Tekrar etmenin çocuğunuzun hayatındaki yeri – Tuba Üstün

1 Eylül 2017

Geçen ay size bebek işaret dilinde tekrar etmenin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Şimdide yöntemlerinden bahsedeceğim. Bu arada ne durumdasınız? İşaretlere başladınız mı?

Çocuğunuzun bir kelimeyi öğrenmek için kaç kere o kelimeyi duyduğunu düşünün. İşte aynen bu şekilde nasıl konuşma dilinde kullanılan tekrar öğrenmeyi artırıyorsa, işaret dilinde de sıkça kullanılan işaretler  hem kelimenin çocuklarımızın aklında daha çok kalmasını sağlar hem de işaretin öğrenilmesini kolaylaştırır.

Tekrarla eğlenceyi birleştirince, başarılı bir bebek işaret dili öğretme tarifi oluyor elinizde.

ZAMANLAMA: ÖNCESİ, ESNASI VE SONRASI

Kelimenin işaretini öğretmek için üç  tane  fırsatımız var karşımızda: öncesinde , devam ederken ve sonrasında.

  • Çocuğunuza süt verirken
  • Çocuğunuza süt hazırlarken
  • Çocuğunuz sütü içerken
  • Ve bitirdikten hemen sonra.

İşareti öğretmek için en iyi zaman, nesne yada hareket olmadan önceki zamandır. Öğrenme konusundaki araştırmalar bunun işaret ve anlamı birleştirme konusundaki en iyi zamanlama olduğunu öneriyor.

Olay esnasında yada bebeğin dikkati objenin üstündeyken de  işareti göstermek işe yarayan durumlardan biri. Mesela düzenli olarak, çocuk yemek yerken, yemek işaretini göstermeniz gibi. Yada çocuğunuz evinizdeki kediye odaklanmışsa ve dikkatlice bakıyorsa. Çocuğunuz nesne yada  kişilerle ilgilenirken işareti öğretme kendiliğinden doğal olarak gerçekleşir.

Son olarak da işareti çocuğunuz o objeyle ilgilenmeyi bitirdiğinde, yada eylemini bitirdiğinde tekrar edebilirsiniz.

İşaretleşmenin erken aşamaları, başarmak için tekrar etmekten ibarettir. Kilit, tekrar dan geçer. Peki siz yeterince tekrar edebiliyor musunuz?

GÜNLÜK RUTİNLER

Özellikle yeni başladığınız dönemlerde kendinize rutinler ve ritüeller yaratın. Çocuklar tekrarı sever, aynı kitabı gece yatmadan size kaç kere okuttuğunu  bir düşünün yada sevdiği bir şarkıyı kaç kez dinlemek istediğini, kaç kez aynı filmi seyrettiklerini… Çünkü onları tanıyor olmak ve bildikleri şeylerin  etraflarında olduğunu bilmek kendilerini güvende hissettiriyor. Aynı bizim tanıdığımız bir çevrede kendimizi rahat hissetmemiz gibi. Çocuğunuz sevdiği bu nesnelerin üzerinde kendinize günlük bir rutin oluşturabilirsiniz, sevdiği şarkılardaki  işaretleri öğrenip , çocuğunuza her gün gösterebilirsiniz.

Yemek ve yatak zamanları işaretleri günlük rutin haline dönüştürmek için en güzel zamanladır. Çocuğunuza sabahları  granola yada mısır gevreği verirken tabağına az koyun, bitirmesine izin verin ve bitirdikten sonra ,”biraz daha “ işaretini yapın. Yine az bir porsiyon tabağına koyun , bitirince yine “ biraz daha ister misin?” diye sorun . Ertesi gün işaretlerinize granola yı da ekleyin ve

biraz daha gronala ister misin?” diye sorun.

Bunun gibi birçok rutin oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzu kucağınıza alırken. “yukarı” işaretini yapın. Yatağına yatıracağınız zaman yada uyku zamanı geldiğinde  “uyku” işaretini yapın. Banyosunu hazırlarken ve banyo yaparken “banyo” işaretini gösterin. Arabaya binerken ve araba kullanırken “araba “ işaretini yapın. “Merhaba” ve “hoşçakal” işaretleri  de evinize misafir geldiği zaman onları da dahil etmek için çok güzel zamanlardır.

Rutinler  işaret dilini öğretmek için bolca fırsatlar verir, böylece  işaret dersi için ayrıca zaman ayırmanıza gerek kalmaz.

İLERİ SEVİYE İŞARETLER

Bu işaretler bizim günlük hayatımızda sıkça karşılaşmadığımız işaretlerdir. Hem kim günlük hayatında bir fil görür yada  bir ayı ile karşılaşır. Bu işaretleri öğretmek için fırsat yaratmalısınız ki günlük rutininiz içinde olsun. Mesela günlük okunan kitaplar , şarkılar  yada okuma kartları  rutin oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

KİTAPLAR

Kitaplar işaretleri göstermede en iyi araçtır. Çocuklar aynı kitabı tekrar tekrar okumaktan hoşlanırlar, bu da  birbirinden fazla işaret gösterebilmeniz anlamına geliyor.

Önce basit resimleri olan ve seçtiğiniz işaretleri gösterebileceğiniz kitaplar seçin. 18 ayın altındaki çocuklar için her sayfa da bir tane basit resim olmasına dikkat edin, böylece resim , işaret ve kelime anlamında çocuğunuzun aklı net olur. Bir sayfa da ördek olsun, diğer sayfada  kuş, diğer sayfada köpek gibi . Bu basit  resimler sayesinde çocuğunuz daha rahat kelimeyi ve işareti öğrenecektir. Daha karışık sayfalı resimler ve yazılar için , 18 aydan fazla olmasını bekleyebilirsiniz.

VİDEO’LAR

Çocuğunuzun ilgisini çeken nesnelerin videosunu seyrettirebilirsiniz. Mesela mekaniği seviyorsa, traktörlerden hoşlanıyorsa beraber  traktör videosu seyredip işaretini yapabilirsiniz. Yada insanlarla ilgileniyorsa, aile üyelerinin olduğu videolar seyredebilirsiniz.

Çok da vahşi olmayan vahşi yaşam belgeselleri seyrettirebilirsiniz beraber, bir aslan kükremesine bakıp, onun bebekleriyle nasıl ilgilendiği hakkında konuşabilirsiniz. Yada bir yunusun suyun içinde nasıl oynadığını seyredebilirsiniz.

ŞARKILAR

En sevdiği şarkılar üstünden gidip hem eğlenip, hem de oyun oynayabilirsiniz. Mesela Ali babanın Çiftliği. Çocuklar bu şarkıyı zaten çok seviyorlar, birde içine hareketleri katıp, siz de onlar gibi ses çıkartıp atlayıp, zıplarsanız, çocuğunuz da sizinle yapmak için can atacaktır, bu da işaretleri daha çabuk öğrenecek demektir.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir