Bu yaz tatili kurallı!

30 Haziran 2020

Hepimizin iple çektiği, yaz gelse de tüm aile tatilin tadını özgürce geçirelim dediği günlerin özlemi içindeyiz. Yeni normal hayatımızda her şey kontrollü ve mesafeli. Elbette bir de maskeli. Tatilimiz de bu şekilde olmak zorunda. Bi değişiklik hepimize iyi gelir diyerek, temizliğinden emin olduğunuz yerlerde tatil planları yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğinin sorusunu İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları/Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Serkan Atıcı’ya sorduk. Önerilerimize kulak verin.

Sorumluluklarınız olduğunu unutmayın
Tüm dünyada yaşamın hemen her alanını etkileyen COVID-19 pandemisi nedeniyle, ülkemizde de bazı aileler tatil yapma imkanı bulamadılar. Özellikle; uzun süre evde izole kalan çocuklar ve aileleri vaka sayısının azalması, seyahat kısıtlamalarının kaldırılması, uçak seferlerinin başlaması, turizm merkezlerinin hizmete açılması gibi birçok tedbirin kontrollü bir şekilde gevşetilmesi ile birlikte tekrar tatil planları yapmaya başladılar. Ülke olarak; COVID 19 mücadelesinde çok önemli mesafeler kat etsek de bu geçiş döneminin tamamen normalleşme ya da eskiye dönüş olarak algılanmaması gerekir. Bu açıdan bakıldığında, ebeveyn olarak çocuklarınızın sağlığını korumak için tatil sürecinde dikkat etmeniz gereken sorumluluklarınız olduğunu unutmayın.

Tatile hazırlık nasıl yapılmalı?

 • Özellikle 2 yaş altı çocuğunuz varsa ve pandemi döneminde çocuğunuzun büyüme-gelişme takibini yapamamışsanız,
 • Aşılarının yapılması gibi rutin kontrollerine gidemediyseniz tatil öncesinde çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları ile görüşmenizde fayda var.
 • Çocuğunuzun astım, diyabet, doğumsal kalp hastalığı, kanser, immünyetmezlik veya metabolik hastalık vb. kronik hastalığı varsa, mutlaka takipte olduğunuz bölümle (çocuk enfeksiyon hastalıkları, çocuk alerji immünoloji, çocuk göğüs hastalıkları vb.) görüşerek tatil planınızı yapın.
 • Çocuğunuzun düzenli kullandığı ilaçlar varsa, bunları yanınıza almayı unutmayın.
 • Özellikle küçük çocukların, günde birkaç kez kıyafetini değiştirecek şekilde yanınıza bolca çocuk kıyafetleri alın.
 • Hem kendiniz hem de çocuğunuzun kullanımı için çantanıza mutlaka, yeterli miktarda maske ve alkol bazlı el dezenfektanı eklemeyi unutmayın.
 • İki yaş altı çocuklarda maske kullanılması, olası bazı boğulma gibi solunum problemlerini de beraberinde getirebileceğinden dolayı önerilmemektedir.
 • El dezenfektanı içinde en az yüzde 60 alkol içeren ve bakanlık onayı olan ruhsatlı ürünleri kullanın.

Şahsi araçla mı yoksa uçakla mı yolculuğa çıkmalı?

 • Gideceğiniz mesafe uzak değilse; diğer insanlar ile temas riskinin daha az olmasından dolayı şahsi araçla yolculuğunuzu tercih edebilirsiniz.
 • Yolculuk esnasında ihtiyaç yoksa diğer insanlar ve ortak kullanım alanlarına maruziyeti azaltmak için dinlenme tesislerinde, akaryakıt istasyonlarında mola vermekten kaçının.
 • Uçakla yolculuk yapmaya karar vermişseniz, terminalde ve bekleme salonunda kalabalığın daha az olduğu alanlarda maskeli bir şekilde beklenilmesi, kontrol noktalarında en az 1 metrelik sosyal mesafeye uyacak şekilde sıraya girilmesi, bagaj verilmesi veya alınması esnasında bant veya kirli olabilecek yerler ile temastan hemen sonra el dezenfektanı kullanılması, uçak içerisinde insan trafiğinin olduğu koridorlardan mümkün olduğu kadar uzak durulması gibi hem sosyal mesafe hem de hijyen kurallarına uyulmasına azami dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çocukların havuza veya denize girmesi riskli mi?
Günümüzdeki bilimsel bilgiler ışığında; hastalığın (COVID-19) ana bulaşma şeklinin öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklar aracılığıyla olduğunu bilmekteyiz. Yapılan araştırmalarda da deniz suyundaki tuzun ve yoğunluğunun virüsün yaşamasına elverişli bir ortam sunmadığı, havuzlarda da başta klor olmak üzere kullanılan dezenfektan özelliğine sahip maddelerin virüsü etkisiz hale getirdiği görülmüştür. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) de internet sitesinde yayımladığı bilgi notunda virüsün havuz, sıcak jakuzi, spa, hamam, su oyunu alanları gibi ortamlardan bulaştığına dair herhangi bir kanıt olmadığını da belirtmiştir. COVID-19’un çocuklara sudan bulaşma ihtimali düşük olsa da, deniz ve havuz gibi ortak kullanım alanlarında, sosyal mesafe ve hijyen kurallarının ihlal edilmesi asıl risk oluşturmakta ve bu açıdan bazı tedbirlere uyulması gerekmektedir:

 • Havuza girmeden önce ve girdikten sonra, çocuğunuza bol köpüklü duş aldırın. Su dışında da çocuğunuzun maskesini taktığını kontrol edin.
 • Sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenmiş güneşlenme alanları, şezlong, sehpa vb. kullanın.
 • Plaj ve havuzlarda bulunan duş, tuvalet gibi ortak alan kullanımından kaçının.

Konaklama tesislerinde bulunan mini kulüp, oyun odaları, kreş gibi çocuklara yönelik hizmetleri kullanabilir miyiz?
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2 Haziran 2020 tarihli yayınlanan genelgede, bazı kurallara uymak koşulu ile bu alanlar hizmete açılmıştır. Aileler, aşağıda bir kısmına değineceğimiz kurallara riayet edilmesi koşuluyla bu hizmetlerden faydalanabilirler. Ailelerin aşağıdaki durumlara dikkat etmesini öneriyoruz.

 • Belirlenen kapasitenin üzerinde çocuğun alanda olmaması
 • Kabulde tüm çocukların ateş ölçümlerinin yapıldığını, ateş, öksürük, burun akıntısı gibi şikayetleri olan çocuğun alana kabul edilmemesi
 • Çocukların ulaşamayacağı bir yerde el dezenfektanı konulması ve giriş-çıkışlarda personel gözetiminde çocukların el dezenfeksiyonlarının yapılması
 • Sık sık kapı ve pencerelerin açılarak alanın havalandırılmasının sağlanması
 • Peluş gibi temizliği zor ve hijyeni mümkün olmayan oyuncaklar yerine, dezenfeksiyona uygun oyuncakların kullanılması

Bu önerileri göz ardı etmeyin!

 • Tatili mümkün olduğu kadar kalabalıktan uzak geçirmek, çocuklarımızın hastalanma riskini azaltacaktır.
 • Tesislerde asansör gibi dar ve kapalı alan kullanımından mümkün olduğunca kaçının.
 • Restaurant gibi ortak hizmet alanlarından, yoğunluğun daha az olduğu zaman aralıklarında yararlanılması (Örneğin; yoğunluğun fazla olabileceği açılış saatlerinde kullanmayın)
 • Tatilde çocuğunuzun uyku düzenini değiştirmeyin.
 • Bol sıvı tüketiminin yanında, çocuğunuzu bol bol sebze ve meyve tüketimine teşvik edin.
 • Olası durumlar açısından, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına kolayca erişimin olduğu tatil yerlerini seçin.

Son olarak; COVID-19 sorununun tatilden, eğitime sosyal hayatın hemen her alanını etkilemesi nedeniyle, kademeli de olsa bir süre daha özellikle maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafe kurallarının dikkate alındığı izole bir hayata hazırlanmalı ve çocuklarımızı da hazırlamalıyız.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir