YABANCI CİSİM KAÇARSA

5 Aralık 2014

Çocuklarımızın başına bir iş geldiğinde ne yapmamız gerektiğini bilmek çok önemli. Bu yüzden size, çocukların sıklıkla başına gelen kazalarda ilkyardım olarak yapılabilecekleri toparladık. Umarım hiç birimizin ihtiyacı olmaz. Ama her olasılığa karşı doktorunuzla ilişki kurana kadar yapmanız gerekenlerin yazılı olduğu bölümü kolaylıkla bulabileceğiniz bir yerde saklamanızı öneririz.

Boğazda yabancı cisim
Boğaza takılan yabancı cisim, elle ulaşılabiliyorsa elle çıkarılabilir. Diğer durumlarda çocuğu baş aşağı tutarak, büyükçe iki kürek kemiği arasına vurduğunuzda yutulan cisim küçük, düzgün kenarlı ise kendiliğinden çıkacaktır.

Burunda yabancı cisim
Yabancı cismin olduğu tarafın karşısındaki burun köküne bastırılarak kişi sümkürtülür.

Gözde yabancı cisim
Açık havada oynayan çocuklarda bitki parçaları ya da toprak taneleri gözlerine kaçabilir. Gözde yanma, batma, sulanma, kaşıntı ve ovmaya bağlı kızarıklık görülür. Hatalı müdahaleler yaptığınız taktirde, çocuğunuzun gözlerine zarar verebilir; ayrıca yabancı cismin çıkarılmasını da güçleştirebilirsiniz. Öncelikle çocuğunuzun gözlerin ovulmasını önlemeli, bol suyla yıkadıktan sonra gözlerini kapattırıp cismin gözyaşı ile çıkmasını beklemelisiniz. Bu yöntemle sonuç alamazsanız ve cismi gözle görülebiliyorsanız, temiz bir bez parçasının kenarı ile göze batan cismi çıkartılabilirsiniz. Ancak, cismi çıkartma işleminde pamuk kullanmayın.

Kulakta yabancı cisim:
Çocuğunuzun kulağına nohut, mercimek gibi gıdalar, boncuk taneleri, bitki parçaları hatta böcek bile kaçabilir. Özellikle böcekler, hareket ve sesleri ile çok rahatsızlık verir. Tahıllar ve kuru baklagiller ise su ile şiştiğinden çıkarılması çok zor olabilir. Bazen kulak pamukları da kulakta kalabilir.
Kulaktaki yabancı cisimleri çıkartmak için kulağa sivri, uzun cisimler sokmak doğru değildir. Kulağına bir cisim kaçtığı taktirde çocuğunuzu kulağı yere bakacak şekilde eğin ve kulak kepçesini geriye ve aşağıya doğru çekin. Büyüklerde ise, yine kulak yere bakacak şekilde durarak, kulağını geriye ve yukarı doğru çekmesini sağlayın. Böcekler, kulağa ışık tutularak dışarıya çıkarılabilir. Ya da çocuğu yan yatırıp kulağına biraz ılık su dökebilirsiniz. Objelerin çıkartılmasını, sizin denememeniz ve doktorların yapması daha doğru olur.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir