NEDEN EMZİRMELİSİNİZ?

30 Kasım 2014

Bebekler için en doğal ve en güçlü besin kaynağı anne sütü. Anne sütü ve emzirme ile ilgili kafanızdaki bütün soru işaretlerini silecek kapsamlı bir dosya hazırladık sizin için.

Bebeğinizi kucağınızı aldınız ama nasıl emzirmeniz gerektiğini, süt kanallarınızın tıkanması nedeniyle yapmanız gereken meme masajının nasıl olması gerektiğini ya da sütünüzü arttırmak için neler yapmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. İşte yazımız aklınızdaki tüm bu sorulara yanıt verecek. Bebeğinizi ne kadar emzirirseniz, o kadar çok hormon salgılarsınız ve o kadar çok süt üretirsiniz. Bebeğinize ek besin, su, biberon verdiğiniz andan itibaren süt salgınız azalmaya başlar. Aksine, bebeğinizin acıktıkça, her memeden en az 10-20 dakika emzirdiğinizde süt üretimi bebeğe yetecek en ideal seviyeye ulaşır.

BU EGZERSİZLERİ YAPIN!
Aşağıdaki egzersizleri dikkatlice, meme ucunu hafifçe uyararak yapmalı ve bu esnada kasılmalarınız olursa, işleme son vermelisiniz. Bu egzersizlerin, doğum eylemini başlatacak şiddette bir uyaran oluşturması ihtimali çok düşüktür; ancak yine de böyle bir endişe taşıyorsanız, bunları bebeğiniz doğduktan sonraya da erteleyebilirsiniz.

GERME EGZERSİZLERİ: Hamileliğin son haftalarında uygulayacağınız bu egzersizde, meme ucu dokusunu baş ve işaret parmağınızla kavrayın. Meme başını yanlardan içe doğru, hafif bir ağrı duyana kadar ittirerek dışarı çıkarmaya çalışın; birkaç saniye bu şekilde tutun ve bırakın. Meme ucunuzu parmaklarınızın arasında yuvarlamayı da deneyebilirsiniz. Germe egzersizini günde birkaç kez yapabilirsiniz.

HOFFMAN TEKNİĞİ : Her iki elinizin başparmağını meme ucunuza yerleştirin. Cilt ve meme ucunu parmaklarınızı birbirinden uzaklaştıracak şekilde gerin. Bu işlemi de günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

EMZİRMEDEN ÖNCE MEME MASAJI
• Avuç içlerinizle memenizi alttan ve üstten kavrayın. Ellerinizi memenizin göğüs kafesinize en yakın noktasından başlayarak, meme başına doğru yavaş yavaş baskı uygulayarak ilerletin.
• Avuç içleri yine alttan ve üstten memeyi kavramış durumdayken, memenizi hafifçe alta üste birkaç kez hareket ettirin.
• Parmak uçlarınızı kullanarak, dairesel hareketlerle memenizin çeşitli bölgelerini meme tabanından meme başına doğru masaj yaparak tarayın.

EMZİRME ESNASINDA MEME MASAJI
Masaj uygularken ellerinizi meme başınıza fazla yaklaştırmamalısınız; zira bu bebeğinizin memenizi doğru bir şekilde almasına engel olabilir. Bebeğiniz memeyi uygun bir şekilde aldıktan sonra, emmeye ara verdiği zamanları iyi gözlemleyin. Bebeğiniz emmesine ara verdiğinde, parmak uçlarınızı kullanarak, memenizin üst dış kadranında yer alan bölgeye masaj yapın. Bu esnada sütünüzün kanallardan bebeğinizin ağzının içine dolmasıyla bebeğinizin tekrar emmeye başladığını fark edebilirsiniz. Bebeğiniz emip, yeniden ara verdiğinde, bu kez de memenin diğer bir kadranına aynı işlemi uygulayın. Böylece her ara vermede memenin tüm kadranlarında yer alan süt kanallarına masaj yapmış olacaksınız.

NASIL EMZİRECEKSİNİZ?
Sütünüz bebeğiniz için en önemli besin kaynağı olup, sağlıklı gelişimi için ihtiyaç duyduğu maddelerin tümüne sahiptir. Çevrenizden emzirmenin ağrılı olabileceğine dair bazı şeyler duymuş olabilirsiniz. Aslında usulüne uygun emzirdiğinizde emzirmek kesinlikle ağrılı değildir; aksine, bebeğinizle aranızdaki bağların kurulması için en önemli köprülerden biridir.
• Bebeğinizin dudak kenarına meme başınızı yaklaştırarak bebeğinizin emme refleksinin devreye girmesini sağlayın.
• Bebeğinizin ağzını iyice açmasını ve daha sonra meme başınızı iyice almasını bekleyin.
• Bebeğiniz, sütünüzü en etkili şekilde emebilmesi için meme başınızın tümünü ağzının içine almalıdır.
• İşte, bebeğiniz meme başınızı tümüyle kavradı ve karnını doyurmaya başladı bile.
• Bebeğiniz emmeye devam ettiği sürece elinizle başını alttan desteklemeye devam edin.
• Bebeğinizin açlığı giderildi ve mutlu bir şekilde size bakıyor. Tecrübeniz arttıkça, onu ne zaman emzirmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir