Renkler çocuğunuzu nasıl etkiler?

11 Eylül 2017

United Colors of Benetton’un katkılarıyla-

Ebeveynlerin çoğu son dönemde çocuklarını da kendileri gibi giydirmeye büyümüş de küçülmüş gibi göstermeye çok meraklı. Kendi kopyalarını yaratmanın peşindeler adeta. Sosyal medya da bunu destekleyen pek çok örnek aile fotoğrafıyla dolu.

Peki bu ne kadar doğru?
Çocuklar enerjik ve neşe dolu varlıklar. Giysilerinde de kendi iç dünyalarını yansıtmaları gerekir. Uzmanlar seçme hakkı tanınan bir çocuğun özgüven sahibi bir bireye dönüştüğü konusunda hemfikir. Yapılan çalışmalar renklerin beyin gelişimine, yaratıcılığa, verimliliğe ve öğrenmeye faydasını kuvvetli bir şekilde gösteriyor. Rengin heyecanlandırma, sakinleştirme, ilham verme, endişe yaratma, gerginlik hissettirme, huzur verme gibi etkileri var. Anne babaların genellikle kullandıkları siyah, beyaz ve gri gibi enerjisi düşük renkleri çocuklarınızdan sakınıp onların enerjisine uygun giyinmelerini sağlamak için dikkat etmeniz gereken bir kaç ipucu var.

 

Sana kırmızı çok yakışıyor…
Ama huzursuz bir çocuğun giysi ve eşyalarında kırmızı seçmek onu daha da huzursuz bir hale getirebiliyor. Enerjik kırmızı, hareketli bir çocukla birleştiğinde hareketli çocuk bütün gün zıplayarak etrafta dolaşabilir. Bu durum onların eğitim başarısını da olumsuz etkileyebilir. Enerjik ve huzursuz çocukların eşyalarında mavi, yeşil ve mor kullanmak daha uygun olur.

 

Neşesinin sırrı “Sarı”da saklı
Sarı,Renk skalasının en neşeli, en mutlu olanıdır. Bilgeliği ve iyiliği temsil eder. Sıcaklık, keyif, coşkunluk, neşe ve ilham saçar. Etkisi kırmızı kadar sert değildir. Sarı nispeten açık bir renktir ve ferahlatıcı etkisi vardır. Fakat gene de tek başına yoğun sarı kullanmak da gerginlik ve öfkeye sebebiyet verebiliyormuş. Sarı, mavi ve yeşil kombinasyonu yapmak daha dingin ve huzurlu bir ruh hali için elverişli.

Melankolinin rengi Mavi
Kırmızının zıttı olan mavi vücut ısısını, kan basıncını hatta nabzı düşürücü etkisiyle biliniyor. Hatta iştah bile kapatıyor. Türk annesinin en hassas noktasının yemek yemeyen çocuklar olduğunu düşünürsek aman dikkat diyelim. Ama kilolu çocuk sahibi annelere de müjde! Ferahlık ve dinginlik veren maviyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Koyulara doğru gittikçe melankolik etkileri olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Doğanın rengi Yeşil
İçindeki sarı renk keyifli, hoş bir karakter verirken mavi de onu daha sıcak yapar. Açık yeşil, basıncı azaltır. Sembolik olarak bakıldığında yeşil doğanın, hayatın gücüdür ve bu yüzden de en doğal, rahatlatıcı, dinlendirici, dengeli renk olarak görülür. Kırmızıdaki tehlike var “dur” sinyali yerine yeşil “geç” sinyali verir ki bu da vücuttaki gerilimi azaltır. Sarısı biraz daha fazla olan yeşil kullanıldığında zihinsel berraklık, netlik de oluşturacağından okul hayatında başarı için de iyi olabileceği söylentiler arasında.

Erken kalkamıyor mu?
O zaman turuncu tam ona göre. Hatta size göre… mutluluk, sosyallik, dışadönüklük ve neşeyi temsil eder. Yorgunlukla başa çıkmak için en ideal renktir. Sıcaklık saçar, iştah açıcı ve uyarı- cıdır, sabah erken kalkmanıza yardım eder. Ama parlak turuncuları seçmenizde fayda var.

“Yakıştı ama sana MOR renk çok” diyen Hande kulakların çınlasın!
Bu Hande’nin renklerle bir ilişkisi var şarkılar pantone kataloğundan hallice. Mor, beynin yaratıcılıkla ilgili bölümünü uyarır. Aynı zamanda yatıştırıcı özelliği vardır. Farklı tonlarında narinlik, zarafet ve zenginlik barındırdığı gibi zaman zaman rahatsızlık verici de olabilir.

Kızların vazgeçilmezi PEMBE
Pembe, psikolojik olarak da oldukça güçlü bir renktir. Canlı türünün devamını, feminenliği temsil eder. Çok teskin edici özelliği vardır. Çok fazla pembe yorucu, bunaltıcı olabilir.

Olumsuz sanılan Kahverengi
Siyahın aksine çoğu insan tarafından güvenilir ve destekleyici bulunur. Doğa ve evrenle ilişki içindedir. Yoğun, güvenilir, sıcak ve pozitiftir.

Kapı kapı dolaşıp aramanıza gerek yok!
Bu kadar keyifli renk varken çocukları kendi renksiz kopyalarınıza dönüştürmek neden? Pek çok renk alternatifi ve eğlenceli tasarımlarıyla Benetton 0-12 çocuğunuzun renkli dünyası için en uygun seçim.

Koleksiyonda yer alan süveter ve hırkalar, United Colors of Benetton logolu ragbi üstler, dolgulu yelek ve montlar bu sonbaharın ilgi çekici parçaları arasında yer alıyor. Kızlar için renkli kot ceketler, salopet etekler, baskılı taylar, erkekler için ekose, Oxford ve desenli gömlekler, chino’lar ise çocuklara renkli ve hareketli bir ders yılı vaat ediyor.

Okula keyifli bir dönüş için, 1-24 Eylül tarihleri arasında United Colors of Benetton mağazaları ve tr.benetton.com’dan yapılacak 150 TL ve üzeri çocuk alışverişlerinize İş Kültür Yayınları’ndan 1 adet çocuk kitabı hediye!

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir