YENİ TATLAR DENEMEK…

5 Aralık 2014

Çocuğunuzun yeni yemekler, yeni tatlar denemesini ve onlardan hoşlanmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Düşündüğünüz kadar zor olmayacak…

HEMEN PES ETMEYİN
Yemek vaktinde, çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun, evde yiyebileceği tek yemeğin sofradaki yemekler olduğunu söyleyin. Beğenmiyorlarsa da sorun olmadığını söyleyin ve kahvaltıya kadar başka bir şey yiyemeyeceklerini hatırlatın. Bir-iki öğün yememekle çocuğunuz hasta olmayacaktır. Ebeveynleri olarak, bu duruma soğukkanlı yaklaşmakta zorlanabilirsiniz; ama unutmayın, çocuğunuzun hayat boyu sahip olacağı beslenme alışkanlığı ve dolayısıyla sağlığı sizin bugün yapacağınız seçimlerde saklı.

YEMEK YAPARKEN ÖZENLİ DAVRANIN
Çocukların ağız tadı gerçekten iyidir ve lezzetli yemekleri severler. Sade makarnadan başka bir şey yemeyen bir çocuğunuz varsa da durum değişmez. Yaptığınız her türlü yemeğe lezzet de kattığınızdan emin olun. Çocuklar bir yemek lezzetli olduğunda bunu gerçekten kolay fark ederler. 1 yaşında çocuklar için bile, yedikleri yiyeceklerin içinde az da olsa sarımsak olması sorun olmayacaktır; sarımsağın hem yemeklere kattığı lezzet, hem de sağlık açısından yararı açısından atlanmaması gereken bir unsurdur. Yiyeceklere baharat, farklı peynirler gibi keskin lezzetler katmaktan kaçının. Evinize misafirler gelirken neler pişiriyorsanız, çocuklarınız ve aileniz için de aynı şeyleri, aynı şekilde pişirin. Ne kadar özenle yemekler hazırladığınızı ilk fark eden, tabağını kolayca bitiren çocuğunuz olacaktır.

ŞAMPİYON SEBZELER
Sebzeler geleneksel olarak, annelerin yemek konusundaki en büyük, en anlaşılır ve en zorlu hedefidir. Çocukların çok nadiren lezzetli bulduğu, yemek için can attığı besin grubu. Ayrıca dahası var; çocuğunuz bir kez bu yiyecekleri gerçekten ve ısrarla yedirmek istediğinizi fark ettiğinde, size karşı eline de önemli bir güç almış oluyor: reddetme ve koşulları kontrol edebilme gücü.
Bu yüzden çocuğunuza sadece sebzeleri görünür bir şekilde yedirmek yerine, çok sevdiği yiyeceklerin içine katarak yiyebilmesi için farklı mönüler hazırlamaya başlamanızda yarar var. Örneğin patlıcanı küçük dilimler halinde keserek ve iyice pişirerek hemen her türlü makarna sosunun içine katabilir, çocuğunuza hissettirmeden yedirebilirsiniz. Aynı şekilde kabak ve domates de önemli sos malzemeleridir. Pilavları da havuç ve pirinçle pişirebilir, bol miktarda tüketmesini sağlayabilirsiniz.

TÜM AİLE BİRLİKTE AKŞAM YEMEĞİ YİYİN
Her gece, ailedeki herkesin bir arada yemek yediği bir rutin oluşturmanız, çocukların yemek alışkanlığı kazanmalarını sağlar . Böylece hem düzenli olarak yemek yemeye hem de diğerleri ile aynı yemekleri yemeye daha kolay alışacaklardır. Yemeğini bitiren tabii ki masadan kalkabilir; ancak etrafta dolaşıp oyun oynayarak, yemek yemeye devam edenlerin ilgisini çekerek masadan soğutmadığından emin olun. Yemek sırasında televizyon izlemeyin. Çoğu anne-baba, çocuklarına fark etmeden yemek yerken televizyon izleme alışkanlığı edindiriyor. Televizyon, başlangıçta çocuğunuzun yemek yemesini kolaylaştırıyor olsa da, yapılan araştırmalar, obezite sorunu yaşayan kişilerin büyük çoğunluğunun yemeklerini televizyon karşısında yediklerini gösteriyor.

“BİR KAŞIK DAHA” ISRARINA SON VERİN
Çocuğunuzu ihtiyaç duyduğundan ya da istediğinden daha fazla yemek yemeye zorlamayın. Zorlandıkları sürece, reddetmeye devam edeceklerdir. Sofraya oturmadan belli bir süre önce, başka yiyecekler atıştırmadığından emin olun ve yemekte de, bırakın istediği kadar yesin. Hepimiz, kendi bedenimizin ihtiyaçlarını bilincinde olmasak da biliriz. Çocuklar da daha ilk doğdukları zamandan itibaren ne kadar yiyeceğin kendileri için yeterli olduğu konusunda içsel bir dengeye sahiptirler.

Tüm Denemeleriniz Boşa Çıkarsa: Rüşvet Verin (Ve Kendinizi Suçlu Hissetmeyin)
Çocuğunuz tabağındaki yemeği yemeyi kesin olarak reddediyor ve bu tavrı sıklıkla tekrarlıyorsa, bazı geleneksel yöntemleri denemenizde herhangi bir sakınca yok:
• “Tabağındakini bitirene kadar sana başka yemek vermeyeceğim.”
• Yüzyıllardır esrarengiz bir şekilde işe yaramaya devam eden yegane cümle: “Tavuğunu yemeyeceksin galiba. Kardeşine veriyorum bu durumda…”
• “Yemeğini yemezsen sana dondurma veremeyeceğim. Halbuki biz hepimiz, yemeğimizi bitirince dondurmalarımızı yiyeceğiz. Hem de çikolatalı.”

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir