ŞEFKAT DOLU 15 DAKIKA

30 Kasım 2014

Küçük sevgilinizin çok seveceği ve sizin de keyifle yapacağınız 15 dakikalık şefkat dolu bir masaj…

1. BACAKLAR VE AYAKLAR
Avuç içlerinizi birbirine sürterek ellerinizi ısıtın ve avucunuza biraz bebe yağı dökün. Bebeğinizin bacaklarını yukarı kaldırın ve topuklarından başlayarak yavaşça ayaklarını okşayın. Ardından bir bacağını alın. Yumuşak bir şekilde daireler çizerek dizinden kalçasına, bileğinden dizine kadar masaj yapın. En üstten en alta kadar yumuşakça okşayın ve diğer bacağa geçin. O bacağa da aynı şekilde masaj yapın. Şimdi bir ayağını elinize alın ve başparmağınızla dairesel hareketlerle topuğundan parmaklarına kadar bütün ayağını sonra da bütün ayak parmaklarını teker teker ovun.

2. KARIN
Bebeğinizin karnını göbek deliğinin etrafında saat yönünde okşayın. Bu sindirime yardımcı olur ve bağırsağın gerginliğini azaltır. Elinize biraz daha bebe yağı alın ve yumuşakça göğüs kafesinin üzerine dağıtın. Başparmağınızla göğüs kemiğinden köprücük kemiğine küçük dairesel hareketlerle masaj yapın.

3. KOLLAR
Omuzlarından başlayarak kollarını yavaşça okşayın. Parmaklarınızla kollarının iç kısmını ve orta parmağınızla dirseğinden başlayarak omzuna kadar yavaşça masaj yapın. Daha sonra avuç içini ve her bir parmağını ovun.

4. SIRT VE POPO
Bebeğiniz ona yaptığınız ayak, karın ve el masajına alıştıktan sonra, sırt ve popo masajına başlayabilirsiniz. Bebeğinizi karnının üzerine yatırın. Bebe yağını yukarıdan aşağıya doğru sırtına dağıtın. Parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle omurganın sağına ve soluna aşağıdan yukarıya doğru masaj yapın. Bacaklara da dairel hareketlerle bilekten dize ve dizden sırtın altına kadar masaj yapın. En sonunda yağı poposuna yayın ve yavaşça okşayın.

5. BAŞ
Bebeğinizin saçlarının arasına yavaşça parmaklarınızı gezdirerek masaj yapın. Başının arkasını avuç içlerinizle destekleyin. Başparmağınızla alnın ortasından kulaklarına doğru, daha sonra da burnunun her iki yanından kulaklarına, en sonunda da alnına ve çenesine doğru masaj yapın. Bebeğiniz 4 aylık olduktan sonra yüzüne masaj yapabilirsiniz.

6. GEVŞEME
Masajın sonunda bebeğinizin gevşemesi için avuç içlerinizle birkaç kez başından kollarına doğru ve başından göğsüne, uyluğundan ayaklarına kadar okşayın. Her iki elini yanlara doğru açın. Ardından çapraz bir şekilde göğsünün üzerine koyun. Bir seferinde sağ kolu yukarıda olsun, diğerinde sol. Böylece her iki eli de karnına dokunmuş olur. Bu hareketi 3-4 kez tekrarlayın. Ardından bacaklarını dizinden bükün ve göğsüne değdirin. Sağ dizini karnının üzerinde sola doğru hafifça bükün. Bunu diğer bacağı için de yapın.

Bebeğinize yapacağınız şefkat dolu bir masaj sayesinde ona daha da yakınlaşabilir, ruhsal ve fiziksel gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Aşağıda masaj yaparken dikkat etmeniz gerekenleri ve masajın bebeğinize faydalarını bulacaksınız:

• Masaj en fazla 20 dakika sürer.
• Masaja bebek 8 haftalıkken başlamak gerekir.
• En iyi zaman dilimi, emzirmeden sonraki yarım saattir. Günde bir kez masaj yeterlidir; ama haftada bir de yapılabilir.
• Masaj bebek yağıyla yapılabilir. Masaj yaparken eller ve yağ sıcak olmalıdır.
• Masaj bebeğin kan dolaşımını düzenler.
• Masaj yaparken bırakın, sizi bebeğiniz yönlendirsin. Dokunuşlarının onu rahatsız edip etmediğini, vücut dilinden anlayabilirsiniz.
• Bebekler masajdan sonra çok huzurlu ve mutlu olurlar.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir