Kepçe kulak diye hemen estetik mi olmalı?

4 Eylül 2020

Çocuğunuzda olan; kepçe kulak, yarık dudak, el ve parmak deformasyonları, yüzde doğum lekeleri, göz kapağı düşüklükleri gibi doğuştan gelen estetik sorunlar karşısında hemen estetik operasyona başvurmayın! Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, çocuklarda sıklıkla görülen estetik sorunları, yapılması gerekenler, operasyona uzanan süreçleri ve operasyon yöntemlerini anlatıyor…

Doğar doğmaz estetik operasyona başvurmayın!
Çocuklarda doğuştan gelen estetik sorunları, okul çağına gelindiğinde daha belirgin bir hale dönüşüyor. Bu tür estetik sorunları olan çocukların, ebeveynlerinin gözetiminde çok iyi takip edilmesi gerekiyor. Okul çağına kadar geçen sürede gelişimleri üzerindeki etkileri uzmanlar tarafından izlenerek, operasyon kararı verilmeli. Ebeveynlerin panikleyip çok erken dönemde operasyon kararı vermelerini sakıncalı buluyoruz. Operasyon için okula başlamadan önce harekete geçilmeli. Ama çocuklar doğar doğmaz estetik operasyona başvurulmamalı!

Okul öncesini hedefleyin!
Çocuklar okul döneminde arkadaşları tarafından alay konusu olabiliyor. Bu durum, çocuklarda telafisi olmayan psikolojik sorunlar yaratabiliyor. Bu yüzden operasyon gerektiren sorunlar karşısında, okul öncesinde hareket edilmesini öneriyoruz.

Okulda başarıyı olumsuz etkilediğini unutmayın!
Çocuklarda görülen estetik sorunları sadece doğuştan değil zaman içinde de olgunlaşabilmekte. Yüz yaralanmaları gibi zaman içinde oluşan estetik sorunlar, çocukların okul başarısını ve sosyal hayatlarını derinden etkileyebiliyor. İleri aşamalarda ömür boyu süren olumsuz durumlar yaratabiliyor.

Cerrahi müdahale şart!
Çocuklarda en sık görülen estetik sorunlardan göz kapağı düşüklüğü, kepçe kulak, yarık dudaklar, el deformasyonları gibi sorunlara mutlaka cerrahi müdahalede bulunulması gerektiğini kaydeden Op. Dr. Uçkunkaya, çocuklarda hangi estetik sorunlara, hangi zamanda ve ne şekilde müdahale edilmesi gerektiğini şöyle anlatıyor:

Çocuğunuzun onayını alın!
Kulak şekil bozukluğu olarak görülen kepçe kulak sorunu, çoğunlukla doğuştan gelen bir estetik sorundur. Bebeklik döneminde henüz kıkırdak oluşumu tamamlanmadığı için ameliyat yapamıyoruz. Ama erken dönemde müdahale edilmesini öneriyoruz. Ameliyat öncesinde de kendisinin onayı alınması gerektiğini ailelere anlatıyoruz.

“Göz”ünüz üzerinde olsun!
Doğuştan gelen göz kapağı düşüklüğü karşısında, görmeye engel olacak bir durum yoksa işlem yapılmadan takibe alınmalı. Çünkü bebeklerde 1 yaşından sonra bu lezyonlar küçülür. Görme duyusu etkilenmediği sürece tedaviye başlanmaz. Bu sorunlara sahip bebekler, 6 ayda bir, 4 yaşına kadar göz muayenesinden geçirilir. 4 yaşına gelindiğinde muayenelerden gelen sonuca göre ameliyata karar verilebilir.

Onarılması güç sorunlar yaşanabilir
Çocuklarda burun estetiği, herhangi bir ciddi yaralanma karşısında yapılır. Asla keyfe keder yapılmaz. Çocuklarda kemik yapısı ve kıkırdak doku oturmadığı için ufak kazalarda dahi burun bölgesinde kalıcı hasarlar oluşabilir. Bu hasarları estetik operasyon ile onarabiliyoruz. Ancak henüz oturmamış kıkırdak doku, yanlış operasyonlarla deforme olabilir. Bu da onarılması güç ve çocuğun gelişimini engelleyen sonuçlar doğurabilir.

Meslek seçimini etkileyebilir
Çocuklarda görülen el rahatsızlıkları; bilinen adlarıyla perdeli parmaklar, fazla parmak, tetik parmak, başparmak eksikliği, kısa parmaklar ve eksik parmaklardır. Bu rahatsızlıklar çocuğun psikolojisini ve meslek seçimini olumsuz etkileyebilir. Bu sorunun takip edilmesi ve cerrahi müdahale ile düzeltilmelidir.

“Sünnet”i, küçümsemeyin!
Sünnet operasyonu, gelecekte çocukların ruh ve beden sağlığını yakından ilgilendiren önemli bir cerrahi bir girişimdir. Bu operasyonun ‘sünnetçiler’ değil tıp doktorları tarafından yapılması gerekir. Konunun uzmanı tarafından uygun koşullarda yapılmayan operasyonlar, ileride çocukların cinsel organında şekil bozuklukları yaratabilir, cinsel hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir