Okul çocukları ve ergenler hangi oyunları oynayabilir?-Psk. Ayben Ertem

18 Eylül 2017

Kentsel yaşamda maalesef ki çocukların oyun oynama alanları daha kısıtlı oluyor. Bunun nedenleri arasında çalışan anne babalar, güvenlik unsurları vb. bir çok şey olabiliyor. Bundan dolayı da birçok okul çağındaki çocuk bilgisayar ve video oyunlarına yöneliyor. Oradaki uyaranlar onlara heyecan veriyor. Ama bilgisayar ve video oyunları , çocukların ihtiyacı olan bütünsel gelişimi sağlatmaz. Çocuklarda obezite artık Amerika’dan sonra ülkemizde de bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Oturarak geçirilen zaman, hareketsizlik ve oyun oynarken sürekli atıştırma çocuklarda kilo sorununa yol açıyor. Bilgisayar ve video oyunlarının bir diğer zararı da bağımlılık yaratabiliyor.

Çocukların elinden almaya kalktığınızda ya da bırakmalarını istediğinizde öfkelenebiliyorlar çünkü ellerinden bıraktıklarında artık haz merkezleri uyarılmıyor ve onlar bu uyarının kesilmesini istemiyorlar. Bütün bu saydıklarım dışında çocuklarda sosyal beceri gelişimi de zayıf oluyor. Bu yaşlardaki çocukların bizlerin çocukluğunda oynadığı klasikleşen sokak oyunlarından çelik çomak, 5 taş, 9 taş oyunları veya bilye oyunlarıyla hem el göz koordinasyonları ve ince motor becerileri geliştiği gibi hem sosyal becerileri hem de arkadaşlarıyla ilişkileri gelişir.

Sokak oyunları dışında kart ve board oyunları bu yaş aralığı için idealdir. Özellikle ergenlerin hem arkadaşlarıyla hem de aileleriyle oynayabilecekleri az lakırtı bol iletişim aile oyunu çocukların hem kendileriyle hem de aileleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmelerine, kendilerini, ihtiyaçlarını tanımalarına imkan sağlar.

Hikayeni sen oluştur ile okul çağı çocuklarının kendilerini ifadeleri , soyutlama becerileri gelişir, kelime hazneleri artar. Bu oyun aynı zamanda yaratıcılığı geliştirir, duygusal gelişimlerine de katkı sağlar. Hikaye oluşturma oyunları, arkadaş gruplarıyla ya da ailecek de oynanabilir.

Hikayeni sen oluştur oyununda 4 farklı renkten bir kart seçilir. Sarı kartlar hikayeyi başlatma kartlarıdır. Diğer kartları arkadaşlarınız ya da aile bireyleriniz de seçebilir ve herkes o hikayeye bir şeyler katarak işbirliği içinde farklı bir oyun yaratabilirsiniz.

Bekle sabret kazan board oyunu da sabırlılık erdemini geliştirmeye yardımcı bir oyun. Sabırlı olmak önemli bir erdem. Yetişkin olunduğunda daha fazla önem taşıyor çünkü olgunlaşmada önemli bir faktör. Sabırlı olmak, ayrıntılı düşünmeye, ani karar vermemeye ve problemleri ona göre çözmeye fayda sağlıyor. Çocuklara sabırlı olmayı öğreten, destekleyen oyunlar kendilerini sakinleştirmeyi, zihinsel esnekliği ve kendini kontrolü de öğretiyor. Bu özellikler duygusal olgunluk için de önemli.

.

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir