UYKU SORUNUNA SON

30 Kasım 2014

Uyku ile ilgili kitaplardan okuduğunuz, internette gördüğünüz ve diğer ailelerden duyduğunuz tüm bilgileri unutun. Bir haftadan kısa bir sürede bebeğinizin uyku problemini çözecek yeni öğretilerimize kulak verin.

En temel öneri ile başlayacağız. Bu size duygularımızı yitirdiğimizi düşündürebilir ama bizi dinleyip mutlu sona ulaştığınızda öyle olmadığını göreceksiniz. Aslında ailedeki herkesin uyku sorununa derman olacak bir metottan bahsediyoruz. Bunu “uyandır ve uyut” olarak adlandırabiliriz. Bazı uzmanlar bebeklerini emzirerek kollarında uyutan anneleri uyarıyor. Çünkü annesinin kucağında gözlerini kapayan bebek, kendi yatağında yalnız uyandığında çığlık atmaya başlayacak ve her seferinde annesini yanında isteyecek. Bu durumda da kendi başına uyanmanın ne demek olduğunu öğrenemeyecek. Evet, onu emzirerek uyutmak kulağa mantıklı gelebilir çünkü midesi süt dolu olan bebeğinizin sizin sıcaklığınız ile uyuya kalmaması imkânsız. Ama her gün belki de birkaç defa kendinizi buna mecbur bırakmanız bir yerden sonra usanmanıza neden olacaktır. Elbette siz de bakıcınız da bebeği kucağına alacaktır. Bu onu şımartacağınız anlamına gelmez. Hatta onu kucaklamanız onu sevdiğinizi gösterecek ve onunda size güvenmesini sağlayacaktır.
Ancak uyuması için onu sallamak ve emzirmek bazen problem oluşturabilir. Çünkü kendi kendine uyumayı öğrenemeyecektir. Bunu çözmek için gece onu yatıracağınız zaman beyaz gürültü olarak adlandırılan sabit sesleri dinletin. (Müzik marketlerde beyaz gürültü CD veya DVD’lerini bulabilirsiniz.) Bu bir fan veya nemlendiriciden gelen monoton bir ses de olabilir. Sonra sallayarak onu emzirin. Emzirdikten sonra bir süre daha sallamaya devam edin.
Kundaktaki bebeğinizi yatağına yatırırken hafifçe sallayın. Uyandırmak istediğinizde de hafifçe ayağını okşayın ve emzirin. Gözlerini açacak ve sonra muhtemelen yeniden uykuya dalacaktır.
Uyandırdığınızda ağlamaya başlarsa yatırmadan önce sırtını okşayın veya yatağına yatırın ve 30 saniye ninni mırıldanın. Eğer huysuzlanmaya devem ederse sakinleştirmek için kucağınıza alın.
Uyuyan bebeğinizi uyandırmanın bir yolu olmadığını düşünüyorsunuz muhtemelen. Ancak size öğreteceğimiz en önemli ipuçlarından biri bu. Bu uyandırma çabaları bebeğinize kendi kendine sakinleşmeyi öğretmek için gerekli ilk adımları oluşturuyor. Bunu uygulamaya başlayın, söz veriyoruz birkaç hafta içinde istediğiniz sonuca ulaşacaksınız. Bebeğiniz küçük seslerden, en ufak kıpırtıdan uyandığında, yeniden uyumak için size ihtiyaç duymayacak ve kendi kendine uykuya dalacak. (Tabi aç olmadığı ve yerinde gerçekten iyi olduğu sürece.)

Daha uzun bir uyku için
Emzirilen bebeklerin uyandıklarında annelerini yanında aradığı bir gerçek. Üstelik zaman ilerledikçe daha uzun süre uyuyan, mama ile beslenen bebeklerin aksine geceleri de birkaç kez emmek için uyanırlar. Bu sizin bebeğiniz daha az uyuyacak anlamına gelmiyor. Ona bunu öğretmek için çaba gösterdiğiniz sürece o da uzun süre uykuda kalacaktır.
İlk kez anne olan ve bebeklerini akşam 10 ile 12 arasında uyandıran ve emziren 13 kadın üzerinde yapılan araştırma sonucunda şu bilgilere ulaşılıyor. Onlar gece vakti bebeklerini emzirmek için uyandırdıklarında ağladıklarını ve ilgi istediklerini söylüyor.
Diğer bir araştırma sonucu ise çok ilginç: Bebekler gün boyunca daha fazla, gece ise daha az emiyor. Ayrıca daha uzun uyumaya başlıyor. Sekiz hafta içinde bebeklerin hepsi gece 12’den sabah 5’e kadar deliksiz uyuyor.
Siz de bebeğinizi emziriyorsanız ilk bir ay için bazı tavsiyelerimiz olacak:
• Bebeğinizi kundaklayın ve tüm gece açık kalacak beyaz gürültü CD’sini dinletin.
• Bebeğinizin beşiği yatağınızın yanında olsun.
• Bebeğinizi her yatırdığınızda “uyandır-uyut” metodunu uygulayın.
• Her bir buçuk saatte emzirin. Eğer uyuyorsa yarım saat daha uyumasına izin verin ve sonra mutlaka uyandırın.
• Midesini tamamen doldurmak için gece saat 11 gibi emzirmek için uyandırın.

İlk haftalarda emen bebeğinizin beş saatten fazla uyumasına izin vermeyin. Bir önceki emzirmenin bittiği saat ile sonraki emzirmenin başladığı saat arasını hesaplayın. Bazı bebekler uyudukları yerde o kadar rahattır ki uyanmayı unuturlar ama yeterli süt alamazlar. Bu nedenle dört saati geçmememizde fayda var.
İki ve üç aylık bebekler için de aynı adımları izleyin ancak gece bebeğinizin uyumasına müsaade edebilirsiniz. Bu dönemdeki bebekler altı saate kadar anne sütü almadan durabilirler. Eğer bu saati aşacak gibiyse alarmınızı kurun ve sabaha karşı 3.30’da emzirin. O sizi uyandırmadan siz onu uyandırmak isteyeceksiniz. O uyandığı ya da ağladığı için onu ödüllendirmiş olmayacak, yalnızca ihtiyacı olan gıdayı almasını sağlayacaksınız. Böylece bebeğinizin uykusu bölünmemiş olacak ve bir-iki saat daha sizi uyandırmadan, uykusuna devam edecektir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir