Oto güvenlik koltuğu nasıl seçilir?

3 Kasım 2017

Katkılarıyla

Oto güvenlik koltukları şüphesiz keyifli seyahatlerin vazgeçilmez ürünü. Her ebeveyn çocuğunun güven ve konfor içinde seyahat etmesini ister. Mağazalarda ebeveynlere oto güvenlik koltukları her ne kadar geniş yelpaze de sunulsa da, çocuğunuz için uygun oto güvenlik koltuğunu bulmak için doğru adımları takip etmelisiniz. Bunlardan en önemlisi oto güvenlik koltuğunun sunmuş olduğu güvenlik özellikleri, konforu ve oluşabilecek kaza durumlarında meydana gelebilecek ciddi yaralanmaları önleyebilecek şekilde tasarlanması.

Adım adım oto güvenlik koltuğu seçimi

Çocuğunuzla birlikte yapacağınız yolculukların keyfini çıkartmanız için öncelikle onlar için oto güvenlik koltuğu seçiminde doğru tercihi yapmalısınız. Oto güvenlik koltuğu seçiminde en çok merak edilen soruları ve cevaplarını sizler için aşağıda derledik.

 Oto güvenlik koltuğu boy ve yaşa göre nasıl gruplanır?

Oto güvenlik koltukları aşağıdaki gibi gruplanır;

Grup0+                  :45cm-75cm      / 0-12 ay

Grup0/1+             :45cm-105cm   / 0ay-4 yaş

Grup 1                    :75cm-105cm   / 9ay-4yaş

Grup 2/3              :105cm-135cm                  / 3,5yaş-12 yaş


Oto güvenlik koltuğunu ne zaman kullanmaya başlayabilirim?

Oto güvenlik koltuklarını, boyu minimum 45 cm olması koşulu ile bebeğinizin doğumundan itibaren kullanmaya başlayabilirsiniz.

Çocuklar oto güvenlik koltuklarıyla ne zamana kadar yolculuk etmeli?

Geçerli yasaya göre 135 cm’den kısa, 36 kg’dan hafif çocukların oto güvenlik koltuğu ile yolculuk etmesi gerekiyor.

Oto güvenlik koltuğu seçiminde ilk dikkate almam gereken şey nedir?

Oto güvenlik koltuğunu alırken çocuğunuzun öncelikle boyunu dikkate almalısınız. En çok yapılan hatalardan bir tanesi de çocuğun yaş ve kilosunun temel alınarak oto güvenlik koltuğunun seçilmesi.

Oto güvenlik koltuğu Avrupa güvenlik standartlarına uygun mu?

Avrupa Birliği içinde çocuk oto güvenlik koltuklarına ilişkin iki standart yönetmeliği bulunmaktadır; bunlardan en yenisi i-Size (UN R129) ve daha eski olanı ECE R44/04. Maxi-Cosi oto güvenlik koltukları i-Size standardı onaylı üretilen ilk oto koltuklarıdır. Oto güvenlik koltukları ürün bilgilendirme etiketlerinde bulabileceğiniz bu bilgiye göre tercihinizi yapabilirsiniz.

Oto güvenlik koltuğu aracınız için uygun mu?

Oto güvenlik koltuğunda dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise tercih edeceğiniz oto güvenlik koltuğunun aracınızla uyumlu olup olmadığıdır. Ürün özelliklerine yer verilen bölümlerde bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Gerektiğinde uçakla seyahat ederken kullanılabiliyor mu?

Bazı oto güvenlik koltukları otomobillerde kullanıldığı gibi uçaklarda da kullanılmak için onaylıdır. Böylece uçak seyahatlerinizde de çocuğunuzu güvende tutabilirsiniz. Oto güvenlik koltuğunda tek olması gereken uçak koltukları için uygun bağlantı noktalarının bulunması. Örneğin Maxi-Cosi Pebble Plus ve Citi 2 modelleri buna uygundur.

Bebek arabasına tek elle yerleştirilebilip /sökülebiliyor mu?

Güvenlik özellikleri her ne kadar önemliyse oto güvenlik koltuğunun pratik ve portatif oluşu bir o kadar önemli. Grup0+ oto koltuklarının bebek arabasıyla uyumlu olması ve kolay bir şekilde monte edilmesi özellikle bebeğiniz kucağınızdayken veya diğer eşyalarınızı da yanınızda taşıdığınız zaman büyük kolaylık sağlayacaktır. Maxi-Cosi Pebble Plus hafıza düğmesi teknolojisi ile sizlere tek elle oto koltuğunu bebek arabasından çıkartma konforunu sunan ilk ve tek bebek oto koltuğudur.

Oto koltuğunun ayrıca ekstra baş-boyun desteği var mı?

Oto güvenlik koltuklarının bir kısmında ekstra baş ve boyun desteği bulunmaktadır. Bu durum her hangi bir kaza anında veya ani manevralarda çocuğunuzun baş ve boyun bölgesinde ciddi yaralanmalara yol açabileceği için Maxi-Cosi oto koltuklarında olduğu gibi ekstra baş ve boyun desteği olan oto güvenlik koltukları tercih edilmeli.

Oto koltuğu yan darbelere karşı koruma sağlıyor mu ?

İ-Size mevzuatına uygun üretilen Maxi-Cosi gibi oto güvenlik koltukları, önden ve yandan darbelere karşı geliştirilmiş ve artırılmış güçlü koruma sağlar.

Oto koltuğu sürüş yönünün tersine seyahat olanağı sağlıyor mu ?
Yeni Avrupa Birliği standardı İ-Size , 15 aylığa kadar bebeklerde sürüş yönünün tersine dönük seyahat etmeyi zorunlu kılıyor. İ-Size mevzuatına uygun üretilen Maxi-Cosi  oto güvenlik koltukları, doğumdan itibaren yaklaşık 2 yaşına kadar sürüş yönünün tersine dönük olarak  güvenli seyahat olanağı sunuyor.

5 noktalı emniyet kemeri çok mu önemli?

Maksimum güvenlik için oto koltuğunda bel, bacaklar ve omuzları koruyan 5 noktalı emniyet kemer kilit sistemi bulunmalıdır.

Oto koltuğu geniş yatış pozisyonu seçeneği sunuyor mu?

Fazla yatış pozisyonu seçeneği özellikle bebeğiniz yolculuk sırasında uyuya kaldığında omurgasına ve beline baskı olmasını önlemek için önemlidir.

Güvenlik testlerinden geçebilmiş mi? Nasıl öğreniriz?

Oto güvenlik koltuklarının ne kadar güvenli olduğunu test eden bağımsız uluslararası test kuruluşları vardır. Bu tür güvenlik testlerinden en önemlileri ICRT, Euro NCAP ve ADAC tarafından düzenlenen ve testlerin sonuçlarına göre sertifikalandırılan testlerdir.

Oto koltuklarının kumaşları nasıl olmalı?

Çocuğunuzun güvenliği kadar konforu ve sağlığı da önemli. Çocuğunuz yolculuk boyunca oto güvenlik koltuğunda kendini rahat hissetmeli. Oto güvenlik koltuklarının kumaşı çocuğunuzun terlemesini en aza indirecek türden olmalıdır. Ayrıca, terlemeye karşı bebeği ve koltuk kumaşını koruyan havlu kılıflar aksesuar olarak mevcut.

Ve son olarak çocuğunuzun konforu için, oto güvenlik koltuğunuzu almadan önce çocuğunuzu oto koltuğunun içine mutlaka oturtun ve deneyin.

Aldığı ödüller var mı?

Güvenlik testleri sonucu oto güvenlik koltuklarının güvenlik performansına göre verilen ödüller referans alınabilir. Ödüller yine bağımsız kurumlarca yapılan güvenlik test sonuçlarına göre verilmektedir.

Doğru oto güvenlik koltuğu seçimi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Geleceği güvenle koruyoruz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir