Çocuklarımızı hastalıktan nasıl koruyalım?

17 Ağustos 2018

-Ena Farma’nın katkılarıyla-

Yaz tatilinin bitmesi ile okul telaşı başlıyor ve okul döneminde çocukların yediği, içtiği her şeyi kontrol edebilmemiz mümkün değil. Bir de üstüne çocuklarda okul stresi ve kalabalık içinde geçireceği süre düşünüldüğünde bağışıklık sistemi ve bağırsak dengesi çok daha fazla önem kazanıyor.

Hızlı bir tempoya gireceğimiz bu dönem bizleri ve çocuklarımızı fast food yeme alışkanlığına itmektedir. Hazır gıdaların içeriğinin bozulması, gıdaların pişirilme ve işlenme süreçlerinden geçerken uğradığı vitamin kayıpları, doğallıktan uzaklaşılması ise, bağırsak dengesinin bozulmasına yol açmaktadır. İkinci beyin olarak adlandırılan bağırsakların dengesinin bozulması bağışıklık sisteminin çökmesine neden olacak, sindirim sistemi sorunları, solunum yolu hastalıkları, depresyon gibi birçok sağlık sorunu da beraberinde ortaya çıkacaktır. Okulda diğer öğrencilerden hastalık bulaşabileceği de düşünüldüğünde beslenmemize dikkat etmemiz gereken kritik günlerin başladığı açıktır.

Okul döneminde vitamin ve minerallerin önemi

Bazı vitaminler vücutta depolanabilirken, bazı vitaminler idrarla atıldığı için düzenli olarak yeterli miktarda her gün alınması gerekmektedir. Bunun için sebze, meyve ve vitamin-mineral değeri olan diğer gıdaların herhangi bir işlemden geçmemesi, taze tüketilmesi önemlidir. Bununla beraber vitamin ve minerallerin ulaşması gereken yerlere gidebilmesi için bağırsak geçirgenliğinin bozulmaması, yani bağırsakların düzgün çalışması önem arz etmektedir. Bağırsak geçirgenliği bozulursa, hem vitamin ve mineraller yeterli miktarda emilemeyecek, hem de bağırsaklarda vitaminleri sentezleyen (K, B1, B2, B3, B5, B6, B12 ve folik asit gibi vitaminler) faydalı bakteriler artık bu görevi yerine getiremeyecektir.

 

Pobiyotikler sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur

Probiyotiklerin en önemli kullanım yerleri; viral, bakteriyel veya antibiyotik kaynaklı ishaller, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, solunum yolu hastalıkları ve alerjiden korunma, iltihaplı bağırsak hastalıkları gibi durumlardır.

Probiyotikler bunların dışında kişi hasta olmasa dahi, normal bağırsak sağlığının korunması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve hastalıklardan korunma amacı ile de kullanılmaktadır.

Günümüz beslenme alışkanlıklarında dışardan alınan multivitamin ve mineral takviyelerinin önemi

Çocuklarda vitamin ve mineral gereksinimi, büyüme döneminden dolayı yetişkinlerden daha fazladır. Yeterli vitamin ve mineral alınamadığı, bağırsak mikrobiyotasının dengeli olmadığı durumlarda dışarıdan alınan takviyeler, vitamin ve mineral eksikliğinin önüne geçecektir. Bununla birlikte vitamin, mineral veya probiyotiklerin tek tek farklı ürünler şeklinde verilmesi yerine, multi preparat şeklinde verilmesi çocuklarda ilaç almaya karşı direnç olarak ta bilinen “Şurup Yorgunluğu”nu ortadan kaldırır, bunun yanı sıra vitamin, mineral ve probiyotikler arasında sinerjik etki yaratılmasını da sağlar.

Çocuklar İçin Ödül, Anneler için Probiyotik, Vitamin ve Mineral

Probar Multikids; 2 milyar probiyotik+12 vitamin+3 mineral içeren lezzetli çikolata formunda ve çocuklara ödül niteliğinde sağlıklı bir üründür. Probar Multikids; içerdiği faydalı bakteriler ile sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Zengin içeriği ile çocukların bağışıklık sistemini, sağlıklı büyüme ve gelişmesini ve bilişsel fonksiyonlarını destekler. Probar Multikids çikolatası kakao flavonodleri sayesinde iyi bir prebiyotiktir. Probar Multikids; koruyucu, palm yağı, trans yağ, GDO, mısır, nişasta ve glukoz içermez.

Probar Multikids şimdi eczanelerde!

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir