EKOLOJİK VE AHŞAP OYUNCAKLAR

6 Aralık 2014

Ekolojik oyuncak ekolojik yaşamın bir parçasıdır ve doğal olarak akla ahşap oyuncak gelir. Bunun sebebi ahşap oyuncağın dal parçalarından, marangoz artıklarından üretilmiş ve tamamen geri dönüşümlü olmasıdır. Küçük parçalardan oluştuğundan ahşap oyuncak için ağaç kesmek gerekmemektedir ve EN71 standardına uygun boyalarla boyanmaktadır. Ahşap oyuncak dışında organik pamuktan, yünden, keçeden yapılmış oyuncaklar da bulunmaktadır. Her şeyden önce güvenli olmasına ve 3 yaş altı için olan ürünlerin küçük parça içermemesine, bunun dışında seçilecek oyuncakların; sade, iyi zımparalanmış, köşeleri yuvarlak ve çok yönlü kullanılabilir olmasına dikkat etmek gerekir. Çocuğun yaş, gelişim düzeyine, ayrıca boyuna uygun büyüklüklerde olmasına da… Çocuğun sözlü ifade, okuma-yazma ve matematik öncesi kavramları geliştirici nitelikte olmasına dikkat edilmelidir.

Ahşap oyuncak seçiminde nelere dikkat edilmelidir?
Ahşap oyuncaklar çocukların daha bütünsel düşünmelerine yardımcı olur, bunun dışında renksiz olanların çocuklar tarafından boyanması, yontulması, zımparalanması, yani yapım aşamasına çocuğun da katılması, çocuğun bazı becerilerini geliştirir ve üretim aşamasına da katılmasını sağlar. Çocuk istediği zaman tekrar tekrar oyuncağını boyayabilir. Cilalanmamış olanlarına sadece yağ veya balmumu sürmek yeterlidir. Çocuk zaman zaman bu oyuncaklarını hafif zımparalayıp tekrar yağlama veya balmumu sürme suretiyle bakımını da gerçekleştirir. Çocuk için fazla oyuncağa gerek yok aslında. Bir dal parçası, bir ip veya örtü ile çocuk birçok oyuncakla yapamayacağı kadar oyun kurabilir.
Çocuklara daha güvenli oyuncaklar almak için öneriler:
– Daha az alın. Özel günleri azaltın, oyuncaklarınızı kendiniz yapın veya ahşap oyuncak tercih etmeye çalışın.
– İçeriğinde PVC veya vinil içeren (plastik) oyuncaklardan almayın. Banyo oyuncakları, bebeklerin sıkabileceği yumuşak oyuncaklar ve bebekler gibi yumuşak oyuncaklar genelde vinilden yapılmıştır. Eğer vinil veya PVC içerip içermediğine emin olamıyorsanız bu veritabanından bakmaya çalışın. Eğer yüksek oranda klorin görürseniz, muhtemelen bu ürün PVC içeriyordur.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir