Ebeveynlik yaparken tadilat yapmak

1 Temmuz 2019

Yazan: Erin Zammett Ruddy

Çocuklarınız da tadilat resmine dâhil olduğunda güçlükler artıyor mu?  Çocuklarınızın ev rutinleri sekteye uğrayacak mı? Onların gözyaşlarını karşınızda bulacak mısınız? Sakin olun, etkin bir planlama ile her şeyin üstesinden gelebilirsiniz. Ve inanın buna değecek.

İki yıl önce eşim ve ben, üç küçük çocuğumuzla aynı evde kalıyorken mutfağımızı, oturma odamızı ve girişteki salonumuzu tepeden tırnağa değiştirdik ve yeniledik. Bir yıldan az bir zaman sonra, o evi sattık ve kapsamlı tadilattan geçirilmeyi bekleyen ve hala üzerinde çalıştığımız bir ev satın aldık.  Başka bir ifadeyle, kendi deneyimime dayanarak size çocuklarla tadilat yapmanın sizin için felaket olmayacağını söyleyebilirim.

Tadilat yapmaya karar vermenizin ardından sonraki kararınız; tadilat yapılacak evde kalmak ya da orayı terk etmek oluyor. Bu da büyük oranda hangi odaları kaybedecek olduğunuza, projenizin kapsamına ve evinizin geri kalanının ne kadar büyük olduğuna bağlı olacaktır.  “Mutfağı oyun alanın kapsamı dışında bırakmak özellikle çocuklarınız varsa çok güç.” diyor Florida’daki Vero Beach bölgesinde Melillo İnşaatın sahibi olan ve iki çocuklu Curtis Melillo. Geçici bir beslenme ve yaşam alanı kurmak için gereken alana sahipseniz ve tadilat bölgelerini yalıtabiliyorsanız, evde kalmanıza engel oluşturan bir şey yok.  (2019 Houzz Mutfak Trendleri Çalışmasına göre her üç tadilatçıdan ikisi evini terk etmiyor.)

Ancak yakınlarınızda sizin ailenizi misafir edebilecek aile üyeleriniz varsa ya da geçici barınma amacına tahsis edilebilecek bütçeniz uygunsa, küçük bir değişikliği düşünebilirsiniz. Mellilo’ya göre “Evleri tadilat sürecinden geçerken ailelerin yaşadıkları stres artışa geçiyor. Bunu tüm müşterilerimde bizzat tecrübe ettim.”  Mellilo, tadilat alanlarının tehlikeli ve tozlu olduğunu ve gerçekten temizlenebilir durumda olduğu halde ebeveynlerin enerjilerini etrafı temizlemeye çalışarak heba ettiklerini düşünüyor. Hesaba katmanız gereken bir başka husus ise; tadilatı profesyonel olarak gerçekleştiren çalışanlar için ortalıkta dolaşan birilerinin olması,  onların işlerini güçleştirebileceği gerçeğidir.

Çocuğunuzun doğumu gibi, yepyeni ve ışıl ışıl parlayan mutfak tezgâhınızı gördüğünüzde bir zamanlar ne sıkıntılı bir dönem yaşadığınız hafızanızdan uçup gidecek. Sizin ve çocuklarınızın ev tadilatı karmaşasında huzurlarını kaybetmemeleri için burada bir araya getirdiğim en özel önerilere kulak vermenizde fayda var.

Tadilat dönemini belirleyin

Ülkenin dört bir yanından ebeveynleri içeren bir kamuoyu yoklaması yaptım ve sonuçlar bana en iyi tadilat mevsiminin bahar ve yaz mevsimleri olduğunu gösterdi. Çocuğunuzun rutini ortadan kalkmış olur, tatillerden tadilat döneminde faydalanmak daha kolay olabilir. Ayrıca açık havada mangal keyfi yapmak ve akşam yemekleri organize etmek için uygun hava koşulları tadilatınızı keyifli hale getirecektir. Ayrıca havuz sonrası durulanma size tadilat öncesi kaçırmadığınız duş alma rutinini kazandırır. Ayrıca elinize ayağınıza dolaşacak büyük tatiller de büyük olasılıkla tadilata ayırdığınız zaman aralığınızda olmayacaktır.

Çocuklarınızın sadece şu anda nelere ihtiyaç duyduğunu değil daha sonraları nelere ihtiyaç duyabileceğini hesaba katın

Çocuklarınız için özel alanları yeniden oluşturuyorsanız, geleceği yani onların büyüdüklerinde evde oluşabilecek ihtiyaçları düşünün. Şimdiye kadar üç ev tadilatı tecrübesi edinmiş, üç çocuklu bir anne olan ve Charleston, Güney Carolina’da yaşayan Melanie Rosen,  “Küçük yatakları ya da masalar gibi küçük mobilyacıkları tadilat içeriğine almayın” önerisinde bulunuyor. Bu küçük düşünme hatasını oğullarının banyosunun tadilatına giriştiğinde yapmış. Rosen, “Evimizin eğimli bir çatısı var. Bu yüzden boşluk kazanalım düşüncesiyle düşük tavanın altına küçük bir duş kabini koymaya karar verdik. Bu kararımız ortanca ve en küçük oğullarımız için ciddi problem oluşturmadı. Ama en büyük oğlumuz duş kabinine girebilmek için iki büklüm oluyor.”

Çocuklarınızın ufak tefek dekorasyon kararları almasına fırsat verin

Long Island, New York’taki Harbor Paint & Fine Finishes şirketini işleten Mark Clayton’a göre; “Çocuklara kişiliklerini yansıtabilecekleri bir odayı vermek önemli bir karar. Sekiz yaşındaki kızıma yatak odasındaki boya seçiminde özgürlük tanıdım ancak baktım iş çingene pembesini seçmeye varıyor. Müdahale etmek zorunda kaldık.” Rosen’a göre “3’te 1 kuralı” size ihtiyacınız olan özgürlüğü ve çocuğunuza da seçme özgürlüğünü aynı anda tanır.  Duvar boyası rengi, halı ve yatak örtüsü seçeneklerini üçe indirin. Daha sonra da ondan favorisini seçmesini isteyin ki böylece çocuğunuzun yatak odası, yaşı ilerledikçe süper kahraman maskotlardan ibaret bir showroom haline dönüşmesin.

Çocuğunuz özellikle bir oyuncağından bahsettiyse onu çocuğunuzdan uzaklaştırmayın

Çocuğunuzun özellikle bir oyuncağına karşı tutkuyla bağlı olduğunu ve o oyuncağı hemen şimdi istediğini, sırf onu bulmak için umutsuzca evi alt üst ettiğiniz anları hatırlayın. Bodrum katınızda bir kutunun derinliklerine onu kaldırmış olduğunuzu düşünün. Gönülden bağlı olduğu şeylerin -ki bunlar süper kahraman maskotları, kitaplar ve bez oyuncaklar olabilir- elde kolaylıkla taşınabilir olmasını sağlayın. Centerport, New York’taki Thayer Woods Home + Style adlı iç mimarlık şirketinin sahibi Thayer Orelli’ye göre, üzerine etiket yapıştırılmış plastik saklama kapları ve güvenle muhafaza edebileceğiniz üst raflar çocuğunuzun özel eşyasını tozdan uzakta ve derli toplu muhafaza etmek için önemli seçeneklerdir.

Tadilat konusunda çevrenizi bilgilendirin

Çocuğunuzun hayatındaki herkesi (Öğretmen, koç vs.) sizin ve çocuklarınızın tarafında oluşabilecek aksaklıklara karşı anlayış göstermeleri için evinizdeki tadilat süreciyle ilgili bilgilendirin. Arkadaşlarınız size yardım teklif ettiğinde -ki bunlar çocuğunuzu okuldan almak, ona yemek ikram etmek, siz karoları seçmeye gittiğinizde çocuğunuza göz kulak olmak gibi teklifler olabilir- teklifleri kabul edin.

Tadilat profesyonelleriyle arkadaş olun

İki çocuklu bir anne olan Fairfield, Connecticut’ta yaşayan Kerry Sweeney, “Çocuklarınızın evinizdeki tadilat profesyonellerinin adlarını öğrenmesini ve onlarla selamlaşmalarını sağlayın” diyor. Sweeney’a göre bu yaklaşım, tadilat ortamında daha arkadaş canlısı bir ortamı yaratır ve çocuklarınızın evinizin tadilatında ağır sorumluluklar yüklenmiş insanların varlığını anlamasına yardımcı olur.

Kütüphanelerde takılın

Kütüphanelerde “annem ve ben” sınıfları olduğu gibi, daha büyük yaştaki çocuklar ev ödevlerini yapabilirler ve WiFi alanları da mevcuttur. Parklar, oyun sahaları ve çevrenizdeki müzeler de tadilat dönemlerinde keyifli zamanlar geçirebileceğiniz müthiş yerlerdir. Meredith Shanley, Baltimore’da yaşayan iki çocuklu bir anne olarak “Biz evimizin tadilatının tamamlanışına kadar geçen sürede aile olarak harika zamanlar geçirdik. Çünkü dışarıda zaman geçirmek ve kendimizi güzel uğraşılarla meşgul etmek zorundaydık” diyor.  Ayrıca inşaat/tadilat malzemeleri mağazalarının eğlence gücünü hafife almayın. Shanley, çocuklarının hala oralara gitmek için can attığını söylüyor.

Çocuklarınızı stresten uzak tutun

Tahmin ettiğinizden daha fazla karar vereceksiniz ve arada olan duygu patlamaları insana oluşumuza dair bir özellik. Sweeney , “Eğer kızlarım mutsuzluğumun ve hayal kırıklığımın arttığını hissetselerdi, onlar da benzer ruh haline geçiş yapacaklardı.” diyor. Olumsuz duygularını çocuklarından yalıtmak için, Sweeney çocuklarının uyumasını bekleyip daha sonra eşinin yanına gitmeyi seçmiş.

Arabanızı sığınağınız haline getirin

Arabanız aynı zamanda yemek salonunuz, giyinme odanız ve hatta bazen çöp kutunuz olabilir. Arkadaşım Anila, spor malzemeleriyle, çocuklar için dans ayakkabılarıyla, okul araç gereçleriyle ve battaniyelerle dolu bir plastik kova bulunduruyordu. Battaniyelerden bahsediyorum evet. Çocuğunuzun şekerleme yapması için kendi yatağı kesinlikle daha iyi bir seçenek. Ama çocuğunuz arabada uyuyakalmışsa, siz de onun üzerine bir şeyler örtüp arabada uyuyabilirsiniz. Şaka yapıyorum: Daha fazla mutfak dolabı siparişi verebilirsiniz, telefon araması yapabilirsiniz ya da mimara kendisi şekerleme yapıyorken e-posta yazabilirsiniz. Keşke ev teçhizatları ve dekorasyon mağazaları da araca servis hizmeti verselerdi!

Yemek ortamınızı tekrar hayatınıza sokun

Evde pişirdiğiniz yemekleri dondurucunuzda / buzdolabınızda kolayca erişilir hale getirmeniz size, tadilatın karmaşasına rağmen, evinizde olduğunuz duygusunu tekrar hissettirecektir.  Lauren Love, “Mikrodalgada kolayca ısıtabileceğim yemeklerle buzdolabımı doldurdum.” diyor. Tadilata başladığımız dönemde arabadan al servisini kullanmak için onca yola gideceğimize, tavuk sulu çorbamızı ısıtırdım ve ev modumuzda yemeğimizin tadını çıkarırdık.”

Geçici bir mutfak oluşturun

Mutfak tadilatınız boyunca evde kalıyorsanız, yemek yapmak üzere ayrı bir yere ihtiyacınız olacak. Love, yemek odalarına bir tost makinesi, bir mikrodalga fırın ve bir kahve makinesi yerleştirdi ve eski kitap dolabını kiler olarak kullandı. Arkadaşım Elissa ise bir elektrikli tekli set üstü ocaktan özellikle su kaynatmak, çorba ısıtmak ve tavada yumurta pişirmek üzere kullandı. Hazır sıcak ve soğuk sudan faydalanabilmek için bir doktorun kliniğinden su sebilini kiraladı. Elissa, tüm bunları yaparken şunları söylüyor: “Çocuklarım yaptıklarımın eğlenceli çözümler olduğunu düşündüler. Tahıl lapası yapmak mesela bizim için çok kolaydı. Hatta birkaç akşam yemeğinde onu yediler.” Tadilat sizleri pratik çözümlere yöneltse de Thayer Orelli, ortalığı düzende bırakmanızın önemine vurgu yapıyor. Böylece, çocuklarınız ve sizler, kendinizi huzurlu ve tertipli ortamda daha iyi hissedeceksiniz.

Tozlu ortamdan uzaklaşın

Tadilat alanında yaşıyor olun ya da başka bir yerde kamp yapıyor olun, bir noktadan sonra her şeyden uzaklaşma ihtiyacı duyabilirsiniz. Knoxville, Tennessee’de yaşayan ve iki çocuklu bir anne olan Lauren Love , “Uzun zamandır burnunuzda tüten ailenizi ya da arkadaşlarınızı ziyaret etmek için tadilat dönemi mükemmel bir zaman.” düşüncesini taşıyor. Love, mutfağını geçtiğimiz aylarda tadilata soktu ve akrabalarıyla kalmak üzere Spokane’e gitti. Eşimin daha önceden planlanmış iş gezisi için Hawaii’ye gittiğimizde evimizde tepeden tırnağa mutfak tadilatı başlamıştı. Tadilat işlemlerini üstlenen profesyonellerin telefonda video konferansı yapmaya aşina olup olmadığını yola çıkmadan önce tespit etmenizde fayda var.

Her şeyin kusursuzca olmayacağını hesaba katın

Tadilatın sonuna gelinirken, herşeyin kusursuz, sorunsuz sonlandırılacağını ve sevinç gözyaşlarına boğulacağınızı düşünmeyin. Yapmanız gereken yarım kalmış işler olabilir.

Derinlemesine köşe bucak temizliğe girişin

Tadilat profesyonellerinin geride bıraktığı toz ve moloz gerçek değildir. Elbette ayrılmadan önce ortalığı temizleyip gidecekler. Ama bu sadece yüzeysel bir temizlik olacaktır. Profesyonel bir temizlik şirketiyle irtibata geçin ya da zaman ayırabiliyorsanız eşinizle birlikte temizliğe girişin.

ÇOCUKLAR İÇİN TADİLATI EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜRÜN

Tadilat yapılacak duvarlarda özgürce kendilerini ifade etmelerini sağlayın

Çocuklarınızın ellerine tutuşturun fosforlu kalemleri ya da tebeşirleri. Tadilat yapılacak duvarların her yanını boyayabileceklerini onlara anlatın. Hatta daha büyük yaşta çocuklarınız, duvara çekiç ile darbe indirebilirler.

Çocuklarınıza görev tanımlamaları yapın

Tadilat için çocuğunuza “planlar” yaptırın. (Çizimleri raptiyelerle asın. Tadilat üstlenicileri, çocuğunuzun çizimlerine şaşırsın) Marangozluk veya inşaatçılık oynamaları için çocuğunuza oyuncak iş teçhizatları alın. Tadilatta yapılanları drama olarak çocuklarınızla oynamanız onların sürece dair farkındalığını artıracaktır.

Bir alanı eğlence ve çocuk dostu ortam olarak ayırın

Çocuğunuza tadilat alanıyla ilgili nerelerde yürüyemeyecekleri, nerelere dokunamayacakları ya da nerelerde olamayacakları konularında çok dil dökeceksiniz. Tüm bunların yerine sadece onlar için tahsis ettiğiniz alanı onlara soru bırakmaz biçimde açıklayın. Belki bu alanı oturma odanızın bir köşesine kuracağınız bir Amerikan yerlisi çadırı ve içine çocuklarınızın yerleştirebileceği birkaç oyuncak ve armut koltukla kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir