YENİ BEBEK İÇİN İLK ALIŞVERİŞLER

5 Aralık 2014

Heyecanlı bekleyişe sayılı günler kalmış olabilir. Peki ama bu süreçte en sevdiğinize kıyafet alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar olduğunu biliyor musunuz?

Şu soruları cevaplayarak alışveriş yapmanız gerekmektedir. Bebek veya çocuk kaç yaşında veya kaç aylık? Muhtemel kilosunu da düşünerek bebek için üç-altı ay daha büyük, çocuk için de mümkünse bir yaş daha büyük kıyafetler alınması gerekmektedir. Bununla birlikte alacağınız kıyafeti giyeceği zaman süreci hangi mevsime, hangi aylara denk geliyor? Bebekler oldukça hızlı gelişmektedir. Özellikle ilk üç aydan sonra hızla büyüdükleri için bir aylık bebeğe üç-altı aylık, üç aylık bir bebeğe altı-dokuz aylık kıyafetler alınması gerekebilmektedir.
Bebeklerin ilk ayları için çok fazla kıyafet almaya gerek yoktur, daha ileriki aylara odaklanmak ve bebeğin de o aylarda hangi mevsimi göreceğini hesaplamak çok önemlidir.

Nelere dikkat etmelisiniz?
Buluz, tişört, pantolon ya da eşofmanı büyük alıyorsanız eğer kol ve bacak kısımlarının bilekten lastikli olmasına dikkat edin. Bir başka önemli nokta ise görünüşle ilgilidir. Tabi ki çocuklarımızın hoş görüntülü şeyleri, hatta en güzel şeyleri giymesini isteriz. Ancak alacağınız kıyafetlerin görüntüsü sizi aldatmasın, kumaşının özellikle pamuklu, bebek tenine uygun bir yumuşaklıkta olması, boya çıkarmayan, naylon olmayan bir kumaştan, olması gerekir.
Bir başka önemli nokta ise şudur: Bebeklere bluz veya tişört alırken, baş bölgesi bol, mümkünse çıt çıtlı olanlar tercih edilmelidir. Özellikle kış mevsimi için alınacak bluz ve kazakların kol kısımlarının yeterince geniş olduğuna da dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bazı dikimler dar olduğundan alttan başka bir şey giydirmeye müsait değildir.
Kıyafet seçiminde kız çocukları için elbiseler çok tercih edilmektedir ancak kışın alttan ne kadar kalın çorap giydirilse de elbise vücudu yeterince ısıtmaz. Bu nedenle kışın eşofman veya kadife pantolon tarzı kıyafetleri tercih etmek daha uygundur. Ayrıca çocuklar yerlere çok oturduklarından bu üşütmemeleri noktasında da faydalı olacaktır. Yazın ise bol elbiseler, etekler, bol şort ve tişörtler onları daha serin tutacaktır.
Bebeğiniz için hem yaz hem de kış için kullanılmak üzere bol miktarda alttan çıt çıtlı kısa kollu, uzun kollu ve yarım kollu penye atlet-bluzlar alın. Bunları yazın kıyafet yerine kışın atlet yerine kullanabilirsiniz. Özellikle bebekler elde taşınırken belleri çok açılmaktadır. Bu bluzlar onları korur. Ayrıca uniseks olması bağlamında gelecek diğer bebekte kullanabilmek için sarı, mavi, yeşil, beyaz gibi ortak renkleri de tercih edebilirsiniz.
Bebek için seçilecek eşofmanlarda özellikle şapka kısmı gün içinde uyuturken sorun olabilmektedir. Bu nedenle şapkasız eşofmanların tercih edilmesi daha uygundur.

Kış hazırlığı
Bebeğinize kış hazırlığı yapıyorsanız, muhakkak bir iki tane yün yeleğiniz ve patiğiniz olsun. Özellikle uykudan kalktığında veya soğuk bir odaya geçirirken omuzlarını örten bir yeleğe çok ihtiyaç olacaktır. Bebek ve çocuklara kışlık palto alırken de en az iki beden büyük almanız hem kat kat giydirebilme hem de seneye giyebilme noktasında faydalıdır.

Çoraplar
Bebekler özellikle ilk zamanlarında tombul olmakta ve kısa çoraplar maalesef bileklerini kesmektedir. Bu nedenle alacağınız kısa çorapların da lastiklerinin bol olmasına dikkat edin. Pamuklu uzun çoraplar ise kışın alttan giydirilerek çocukları sıcak tutar.
Özellikle ilk ayları kışa gelen bebeklerde tulumlar oldukça fazla tercih edilmektedir. Allat çıtçıtlı ve bitevi olan bu tulumlar ilk başta oldukça kullanışlı gibi görülse de özellikle ağ kısımları kısa olduğundan çok kısa sürede bebeğe küçük gelmektedir. Bu nedenle bazen üç-dört aylık bebek için dokuz-12 aylık bebekler için olan tulum almak gerekmektedir. Tulumun boyu değil ağ kısmının ölçüsü önemlidir. Yoksa çok cici bir sürü tulumu kullanamadan kenara koymak zorunda kalırsınız. Yaz bebeklerinde o kadar sorun yaşanmasa da kış bebekleri için birçok kıyafet almak gerekmektedir. Geceleri yatırken gün içinde giydikleri kalın kıyafetlerden farklı olarak olabildiğince çok rahat edecekleri pijamalar giydirmek gerekecektir. Yazın çok sıcakta ise bol, onları rahat ettirecek, geceleri serin olduğunda da üşütmeyecek pijamalar tercih edilmelidir.

Son aşama
Bebek kıyafetlerini asla yıkanmadan kullanılmamalıdır. Kıyafetlerde renk tercihinde yine koyu renkleri tercih etmek kıyafetlerini yıkarken renk çıkarma riskiyle sizi karşı karşıya bırakacaktır. Toz sabunlar sağlıklı olmasına karşın, yıkarken sabun kullanmak sorun yaratabilmektedir. Bebek kıyafetlerini yıkarken size bebekler için özel sıvı deterjan ve yumuşatıcısı kullanabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir