Sınavda zaman yönetimi nasıl yapılmalı?

7 Mart 2018

Sınav stresi gerçeği çoğu zaman aileleri ve çocukları korkutuyor. Sınav kağıdı önüne geldiğinde nasıl başlayacağını bilememek ve hangi taktikle yanıtlama konusunda yaşanan karmaşıklık zamanın su gibi akıp gitmesine sebep oluyor. Sonuç olarak o güne kadar yapılan çalışmalar heba oluyor. Sınavda zaman nasıl yönetilir ve sınavda zaman kaybı yaşanmamak için yapılması gerekenleri sizler için yazdık.

Sınavdan önce

Çalışma planı hazırlayın. Sınav öncesi çalışma zamanını iyi planlamak ve organize etmek oldukça önemli. Böylece sınav sırasında yaşayacağınız son dakika şaşkınlıklarını ve belirsizlikleri ortadan kalkmış olur. Sınav tarihlerine göre hangi dersi ne zaman çalışılması gerektiğine yönelik bir plan çıkarılmalıdır. Sonrasında ise kararlı şekilde plana uymak çocuğunuzun zafere doğru giden yolda olduğunu gösterir.

Soru tiplerinin farkında olun. Soru kalıplarını önceden araştırıp nasıl çözüleceğine dair fikir sahibi olması çocuğunuzu 1-0 öne taşıyacaktır. Böylece asıl sınava girmeden önce hangi sorulara dikkat etmesi gerektiğine ve hangilerini daha çabuk bitirebileceğini bilecektir.

Yazma becerisini geliştirin. Birçok çocuk hızlı ve özenli yazmadığı için sınav sırasında zamanlarını boşa geçirebiliyorlar. Bunun için önceden sınavda kullanacağı kalemle çabuk ve düzgün yazma çalışmaları yapabilirsiniz. Böylece yazma becerilerindeki gelişim sınavda zaman kazanmasına yarayacak.

Sınav sırasında

Sınav kağıdını dikkatlice okuyun. Sınav başlarken içinizdeki minik paniği göz ardı edin ve sınav kağıdını iyice gözden geçirin. Bu, soruları çözerken nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda fikir verebilir.

Soruları zamana bölün. Demek istediğimiz şu ki, sorulara göz gezdirirken ayıracağınız 1-2 dakika 45 dakikanızın heba olmamasına yol açar. Nasıl mı? Soruların zorluk derecesine göre ne kadar vakit ayrılması gerektiğini belirleyin. Kolay soruları baştan bitirerek ‘az zamanda çok iş başarma’nın tadını çıkarın. Sonrasında daha zor olan sorularla devam edin.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir