediğini bilmeden sadece öğüt veren sıkıcı ebeveyn kalıbından çıkmak ise sizin elinizde. Onu gerçek anlamda dinleyerek ve kendini ifade etmesine izin verirseniz durum tersine döndürebilirsiniz. Altın kural ise konuşurken onun sözünü kesmemek.

Birlikte vakit geçirin

Çocuğunuzla geçireceğiniz ve sadece ikinize ait olan o ‘özel gün’ ilişkinizin doğru yönde ilerlemesine yarar. Ayda en az bir kere birlikte geçireceğiniz gün bile etkili olur. Birlikte sinemaya gittikten sonra film hakkında konuşabilir, alışveriş yaparken ikinizin de sevip sevmediğiniz ürünlerle ilgili yorumlarda bulunabilirsiniz. Arkadaşlarından bahsederek onları daha yakından tanımaya çalışın.

Onu koşulsuz sevdiğinizi belli edin

Onu olduğu gibi kabul edip ne olursa olsun onu her zaman seveceğinizi söylediğinizde o da size güvenecektir. Arkasında ailesinin olduğunu bilen çocuklar hayata her zaman önde olarak başlarlar ve bu durum onları hayatta kıymetli bir birey olduğunu hissettirir.

Eğer aranızda jenerasyon farkından dolayı sorunlar yaşanıyorsa bu açıkları kapatmak meşakkatli ve uzun sürebilir. Ancak sonucunda eskisine göre çok daha güçlü bir aile bağına sahip olacağınız kesin.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir