YÜRÜMEYE BAŞLAMAK

30 Kasım 2014

Çaresiz bir bebekken afacan bir çocukluğa geçiş harika bir ilerlemedir. İşte bebeğinizin ilk adımlarını nasıl attığına dair bir rehber..

Bebeğiniz sabit durduğu bir günün sonunda uyuyup yürüyen bir çocuk olarak uyanmaz. Bu konudaki çalışmalar bebeklerin emeklemeden önce 14, yürümeden önce ise çok daha fazla aşamadan geçtiklerini göstermektedir. Çocuğunuzun ilk ayakta durduğu zamanlarda size veya bir sandalyeye tutunarak destek aldığını fark etmişsinizdir. Yürümenin son aşaması haftalar ve hatta aylar süren bir yolculuğun sonunda olabilir. Burada size, bebeğinizin yürümeyi başarana kadar geçtiği aşamaların bir listesini sunuyoruz.

7-9 AY
EMEKLEMEYİ ÖĞRENMEK
Emeklemek, yürümeden önce çocukların dünyayı keşfetme yollarından en yaygını olsa da her bebek bu aşamadan geçmez. Bebeğiniz emeklemek yerine poposu üstünde ya da yuvarlanarak ve kayarak ilerliyor olabilir. Ya da bunların hiçbirini yapmaz ve doğrudan yürümeye başlar.
7 aylık: Bir yandan öbür yana doğru yuvarlanmanın dışında büyümekte olan bebeğiniz emekleme belirtileri gösterebilir. Onu halının üzerine yüzüstü yatırın ve biraz ötesine, sağa doğru çok sevdiği bir oyuncağı görebileceği biçimde koyun. Bebeğinizin oyuncağa doğru ilerlemek için elinden geleni yaptığını göreceksiniz.
8 aylık: Gelişmekte olan bacak ve ayaklarındaki güç ona daha maceracı hareketler denemesi konusunda cesaret verecek. Bebeğinizi kollarının altından yüzü size çevrili şekilde güçlü bir biçimde tutun. Sonra onu yavaş yavaş aşağı indirin. Ayakları yere değdiğinde gücü bacaklarında toplayacak ve hatta zıplamaya bile çalışacaktır.
9 aylık: Emeklerken vücut koordinasyonunun geliştiğini ve ilerlemek için tüm bedenini kullandığını fark etmiş olmalısınız. Yerde yüzüstü yatarken dikkatini çeken şeyleri almak için hızlı ve güçlü çabalarda bulunacak.

9-18. AYLAR ARASI
EMEKLEMEKTEN YÜRÜMEYE
Bebeğiniz emekleyerek etrafta gezmenin ne kadar kolay olduğunu bir kez gördükten sonra yeni keşiflere doğu yol alır. Kendini oturur duruma getirecek, ulaşabileceği her şeyi kapmaya başlayacak ve birçok komik duruma girecektir.
9-11 ay: Şimdiye dek bebeğinizin emekleme hareketleri daha koordineli olmuş ve tüm bedeniyle hareket etmeye başlamıştır. Yılın sonuna doğru kendini çok hızlı hareket ettirebilmeyi öğrenmiş olur.
12-14 ay: Birçok çocukta bağımsız yürümenin ilk işaretleri bu ayda görülmeye başlar. Çocuğunuzu ellerinizden tutup ayakları üzerine bastırdığınızda size doğru bir iki kararsız adım atacaktır. 14. aya gelen birçok çocuk ayakta durmayı başarır; fakat her çocuk bu şamaya aynı anda ulaşacak diye bir kaide yoktur. Sizin çocuğunuz henüz yürümüyorsa endişelenmeyin.
15-18 ay: Çocuğunuz yavaş yavaş kendine güvenmeye başlar. Şimdi merdivenler onu büyülemeye başlamıştır; ama inip çıkarken sizin desteğinize ihtiyaç duyar. Evin içinde rahat ve hızlı gezebilse de henüz tam emniyette sayılmaz. Bacaklarındaki yağlar onu düşmeye çok meyilli yapar.

13-36. AYLAR ARASI
ŞİMDİ YÜRÜYOR!
Çocuğunuz yürümeye başladıktan sonra her şey değişmeye başlar. O artık bir bebek değildir ve önünde deneyebileceği birçok eğlence ve keşif şansı vardır.
18-23 aylık: Onunla beraber özel olarak egzersiz yapmanıza gerek yoktur. Sadece sizi evin içinde takip etmesi yetecektir. Ona, odanın öbür ucuna giderek oyuncağını alması ve oyuncak kutusuna gitmesi gibi fırsatlar yaratın.
24-29 aylık: Bebeğiniz bahçede koşmayı çok sevecek; özellikle de arkadaşları etraftayken. Birlikte koşu yarışları yapmak, onlara birçok şeyden daha eğlenceli gelecektir. Zıplama becerileri de gelişecektir. Artık çocuğunuz zıpladığı zaman iki ayağının da yerden kesilip aynı anda yere değdiğini fark edebilirsiniz.
30-36 aylık: Sürekli kıpırdayıp durarak hareket becerilerini yeni alanlarda da kullanmaya çalışır. Üç tekerlekli bisikleti varsa, artık pedal çevirebilir.

Bebeğiniz hala yürümüyorsa…
Birçok bebek ilk adımlarını 14. ay civarında atsa da bazıları bu tarihten bir iki ay sonra yürür. Bu sağlıksız bir durum değildir. Bebeğinizin yürümekte gecikmesi sizi endişelendiriyorsa, hareket gelişiminin diğer işaretlerini inceleyin. (emeklemek, yatar durumda tekme atmak ve oturmak gibi). Bebeğiniz bunları yapabiliyorsa kısa sürede yürüyecektir. Gerçekten çok endişeleniyorsanız, doktorunuza danışın.

Bebeğim doğru düzgün kıpırdayamıyor. Sizce nesi var?
Cevap: Hiçbir şeyi yok endişelenmeyin. Sadece arkadaşınızın bebeği kadar enerjik ve hareketli değil. Bebeğiniz emeklemek ve yürümek için kendi hızıyla hareket ediyor. Sizin yapabileceğiniz tek şey ona elinizden geldiğince cesaret vermek ve ilerleme hızının sizi hayal kırıklığına uğrattığını düşünmemesini sağlamak.

Nasıl faydalı olabilirim?
Soru: Ben fiziksel ve sportif aktiviteler konusunda çok iyi değilimdir; bu nedenle çocuğuma koşma ve zıplama gibi beceriler hakkında çok şey öğretemem. Bu onun için bir kayıp mı?
Cevap: Çocuğunuzun hareket becerilerine gösterdiğiniz ilginin etkili olmasına rağmen çocuklar arkadaşlarıyla oynarken de çok şey öğrenirler. Bu yüzden kalabalık bir anne ve bebek çevresi edinmeye çalışın. Arkadaşlarıyla vakit geçirdiği ve sizden de cesaret aldığı sürece mükemmel bir gelişim gösterecektir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir