Ailece karlı tepelere gidiyoruz!

2 Ocak 2020

Çocuğunuz olmadan önce kışlarınızı o dağ senin bu dağ benim kayak yaparak geçirdiyseniz, aklınızda birlikte ne zaman kayarız sorusu geçiyordur. Bildiklerim ve paylaşmak istediklerim için sizin için burada.

Hazırlayan: @gezgorkesfet Canan Demiray

Çocuğunun büyüdüğünü hissettiren bir ana şahit olmaktan keyiflisi var mı? Tan’ın karlı bir tepeden slalomla gelip, keskin bir duruşla tam önümde karda durup “anne gördün kayarken beni?” dediği an da böyle bir an işte. Bu yıl Melis bakalım ağabeyinin izinden mi gidecek, yoksa kızakla karın keyfini çıkarmayı mı tercih edecek bilemiyorum, siz bu satırları okurken yaşayıp göreceğiz.

 

Çocuklar kaymayı kimden öğrenmeli?

Oğlum üç yaşındayken kayak merkezine vardığımız an benim için unutulmazdı. Neden mi? Arabadan inerken ağzından çıkan cümleyi söylüyorum: “Anne ben kara basmak istemiyorum, korkuyorum!”

 

O vakte kadar karı görmüş dokunmuş bir çocuk bunu neden söyler? Şaşırıp kalmıştık ancak böyle anlarda tüm hayaller suya düştü diye düşünmemeli insan. Karı sevmesi bile yeter diye düşünmelisiniz. Küçük yaşlardaki çocuklar söz konusuysa, teknik öğrenmek ilk birkaç günün önemli bir parçası değil. Kara alıştıktan sonra kısa süreli denemeler yapmaktan ve karda oynamaktan başka bir şey istemeyebilirler. İsteklerine kulak verin derim.

 

Belki çocuğunuz biraz daha büyükse ona öğretmeli mi yoksa kayak okuluna mı göndermelisiniz?  Çoğu ebeveyn anın da heyecanıyla öğretme sorumluluğunu kendisi üstlenmeyi tercih edebiliyor. Önerim, her iki tarafın da öfke nöbetleri önlemek adına bir profesyonelden eğitimi tercih etmeniz. İşin teknik kısmını öğrenmesinin yanı sıra, sizle öğrenmeye başlarken göreceğiniz sızlanmanın yarısını bile öğretmenine yapmayacaktır, özellikle de dersi birkaç çocukla birlikte alıyorsa.

Derslerin ardından çocuğunuzla stressiz bir şekilde kaymak oldukça keyifli, söyleyeyim.

 

Çocuklar hangi yaşlarda kayak yapmaya hazır?

Türkiye’de genellikle tesislerin koşulları, hem eğitmenler hem de daha düşük talepten dolayı 6 yaş civarı yapılmaya başlanıyor.  Ancak rotanız Avrupa’ya doğruysa bir çok tesis, 3 yaş civarı çocuklar için oyunların da dahil olduğu kayak programları sunuyor.

 

Nerede kalmalı, kaymalı? Nereden ders almalı?

Yeni başlarken hangi tesisin çocuklara uygun en fazla piste sahip olduğuna takılmayın. Acemiyken çocukların çok da fazla alana veya çeşitliliğe ihtiyacı olmuyor, rahat olun. Aynı yerde pratik yapabilirler ve yine de çok keyif alabilirler.

Avrupa’ya yolu düşecek ve zamanı olanlar için “chalet” yani dağ evleri ideal olabilir. Günün yarısı kayakla geçiyor ama diğer yarısında da dinlenmeye ihtiyaç oluyor. Böyle bir zamanda evde olmak geniş alan ve konfor sağlayabilir. Ayrıca yemek konusunu da evde çözebildiğinizden her şey dahil bir tesise göre daha ekonomik de olabilir.

 

Otelde kalmayı tercih ederseniz, kar eğlenceleri ve kayak sonrası çocukların nerede oynayabileceklerini, ne gibi yemekler sunulduğunu, çocuğunuzla otelin hangi imkanlarından faydalanabileceğinizi öğrenmenizde fayda var.

 

Erken rezervasyon, hem ailenize uygun odayı ayarlama hem de daha uygun bütçeyle bunu yapabilmede avantaj sağlar. Gidince bir ders alırız mantığı kısacık zamanı verimsiz kullanmanıza yol açar. Bu nedenle önerim gitmeden en az bir kaç hafta önce kayak eğitimi konusunda planınızı yapmanız. Avrupa’da kimi kayak okulu küçük bir kasabanın ortasında, etrafında bir çok küçük otelle çevrili olabiliyor. Dolayısıyla kayak okulu sunan bir otel olması şart değil her zaman.

 

Yurtiçinde ise kayak pisti hemen önünde olan otel alternatifleri tam sömestrede gitmediyseniz avantajlı olabilir. Ancak daha da hesaplı olmasını isterseniz Erzurum ve Kayseri’de kayak merkezlerine yaklaşık yarım saatte ulaşabileceğiniz oteller de bulabiliyorsunuz. Ancak boş vakitte odaya gitme ya da uyumak isteyen çocuğunuzun uzanabileceği bir yer olmaması sizi zorlayabilir.

 

Çocuğunuzun ilk kayak macerası için ipuçları

  • 3-5 yaş arası çocuklar için bir kayak planını oyun ağırlıklı düşünün.Bol dinlenmeye fırsat da tanımalı.

 

  • Önerim yine küçük çocuklar için birebir ders yerine ilk başta grup dersiyle ilerlemeniz. Tüm ilgi üzerlerinde olmayınca çocuklar daha keyifli öğreniyorlar.

 

  • Daha büyükler için, sabah derse çıkışlar yoğun olabileceğinden karmaşadan kaçının ve ekipmanlarınızı erken kiralayın ve tüm aksesuarlarınızla çantanızın hazır olduğundan emin olun.

 

  • Giyinme faslı çocuğunuz büyüdükçe ve eşyalarına sahip çıkabildikçe kolaylaşıyor. Tan kayak aksesuarlarına Transformers parçaları isimleri veriyor, bu da güle oynaya giyinmeye yardımcı oluyor. Güneş kremi, dudak ve yüz nemlendiricisi de gün içinde tazelemek için kolayda olmalı.

 

  • Ders aldırmak yerine doğrudan bir kayak okula gönderecekseniz, okulunun yaklaşımını deneyimli ailelere sorarak öğrenmenizde fayda var. Eğitim ve eğlence arasındaki denge önemli, Tan geçtiğimiz yıl katıldığı kayak okulundan o kadar mutlu ayrıldı ki bu yıl yeniden kayacağı günleri iple çekiyor. Kimi okullar kayak okulu programı tamamlanmadan çocukların ailesiyle kaymasına izin vermeyebiliyor. Sorun bilin, ona göre hareket edin.

 

  • Ailece farklı seviyelerde kayıyorsanız hep birlikte bir derse ne dersiniz? Kimsenin sıkılmadığı yeri geldiğinde destek alabileceği bir eğitmenle yarım gün geçirebilir, hem tesisi daha iyi tanıyabilir hem de alacağınız ipuçlarıyla tatilinizin kalanında daha da güzel vakit geçirebilirsiniz.

 

Kayak malzemeleri dışında yanınıza ne almalı

Pist dışında yapılacak aktiviteler ekran önünde olmasın diyorsanız, bol kitap, boyama setleri, kutu ve kart oyunları yol arkadasınız olsun. Melis Elsa ve Anna’yı yanına almadan bir yere kıpırdamayacak. Yol için ne dinleyeceğimiz belli: Karlar Ülkesi 2’nin spotify listesi.

 

Her ne kadar eşyalarına sahip çıkan, sorumluluk sahibi bir çocuğunuz da olsa eldiven en çok kaybolan aksesuar olsa gerek. Yedekli olmanızı tavsiye ederim. Kayak sonrası tüm aksesuarları bir araya yığabileceğiniz katlanabilir bir çanta edinmeniz çok iyi olur.  Otel içinde botlarla hareket etmek istemeyen çocuğunuz için yedek hafif bir ayakkabınız da olmalı.  Bir de ben kendi ecza çantamı her tatilde alırım, size de tavsiye ederim.

 

Avrupa’da Çocuk Dostu  Beş Kayak Merkezi

Dolomiti, İtalya

Güney Tiroller’e Dolomiti Superski bölgesi sakin ve keyifli. San Cassiano, Cortina d’Ampezzo ve Selva gibi küçük kasabalardan oluşan merkeze Venedik’ten iki saatte ulaşılabiliyor. Çocukları benzer yaşta iyi anlaşan birkaç aile hep beraber kayak tatili planlayanlar için chalet fikri cazip. Bütçenize göre tam servisli bir yer de kiralayabilirsiniz. Dönüş yolunda Venedik’te karnaval atmosferine de bir bakarsınız, 8 Şubat’ta başlıyor bu yıl.

Val-d’Isère, Fransa

Fransız Alpleri’ne gidelim diyenler 1.821 metredeki muhteşem Val-d’Isère’e uzanmayı düşünebilir. Her seviyede kayakçı için pist seçenekleri olan bölge, serbest stilde ve pist dışında kaymak isteyenlerin gözdesi aslında. Çoğu birbirine yakın tesisin olduğu köy merkezi, yürüyerek kayak sonrasında da gezinebilmek ailece gitmek için avantajlardan biri. Chalet ya da kücük bir otelde kalmayı tercih ederseniz, kayak sonrası buradaki yüzme havuzlu spor merkezinden faydalanabilirsiniz. 18 aylık itibari çocukların dahil edilebileceği oyun grubu ve okullar mevcut. Özellikle iki çocuğunuz ve sadece bir tanesi kayacak yaştaysa aklınızda olsun. Val-d’Isère okul dışı saatler için bebek bakımı konusunda destek alabileceğiniz yerlere sahip bu arada.

Kitzbühel, Avusturya

Avusturya’nın en popüler kayak merkezlerinden Kitzbühel’e Salzburg’dan bir buçuk, Münih’ten ise iki saatte ulaşabilirsiniz. Lüks otelleri, şirin sokakları, keyifli bir kayak sonrası ortamı olan merkezde sekiz tane de kayak okulu mevcut. Kayak Şampiyonası’na ev sahipliği yapan parkurların bir kısmında kaymasanız da ilham vereceği kesin. Bizim radarımızda, üstelik Alplerde kayak öncesi birkaç gün şehirde kalmak için de harika planlarım var.

 

 

Avoriaz, Fransa

Avrupa’nın aileler için en iyi kayak merkezlerinden biri olan Avoiraz, araçsız ortam sunmasıyla övünüyor. Cenevre’dan iki saat, Lyon’dan iki buçuk saatte ulaşabileceğiniz merkezde 3 yaşından itibaren başlayan kayak okulları oyun yoluyla öğrenme fikrine dayanıyor. Kayak sonrası aktiviteler içinse Aquariaz su parkı kaydıraklarıyla ve yemyeşil cennet gibi ortamıyla ailece oldukça keyif alabileceğiniz bir yer.

Zermatt, İsviçre

Büyülü bir kayak tatili için İsviçre’ye Zermatt’a doğru yönelin. Rüzgarsız, güzel kar güneşi altında keyifli vakit geçirebileceğiniz merkeze Zürih’ten üç buçuk, Cenevre ve Milano’dan dört saatlik karayolu ve tren yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Leisee Wolli-Park yeni başlayanlar için doğru yer. Kayak okulları 3 yaş itibariyle programlar sunuyor, 9 yaşa kadarsa liftler ücretsiz. Eğer çocuk bakımı ya da eğlencesi sunan bir otelde değilseniz 300 m2’lik eğlence alanıyla Kinder Paradies’ı değerlendirebilirsiniz. Fotoğraf karelerinize göğe uzanan Matterhorn’u katmadan dönmeyin.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir