Çocuk odasındaki dağınıklığı önlemek için tavsiyeler

13 Mart 2018

Oyuncaklar, oyuncaklar, oyuncaklar çocuklu bir evin dağılması için oldukça geçerli bir eşya. Tabi buna ek olarak tokalar, resim malzemeleri, kalemler ve başka küçük bir sürü şey… Dağınıklıktan hoşlanmayan Türk anneleri için ise bu durum onları çileden çıkartıyor. Anneler her ne kadar çocuklarına ‘eşyalarını topla’ dese de 5 dakika sonra tekrar her yer dağılıyor. Çocuk odasındaki dağınıklığı azaltmak için öneriler ise burada!

Toka ve saç bantlarını toparlamak için:

Her gün bir tokanızın kaybolduğu o günleri hatırladınız değil mi? Bir hafta boyunca arar ve tam umudu kesmişken odanın bir yerinden ya da arkadaşımızın cebinden çıkardı. Hal böyle olunca, kız çocuğu sahibiyseniz onun renkli renkli ve desenli harika tokalarının gün içerisinde evin hiç beklemediğiniz bir yerinden çıkması sizi şaşırtmıyordur.  Peki, bu ‘toka düzenini’ nasıl sağlayacaksınız.

Malzemeler:

Eski bir askı

İstediğiniz renkte birkaç kurdele

Yapıştırıcı

Yapılışı:

Askıyı istediğiniz bir kurdele ile dolayın ve sabitlemek için her iki ucu bir yapıştırıcı kullanın. Daha sonra başka bir kurdeleyi askının düz kısmına ucu boş olacak şekilde bağlayın ve diğer kurdelelerle de aynı işlemi tekrar edin. Kurdele bağlama işlemi bittikten sonra tokaları kurdelelerin üstünde sabit duracak şekilde koyun. Ta daa! İşte size bir toka düzenleyici.

Oyuncak saklamak için:

Sizin çocuğunuza aldığınız oyuncakları bir kenara bırakacak olursak, eve misafir gelenlerin getirdikleri oyuncaklar bile ev içinde oyuncak dağı yaratmaya yeter. E bu kadar oyuncak olunca oyun oynama saatinde ortaya çıkan dağınıklığı tahmin etmek olası. En azından oyun saati dışında oyuncakların dağınık bir görüntü yaratmaması için kartondan saklama kutularıyla bir düzen oluşturabilirsiniz.

Malzemeler:

Benzer boyutlarda karton kutular

Makas

Desenli veya renkli kağıt

Beyaz kağıt

Yapıştırıcı

Renkli Kalem

Yapılışı:

Renkli kağıtları istediğiniz şekilde kesip kartona yapıştırın. Daha sonrasında karton kutunun içine hangi oyuncağı koyacaksanız onun ismi sığacak şekilde beyaz kağıdı dikdörtgen olacak şekilde kesin. Yazdıktan sonra kartonun görünen kısmına yapıştırın. Başka karton kutular yapmak için aynı işlemleri uygulayın.

Kitaplar için:

Kitaplar çocuk gelişiminde rol olan olmazsa olmazlardan. Daha çocuğunuz okuma yazma bilmese bile gece yapılan okuma saatleri onları çok mutlu ediyor. Bakalım bu akıllı bıdıkların kitaplarını nasıl organize edebiliriz.

Malzemeler:

Birkaç ahşap kasa

Boya ve boya fırçası (İsteğe bağlıdır, boyamayıp sade bir şekilde de kullanabilirsiniz)

Yapılışı:

Kasaları temizleyin ve çocuğunuzun odasına uygun parlak renklerle boyayın. Sonrasında diğer kasayı da üzerine ya da yanına koyun. Kasaları oynamaması için sabitleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir