Küçük ustalar

6 Şubat 2015

Çocuğunuzu, yardım etme konusunda heyecanlandırın.

Kızım 5 yaşındayken ona ev işi, yatağını toplama ve temiz kıyafetlerini dolaba kaldırma görevlerini vermeye karar verdim. Ama aylarca bu işleri yapmadı. Belli ki bir yerde hata yapıyordum. Uzmanlara göre bu yaştaki çocuklar sorumluluk almaya hazırdır. Bir şeyi yapmalarını sağlamanın püf noktası, onları ev işi yapmak konusunda heyecanlandırmaktır. Uzmanlar, ‘Çocuğunuza başarıyla yaptığı başka becerileri hatırlatın ve bunları, yapabileceğini bildiğiniz görevler ile ilişkilendirin.’ diyor. Çocuğunuzu harekete geçirmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Doğru kelimeleri seçin
Eğer daha önceden özel olarak çocuğunuza bir görev vermediyseniz ‘Annem neden şimdi bulaşıkları makineden çıkartmamı ya da masayı kurmamı istiyor’ diye düşünebilir. O yüzden onun yetişkin olma isteğine hitap etmelisiniz. Uzmanlar, ‘Artık beş yaşına geldiğine göre daha güçlü, uzun ve dikkatlisin. Eminim temiz tabakları da yerlerine koyabilirsin’ demek kadar kolay olabilir diyor.
Çocuğunuza, aileye bir katkısı olduğunu hissettirmek adına, ondan yardım istemek yerine, ona ‘yardımcı’ olarak hitap edebilirsiniz. Child Development’taki bir araştırma, bu yaklaşımın çocuğunuzun özgüvenini artırmaya ve size yardımcı olmanın farklı yollarını aramaya başlamasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Takım çalışmasını deneyin
Elbette, ev işlerini her zaman çocuğunuzla beraber yapmak istemeyeceksiniz. Ama ‘evi birlikte düzeltelim’ demek, isteksiz bir çocuğu motive edebilir. Uzmanlara göre görevler, aile bireylerinin birlikte yapması gereken bir aktivite olarak gösterildiğinde, küçük çocuklar katılmaya daha istekli oluyor.Çocuğunuza bir işi daha doğru yapma konusunda tavsiyeler verebilirsiniz ama mükemmeliyet beklememelisiniz. Sonucu eleştirmektense çabasını takdir edin ve çocuğunuz kendini geliştirmeye devam etsin.

Mary Poppins gibi düşünün
Ev işi yapmak sıkıcı olmak zorunda değil. Biraz müzik açın ve onu temizlik yaparken şarkı söylemeye ve dans etmeye teşvik edin. Ya da ‘Alarm ötene kadar kaç tane oyuncağı kaldırabileceğimize bakalım’ gibi yarışmalar düzenleyerek ilgi kaybını önleyebilirsiniz. Ayrıca, yapacağı işleri çocuğunuz kendisi seçerse yapmaktan daha çok zevk alabilir. Yapılması gereken şeylerin (Yeri veya halıyı süpürmek, masaların tozunu almak gibi) listesini yapıp, bir tanesini seçmesini isteyin.

Çift taraflı kazanç
En sonunda kızımı işi bittiğinde özel bir şey yapma sözü vererek ikna ettim. “Eğer bütün çöplerini atarsan bisiklete binmeye çıkabiliriz” gibi şeyler söylüyordum. Günlük sorumluluklarını takip etmek için yaptıklarını işaretleyebileceği online bir çizelge oluşturdum. İyi geçen bir haftanın sonunda onun istediği bir filmi izliyoruz. Ayrıca, çocuğunuza harçlık vermektense işlerini bitirdiğinde onun istediği bir aktiviteye zaman ayıracağınızı söylemeniz daha teşvik edici olur. Eğer çocuğunuza para verirsiniz ileride ödeme yapmadan yardım etmesini istemeniz zorlaşır.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir