PARALEL OYUNLAR

30 Kasım 2014

Küçük çocuğunuzun sizden bağımsızlaştığının ve kendine güvendiğinin en önemli göstergelerinden biri de diğerleri, yaşıtları ile birlikte oyunlar oynayabilmesidir.

1-2 yaşlarındaki çocuğunuzun yaşıtları ile nasıl oyun oynadığını şöyle bir düşünün. İki küçük çocuk yerde oturuyorlar, önlerinde bir sürü oyuncak her biri sadece önündeki ile ilgilenir. İşte çocukların aynı anda başka şeyler meşgul bir şekilde ama yan yana oynadıkları oyunlara “paralel oyunlar” denir. 1-2 yaş çocukları birbirlerinden çok çevreleri ile ilişkilidir. Görüntü paralel oyunlar oynanıyor gibi olsa da, aslında bu yaş çocukları ayrı ayrı oynamaktan öte bir şey yaparlar. Çocuklar genel olarak etkileşim içindedirler ama bu dış görümlerine çok da yansımamaktadır.
Birlikte evler yapmak top oynamak yerine, dikkatli bir biçimde birbirlerini gözlemler ve birinin yaptığı şeyi bir öteki taklit eder. Kısacası bu yaş çocuklarının sosyal etkileşimleri de bu şekilde gerçekleşir. Birbirlerini taklit etme durumu bazen o kadar ön plana geçer ki, bir anda, bizim tarafımızdan hiç de hoş karşılanmayan, oyuncak çekiştirme ve ağlama fırtınası başlar. Unutmayın bu da onların oyun oynama yöntemi ve çocuğunuzun bağımsızlığının peşine düştüğünün ve özgüven geliştirdiğinin de göstergesi.
Paralel oyundan daha yoğun sosyal etkileşimlerin bulunduğu oyunların oynanması aşamasına geçmede de etkin rol oynamanız mümkün. Kendi yaşıtları ile daha sık bir araya gelmesi ve biraz destek biraz da cesaretle çocuğunuz kısa sürede daha gelişmiş etkileşimler kurmaya başlayabilir. Sizin bu iki küçük çocuğun yanına çöküp sadece kısa bir süre onlarla birlikte oyun oynamanız ve bunu birkaç kez tekrarlamanız çocuklarınızın kolaylıkla öğrenmesine yetecektir.
Eve küçük arkadaşlar çağırmadan önce, birkaç şeyi aklınızda tutmanızda yarar var. 1-2 yaş çocukları son derece ben-merkezlidirler ve olası oyuncak çekişmeleri sırasında yaşanabilecek sorunlara hazırlıklı olmanız gerekir; çünkü dürtü kontrolü kavramı küçük çocuklar için son derece uzaktır. Bu yüzden sevimli küçük kızınız bir anda minik arkadaşını itip kakmaya başlarsa dehşete düşmeyin.
Küçük misafirlerin evinize doluştuğu günlerde, her biri şiddetle bir diğerinin oyuncağını almak isteyeceğinden, günün sonunda birkaç yıl yaşlanmış gibi hissedebilirsiniz. Ama unutmayın, küçük çocuğunuz yakında mutlu sosyal bir kelebek gibi ortalıkta gezinmeye başlayacak ve gösterdiğiniz her türlü çaba, bu günleri görmeye değer.

KEYİFLİ AKTİVİTELER
Çocuğunuzla birlikte, onun gerçekten yapmaktan, oynamaktan keyif aldığı bir oyun oynayın. Bu mutfakta kullandığınız tabak ve kaşıklarla ses çıkarmak da olabilir, çekmeceleri boşaltmak da… Çocuğunuzun sevdiği bu oyuncakları ulaşılabilir, istediği zaman oyununa başlayabilir şekilde hazırlamalısınız. Örneğin alttaki iki çekmeceyi sevdiği oyuncaklarla doldurabilir, istediği zaman her iki zevkine birden ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Çocuğunuz oyununu oynamaya başladığı andan itibaren, siz de elinize derginizi alıp bu güzel anın tadına varabilirsiniz. Sizi de oyununa davet edercesine bir harekette bulunursa, yavaşça ona gülümseyin ve okumaya devam edin. Sonraki günlerde de yavaş yavaş fiziksel mesafenizi artırın, ancak yine de bir gözünüz onun üstünde olacak şekilde uzaklaşın. Bulunduğu odanın ve mekanın çocuğunuz açısından güvenli olduğundan emin olmadan yanından kısa bir süreliğine de olsa uzaklaşmayın çünkü 1-2 yaş çocuklarının “güvenlik” anlayışları sıfır düzeyindedir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir