Evcil dostlar güven aşılıyor

6 Ekim 2021

Evde evcil hayvan beslemek hem duygusal hem de fiziksel sağlığımız açısından çok önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle de son yıllarda evcil dostların çocuklar için sağladığı faydalar hakkında giderek artan sayıda araştırmalar da evcil hayvanların insan hayatındaki önemini destekler nitelikte sonuçlar barındırıyor. DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi Bölümü’nden Klinik Psikolog Dr. Didem Altay, evcil hayvanların çocukların bağımsızlık, benlik algısı ve empati duygusu geliştirmelerine ve sosyal yetkinliklerini artırmalarına yardımcı olduğunu belirtiyor.

Evcil hayvan kortizol düzeyini artırıyor
Toksik ya da aşırı stresin çocukların yetişkinlik dönemlerindeki duygusal yaşamlarını etkilemekle kalmayıp onların fiziksel sağlıklarını ve yaşam sürelerini de etkilediği biliniyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yayımlanmış bir araştırmaya göre arkadaş canlısı bir köpekle etkileşime geçmek, bireyin kortizol seviyesinin önemli oranda azaltıyor ve oksitosin salınımı yoluyla da strese karşı fizyolojik tepkiyi azaltıyor (Kruger & Serpell, 2006). Kısacası evcil hayvanların varlığı çocuklar üzerinde hormonal etki yaratarak fizyolojik etki de oluşturuyor.

Dr. Didem Altay’a göre, evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar, evcil hayvanlarına karşı güçlü bağlar geliştiriyor ve bu, çocukların hayatında önemli bir ilişki haline geliyor. Yaş aldıkça bu bağlar, çocuğun stresli ve zor zamanlarla baş etme gücünü olumlu yönde etkiliyor ve duygusal destek (kaynak) olarak zorlukların üstesinden gelmesinde onlara yardımcı oluyor.

Çocuklarda güvenlik ve rahatlık hissini destekler
Dr. Didem Altay, çocukların kendilerini emniyette ve güvende hissetmeleri için gerekli ilgili, şefkatli ve sıcak bir ortamın yanı sıra rutinlere, öngörülebilir ve benzer aktivitelere ihtiyaç duyduğunu belirterek “Çocuk, her gün eve gelip bir evcil hayvan ile tutarlı, güvenilir ve coşkulu bir karşılaşma yaşadığında bu çocuğun yaşamında güven dolu ve şefkatli ilişkiler kurmasına yardımcı olur. Ayrıca birlikte eğlenceli zaman geçirirler. Bu da karşılığında çocuk için rahatlık ve huzur sağlar” dedi.

Bağımsızlık, kendine güven ve empati duygusunu geliştirir
Psikolog Dr. Didem Altay’a göre aileler çocuklarından, besledikleri evcil hayvanlara ait dışarıya çıkarma, besleme gibi bazı görevleri üstlenmesini de isteyebilir. Böylelikle çocuklar, evcil dostlarının birtakım ihtiyaçlarını karşılayarak sorumluluğunu alır. Bu da onların sorumluluk duygusu geliştirmelerini destekler ve aynı zamanda yeni beceri kazanmalarına ve kendilerine güvenmelerine olanak sağlar. Barker & Wolen (2008) ve Poresky & Hendrix’in (1990) araştırma sonuçları da çocukların evcil hayvanlarına bağlanmasının çocukların bağımsızlık, benlik algısı ve empati duygusu geliştirmelerine ve sosyal yetkinliği artırmalarına yardımcı olduğunu öne sürmektedir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir