ZOR GEÇİŞLER

30 Kasım 2014

Çocuğunuzun tüm dikkatini vererek yaptığı aktivitelerden onu ayırmak zor olabilir. Bu yüzden onun dört yapışkan durumunu ustalıkla idare edebilmenizi sağlayacak tavsiyelerimize mutlaka kulak vermelisiniz.

California Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve ¨Baby Mind¨ adlı kitabın yazarı Dr. Linda Acredolo bu yaş çocuklarının her yeni şeye ayak diremesinin tatsız gözükse de yalnızca inatçılıktan kaynaklanmadığını söylüyor. ¨Değişim ve geçişler küçük çocuklar için genellikle zordur. Bu yaş çocukları anı yaşar ve onlar için her an büyüleyicidir¨ diyerek durumu açıklıyor Dr. Acredolo. ¨Anı yaşamak çocukların öğrenmelerini ve büyümelerini sağlar. Bu, ayrıca yaptıkları işin engellenmesinden ya da yarıda kesilmesinden hoşlanmadıklarını gösterir.¨ Önemli olan, bir işten diğerine geçerken oluşan durma ve tekrar başlamaları kolaylaştırarak problemleri azaltabilmektir. Bu yolları hem sizin hem de çocuğunuzun hayatını basitleştirmek ve sorunları ortadan kaldırmak için araştırdık.

Evden ayrılmak
Büyükanneye gitmek için günlerdir plan yapıyor, çocuğunuzla bu konuyu konuşuyor, arabaya binmenize yarım saat kala geri sayım yapıyorsunuz. Buna rağmen ¨Gitme zamanı!¨ dediğinizde çocuğunuzun hayatı kararıyor, yerinden ayrılmak istemiyor. Peki sorun nedir? Owings Mills Maryland’deki Stevenson Üniversitesi Psikoloji Doktoru Daniel Wagner, ¨Küçük çocuklar zaman kavramını anlamazlar bu nedenle gelecek fikrini algılamakta ve planları anlamakta zorluk yaşarlar¨ diyor. Dr. Wagner durumla ilgili bir çözüm olarak zaman kelimesini hiç kullanmayarak çocuğunuzun anlayabileceği birimler kullanmayı öneriyor. Örneğin ¨Winnie the Pooh çizgi filmi bitince büyükanneye gideceğiz¨ demek gibi. Çizgi film biter bitmez evden çıkışınızı bir oyun haline getirin.

Arkadaşı ile oyununu bitirmek
Çocuğunuzla yaşıt ve onunla oyun oynamak isteyen bir başka çocuk bulmak yeterince zor ancak oyunlarını bitirerek çocuğunuzu eve geri getirmek daha da zor olabilir. Çocuğunuz yalnızca yeni oyuncaklar ve yeni arkadaşının cazibesine kapılmakla kalmaz aynı zamanda gitme zamanı geldiğinde muhtemelen oldukça da yorgun olacaktır. İnatçı ve direngen bir çocukla karşı karşıyaysanız yetişkinlere uygun bahanelerle gitme vaktinin geldiğini söylemek doğal gelebilir, örneğin ¨Baban bizi evde bekliyor¨ ya da ¨Saat çok geç oldu¨ demek gibi. ¨Ancak, malesef ki, çocuğunuz geç kavramını anlayamaz ve kendinden başkasının duygularını algılamakta da güçlük çeker. Durumu birçok bahaneyle fazlasıyla açıklamanız onu daha da agresifleştirebilir¨ diyor Dr. Acredolo. Bu nedenle, neden oyunu bitirip gitmeniz gerektiğine odaklanmak yerine çocuğunuzun nasıl gideceğinizi bilmesini sağlayın.

Yemeğe oturmak
Mutfağın yerinden çocuğunuzun yemek masasındaki yerine olan mesafe oldukça kısa olabilir ancak çocuğunuz yerde oluşturduğu muhteşem trenden ayrılması tahmin ettiğinizden çok daha zordur. Dr. Wagner’e göre çocuklar, kontolü elinde tuttuklarını hissetmek istedikleri için onun küçük bir karar almasına izin vermek bir sonraki işine geçişinin mutlu olmasında onu destekliyor. Birkaç dakika onunla oynamak için yere oturun. Sonrasında çocuğunuza basit bir seçim sunun. Çocuğunuzun şaşırtıcı bir değişim yaşamasını tamamen de ortadan kaldırabilirsiniz: Siz yemek yapmaya devam ederken çocuğunuzu sandalyesine oturtun ve bir resim ya da boyama gibi etrafı dağıtıp kirletmeyecek bir aktivite yaptırın. Bu sayede yemek hazır olduğunda çocuğunuz zaten istediğiniz yerde olacaktır.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir