OKULDA BAŞARININ SIRLARI

5 Aralık 2014

Erkek çocukların sınıfta başarılı olmaları için kızlardan farklı şeylere ihtiyaçları vardır. Yazımızda hem kızlar hem de erkekler için mükemmel başarı planlarını bulacaksınız.

Selim son derece aktif ve hayat dolu, tipik bir beş yaşında erkek çocuğuydu. Ama yuvadaki öğretmenleri onun bu enerjik karakterinden pek hoşlanmıyordu. Annesi Didem Hanım, “Oğlumun faal bir çocuk olması öğretmenlerinin canını sıkıyordu. Üstelik alfabeyi baştan sona bilmesine ve 100’e kadar sayabilmesine rağmen, akademik becerilerinin ortalamanın altında olduğunu düşünüyorlardı” diyor. Kendisi de bir psikolog olan Didem Hanım oğlunda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (ADHD) olmadığından emindi. Ama Selim okulda hem davranış hem de performans anlamında zorlanmaya devam etti.
Birçok erkek çocuğu da okulda aynı şekilde zorlanıyor. İstatistiksel olarak erkekler, kızlara oranla en az dört kat daha fazla anaokulundan kovuluyor, iki kat daha fazla öğrenme bozukluğu ile teşhis ediliyor ya da sınıfta kalıyor.
Kızlar içinse durum aynı değil. Kızlar genelde standart okuma ve yazma testlerinde erkeklerden daha üstün sonuçlar alıyorlar. Dahası, yakın zamanda matematik alanında da erkekleri yakaladıkları gibi, fende de onları geçtiler. Erkekler orta okula kadar neredeyse her konuda zorlanıyorlar ve kızlara oranla liseye gelmeden dört kat daha fazla okulu bırakıyorlar.
Neden erkek çocuklar geride kalıyor? Nedenin bir kısmı daha okula başlarken dezavantajlı olmalarına bağlanıyor. Uzmanlara göre sıradan bir anaokulu sınıfındaki her dört erkek çocuktan üçü, kızlara oranla fiziksel olarak daha aktif ve gelişimsel anlamda olgunlaşmamış oluyor. Bununla birlikte artık çoğu anaokulu da dahil olmak üzere okullar, odaklarını sosyal beceriler öğretmekten akademik başarıya çevirmiş durumda. Dolayısıyla da çocukların etrafta koşup oynamalarına izin vermek yerine ödevlerini yapıp testlerde iyi notlar almalarını istiyorlar. Bu yeni akım sınıfların erkek çocukları için keyifsiz bir ortam halini almış olması anlamını taşıyor. Üstelik onların kızlara göre daha fazla dezavantajı var:

Daha az olgunlar
Yapılan çalışmalar kız çocuklarının, beyinde dürtüleri düzenleyen bölüm olan frontal loblarının, erkeklere göre daha aktif olduğunu ve daha erken yaşta olgunlaştığını ortaya çıkardı. Dahası bir kadın beyni, kişinin kendi kendini kontrol edebilme mekanizmasını güçlendirmeye yarayan serotonin isimli kimyasalı, çok daha ciddi miktarlarda salgılamaya kodlanmış durumda. Uzmanlar kızların okula, daha uzun süre boyunca odaklı kalabilme ve çok aşamalı talimatları takip etme konularında ciddi bir beceriyle başladıklarını belirtiyor.

Oturdukları yerde duramıyorlar
Erkek çocuklar kızlara oranla daha fazla hareket halinde olma eğiliminde. Yapılan bir çalışmaya göre hareket etmek, erkek çocuklarının işler belleklerini (working memory) geliştiriyor. Yani yerlerinde duramayıp kıpır kıpır hareket etmeleri, onlara öğrenme konusunda gerçekten yardımcı oluyor olabilir.

Okumayı daha geç söküyorlar
Anaokulunda çocukların okuma yazmayı öğrenmeleri konusundaki zorlama, erkek çocuklarının girişimlerinin kızlara kıyasla daha da fazla sekteye uğramasına neden oluyor. Yapılan bir araştırmaya göre beş yaşındaki bir erkek çocuğunun beynindeki konuşma alanı, üç buçuk yaşındaki bir kız çocuğununkine denk. Bu nedenle de erkekler bu konuda zorlanıp sinirleri bozulurken, kızlar genellikle başlangıçtan itibaren okumada çok başarılı olmaya başlıyor. Uzmanlar okulöncesi eğitim müfredatlarında gerçekleşen başarı beklentisindeki bu artışın pek çok erkek çocuğun okuldan soğumasına neden olduğunu söylüyor.

ERKEK ÇOCUKLAR İÇİN ŞU PLANI DENEYİN
Çocuğunuzun ileride parlak bir geleceği olmasını garantilemenin en güvenli yolu, hala ona okula iyi bir başlangıç yaptırmayı sağlamaktan geçiyor. Bunun için en iyi şartları oluşturmak ve çocuğunuzun okulda başarılı olması için gerekli fırsatları yaratmak adına öğretmenleriyle işbirliği içinde olmaya çalışabilir ve şu önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz:

Doğru anaokulunu seçin
Okul müdüründen size okulun felsefesini anlatmasını isteyin. Kızlar için, akademik anlamda daha sıkı bir beklenti içinde olan okullar seçmek daha doğru bir yaklaşım olabilir, çünkü onlar bunun üstesinden gelebilirler. Ancak erkek çocuklar hareket etme imkanı ve oyunla daha etkin bir şekilde öğrendiklerinden, oyun bazlı bir eğitim sistemi benimsemiş bir okul oğlunuz için daha iyi bir ortam olabilir. Daha kesin ve gerçekçi bir kanaat edinmek için ders sırasında bir sınıfı ziyaret edin. Uzmanlar sınıfta görmek isteyeceğiniz manzaranın, oyuncaklarla oynayan, bir şeyleri bir araya getiren, mutlu ve üretken görünen erkek çocuklar olduğunu söylüyor. İdeal olan, öğretmenlerin çocukların el yazısı öğrenmek için ihtiyaçları olan ince motor becerilerini geliştirebilmek adına eğlenceli yollar bulmasıdır. Ayrıca cinsiyetleri bir yana, okulun çocuklara istediklerini yapabilecekleri serbest zaman imkanı tanıması önem taşır. Çünkü bu onların bağımsızlık duygularının artmasına yardımcı olur.

Serbest zaman konusunu sorun
Okulun çocuklara oyun için zaman tanıması, çocuklara kendileri için çok önemli olan sosyal bağlantılar kurma fırsatı vermesinin yanı sıra, aynı zamanda fazla enerjilerini de harcamalarına imkan sağlar. Uzmanlar ayrıca, kendi kendini kontrol mekanizmalarının gelişmesi ile hafızalarının ve konuşma kapasitelerinin güçlenmesi açısından, serbest zamanın özellikle erkek çocukları için daha önemli olduğunu belirtiyor. Uzmanlar ayrıca, akademik başarıya yoğunlaşmak adına pekçok okulun serbest zaman uygulamasını kısaltma ya da tamamen kaldırma yoluna gittiğini ancak öğrenmeyi kolaylaştırmak için asıl yapılması gerekenin bu uygulamayı günde ikiye çıkarmak gerektiğini söylüyor.

Çocuğunuzun tutkularını besleyin
Belki dinozorlar ya da kamyonetler, belki de futbol veya hayvanlardır, ama yüksek ihtimalle çocuğunuzun çok ilgi duyduğu bir alan vardır. Hobisine o konuda kitaplar alarak, müzelere ya da kütüphanelere giderek veya belgeseller izleterek destek verin. Bu sayede dil, matematik, bilim ve sosyal bilgiler alanlarında önemli derecede bilgi edinecek ve kendiliğinden öğrenme isteği duyan biri haline gelecektir. Hatta öğretmeniyle de konuşabilir, ve bu özel ilginin sınıfın müfredatına dahil edilmesi için birtakım önerilerde bulunabilirsiniz.

İstediğini yapmasına izin verin
Evde de çocuğunuzun eğitimine katkıda bulunmak ve okuldan geldiği zaman da okuma – yazma alıştırmaları yaptırmak istiyor olabilirsiniz ama kendinize engel olmanızda fayda var. Sınıfta geçirdikleri uzun bir günden sonra çocuklar biraz koşup oynamaya ihtiyaç duyarlar. Uzmanlar çocuğunuzun atlayıp zıplamasına, bir şeyler fırlatmasına, bisiklete binmesine ya da canı ne yapmak istiyorsa onu yapmasına izin vermeniz gerektiğini söylüyor. Hareket etmesine izin vermek, çalışma zamanı geldiğinde kendini önündeki işe daha çok verebilmesine de yarayacaktır.

Erken tanımlamalardan kaçının
Yüksek enerji sahibi ve duygusal çocuklar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (ADHD) yaftası yapıştırmak için kolay hedeflerdir. Ancak hem doktorlar hem de psikologlar, altı yaş altındaki çocukları doğru bir şekilde bu hastalıkla teşhis etmenin genellikle çok zor olduğu konusunda uyarıyor. Eğer oğlunuzun öğretmeni onun sınıftaki davranışları ya da katılımıyla ilgili endişeleri olduğundan bahsediyorsa, ondan spesifik olmasını isteyin. Uzun bir ders sırasında sıkılıp kıpırdanmaya başlamak; verilen talimatlara uymayı becerememek ya da serbest zaman sırasında kaçan topun ardından tereddütsüz caddeye fırlamak gibi tehlikeli, ani ve dürtüsel davranışlar sergilemesi gibi endişe verici değildir. Çocuğunuzun doktoru normal bir erkek çocuğundan beklenebilecek davranışlarla, potansiyel problem belirtilerini birbirinden ayırt etmenize yardımcı olabilir. Ve eğer durum gerçekten ADHD’yi işaret ediyorsa, o zaman da belirtileri en aza indirgeyebilmek için takip etmeniz gereken en uygun yolu gösterecek ve tavsiyelerde bulunacaktır.

SADECE KIZLAR İÇİN OKUL KURALLARI

Kızlar akademik hayata daha önde başlıyor olabilir ama uzmanlara göre yine de okulda başarılı olabilmeleri için sizin yardımınıza ihtiyaçları var.

Okul hayatının içinde olun
Uzmanlar kız çocuklarının başarısının, ebeveynleri okul işleyişinde aktif rol aldığı zaman daha çok arttığını belirtiyor. Yani öğle yemeği hazırlamak, kurabiye satışı yapmak, okul aile birliğine katılmak ya da öğretmene sınıfta yardımcı olmak gibi işlerde gönüllü katılımda bulunmanızın faydası olacaktır.

Bağlantı kurarak öğretin
Kızınızın matematiğini geliştirmek için gerçek hayatla bağlantılar kurun. Mesela bölme yapmayı öğrenmekteyse, eğer istediği elbisenin fiyatı yarı yarıya daha az olsaydı, 40 lira yerine 20 lira ödeyerek onu satın alabileceğini söyleyebilirsiniz.

Başka bir hobi
Kızınız ders çalışmayı çok seven harika bir öğrenci bile olsa, dersle alakası olmayan bale, müzik, spor ya da sanat gibi okul dışı bir aktiviteyle ilgilenmek ona yarar sağlar.

Akıl hocası bulun
Yapılan çalışmalar, anne ve babaları dışında pozitif bir yetişkin rol modele sahip kız çocuklarının, başarılı olma konusunda daha yüksek bir motivasyona sahip olduklarını gösteriyor. Kızınız kariyer hedeflerinde daha spesifik olmaya başladıkça da, o mesleği yapan bir kadın ile tanıştırıp konuyla ilgili bilgi edinmesini sağlayın.

Çabanın önemini vurgulayın
Kızınızın notları için endişelenmek yerine, çok çalışmasına ve elinden gelenin en iyisini yapmasına odaklanın. Kız çocukları, amaçları arkadaşlarından daha iyi olmak değil de kendilerini geliştirmek olduğunda daha başarılı ve mutlu olma eğilimindedirler.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir