OYUNCAK ÇETESİ

6 Aralık 2014

Gece geç bir saatte uyuyan çocuğunuzu öpmek için odasına girersiniz. Karanlıkta eğildiğinizde, çocuğunuzun yerine bir oyuncak ayının burnunu öpme olasılığınız yüksektir. Çocuğunuzun bu yaşlarda pelüş hayvanlara bu kadar bağlanmasını ve yatağını onlarcasıyla paylaşmasını anlıyor olabilirsiniz ama yine de her yerden fışkıran bu oyuncak çetesinin yarattığı dağınıklıkla başa çıkmak çok zamanınızı alır. İşte size bu konuda yardımcı olacak birkaç ipucu.

TEMİZLİK
Sevgili köpekçik veya ayıcığın rengi kararmaya başladığında, onu aşağıdaki yöntemlerden biriyle temizleyebilirsiniz.

SÜNGER BANYOSU
Malzemeler: İyi bir çamaşır deterjanı ve yeni bir sünger ya da temiz beyaz bir toz bezi.
Nasıl Yapacaksınız?: Deterjanı bir leğen dolusu ılık suyun içine dökün ve köpürtün. Sünger veya bez yardımıyla köpükleri alarak oyuncağı temizleyin. Birkaç kere sildikten sonra süngeri veya bezi temizleyin ve iyice sıkarak oyuncakların çok ıslanmasını engelleyin. En az bir gün boyunca kurumaya bırakın.

TÜM ÇETEYE KURU TEMİZLEME
Malzemeler: Büyük bir naylon poşet, yarım bardak karbonat ve yumuşak bir fırça
Nasıl Yapacaksınız? Oyuncakları ikili üçlü gruplar halinde poşete koyun ve poşete karbonat atın. Bir dakika kadar kuvvetle çalkalayın. Bu işlem bitince oyuncakları fırçalayarak karbonatlardan kurtulun. Büyük oyuncaklar için elektrik süpürgesi kullanın.

Çocuklar Yardım Edebilir
Oyuncaklar temizlendikten sonra çocuğunuzun onları yumuşak bir fırçayla fırçalamasına izin verin. Bunu çok sert yapmaması için onu yönlendirin.

AYICIK DÖNÜYOR!!!
Etiketinden çamaşır makinesinde yıkanabileceği belirtilen hayvanları düşük ısıda ve az devirli bir programda yıkayın. Yalnız oyuncağına çok bağlı olan çocuğunuzun makinede yıkanma süresinde bile ondan ayrı kalması zor olabilir. Çamaşır gününe çocuğunuzu da dahil ederek bu süreci onun için kolaylaştırın. “Ayıcık çamaşır makinesinde bir tur atacak, sence de çok eğlenmeyecek mi?” Başka bir seçenek de; bunu çocuğunuz uyurken yapın.

ATIN (Gözyaşları olmadan)
Yıllarca eline almamış bile olsa, bir çocuğun oyuncağından ayrılması zordur.Çocuğunuz oyuncaklarından ayrılmayı gerçekten istemiyorsa onun duygularına saygılı olun.
• Kimin gidip kimin kalacağını belirlemek için en sevdiği oyuncakları seçmesini isteyin: Ona şunları sorun; “Hangileri en iyi arkadaşların?”, “Hangileriyle arada sırada oynuyosun?”, “Hangilerini sevmiyorsun?” Bu onu onlarsız yaşayamayacağı oyuncakların hangileri olduğunu düşünmeye yöneltecek.
• Hoşçakal demeyi kolaylaştırmanın bir yolu da, oyuncakları bir hayır kurumuna bağışlamaktır: Ona oyuncakların başka bir çocuğu ne kadar mutlu edeceğini anlatın. Onu bir esirgeme kurumuna götürün ve bunu kendisinin yapmasını sağlayın.
• Atmadan veya bağışlamadan önce oyuncağın resmini çekin. Bu resimlerden bir albüm yaparak anılarınızı canlı tutun. Unutmayın; “elveda” demek konusunda büyük bir dirençle karşılaşırsanız çocuğunuzu zorlamaya veya oyuncağı saklamaya kalkmayın.

ONARIN
Çocuğunuzun en iyi arkadaşı kolunu kaybettiyse veya bedeninin bir yeri yırtıldıysa, küçük bir ameliyata ihtiyacı olabilir. İşte bazı yöntemler:

Bir söküğü veya yırtığı onarmak için: Büyük bir iğne ve güçlü bir naylon iplik kullanın.
Gözlerinden biri ya da burnu kayıpsa: Yerine yutulma tehlikesi olan bir düğme dikmektense, renkli iplikler kullanarak yeni bir burun veya göz yapın.
Topal bir aslan veya gevşek bir flamingoyu formuna kavuşturmak için: Biraz yastık dolgusu alın. Oyuncakta açılacak bir dikiş yeri belirleyin ve burayı açarak ameliyatı gerçekleştirin. Kaliteli oyuncaklarda elle açılabilecek bir dikiş mutlaka bulunur. Yastık dolgusunu açtığınız yarıktan içeri doldurun ve deliği kapatın.
Onarılamayacak kadar büyük bir yaralanma söz konusuysa: yaratıcılığınızı konuşturmanın vakti gelmiş demektir. Çocuğunuzun özel bir aksesuar seçmesine izin verin(gözü kaybolan bir ayıcık için korsan maskesi gibi) ve bunu kullanın.

Kutu..

DÜZENLEYİN
Oyuncak çetesini düzenlemek için şu yöntemleri deneyin:
 Oyuncakları duvara asılan bir sepette veya bir hamakta tutun.
 Ketenden yapılmış bir bezin üzerine cepler dikin ve bunun duvara asarak ayıcıkları içine yerleştirin. Bunu hazır yapılmış olarak da satın alabilirsiniz.
 Büyük dekoratif kutular veya geniş renkli çantalar kullanarak tüm hayvancıkları tek bir yerde toplayın.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir