KORKU FAKTÖRÜ

30 Kasım 2014

Ev eşyaları, musluktan akan su, komşunun köpeği … 1 Yaşındaki çocuklar için dünya son derece korkutucu bir yer olabilir.

KORKU: Anne gitti!
1 yaşındaki çocuklar için korkutucu olabilecek her şeyin içinde en zorlusu, annesinden uzak kalmaktır.
Nasıl giderilir: Neyse ki, 15 ve 18 aylık dönemde en üst düzeyde yaşanan ayrılma kaygısı sonsuza dek sürmüyor. “3 yaş civarında çocuğun ayrılmayı bilişsel olarak algılama kapasitesi gelişir ve bunun geçici olduğu fikri yerleşir” diye belirtiyor Uzman Pedagog-Psikolojik Danışman Ayşegül Salgın. “Ayrılık sırasında çocuğun bilgilendirilmesi önemlidir. Çocuk tepki verse de, anne gideceğini ve döneceğini çocuğa söylemelidir. Başlarda, çocuk annenin kısa sürelerle gidip dönmesine alışmalıdır. Bu denemeler sırasında çocuğun kendi evinde, alışık olduğu bir yetişkinle kalıyor olması önemlidir. Ayrılığa çocuktan önce, anne hazır olmalıdır. Eğer anne çocuğu rahatlıkla bırakabilirse, çocuk da bu ayrılığı daha rahat karşılayabilir.” Yanında en sevdiği oyuncağı olduğundan emin olun, ona onu özleyeceğinizi söyleyin ve geri döndüğünüzde, birlikte özel bir şey yapma sözü verin (baloncuk çıkarmak gibi örneğin).

KORKU: Büyük Patlamalar
Hayat çocukları tedirgin edebilen ani seslerle dolu; ve çocuğunuz bu seslerin nereden geldiğini bilmiyor.
Nasıl giderilir: Çocuğunuza seslerin onu rahatsız etmeyeceğini ve açık-basit bir dille nerden geldiğini anlatın. Çocuğunuz elektrik süpürgesi gibi bir makineden gelen bir sesten kokuyorsa, ona nasıl açıp kapatıldığını gösterin. Yüksek bir ses duyacağını bildiğinizde, onu öncesinde uyarabilirsiniz de. Çeşitli oyunlar da oynayabilirsiniz; örneğin yağmur yağıyorsa, eline bir tencere vererek ona vurmasını sağlayın ve birlikte gök gürültüsü yapın.

KORKU: Korkutucu Yabancılar
Sakallı adamlar, bir palyaço, ya da garip şapka takan bir arkadaşınız, bu yaş çocuklarını anında büyük bir paniğe sürükleyebilir.
Nasıl giderilir: İstemediği birinin onu kucağına almasına, sarılmasına asla izin vermeyin. Bunun yerine, bırakın kucağınızda otursun ve bu yabancıya kendi kendine alışmaya çalışsın. Bu kişilerden tüm dikkatlerini çocuğunuza vermeden önce, bir süre oturup sizinle sohbet etmelerini isteyin. Yabancılardan duyulan kaygı, genellikle 18-24 aylık dönemde hafifler.

KORKU: Su dünyası
Pek çok çocuk banyo yapmaktan nefret eder. Bunun nedeni ise, genellikle, kendilerinin de su gibi süzüleceklerini düşünmeleridir. Bu yaştaki çocuklar neyin risk olduğunu ve neyin olmadığını anlayamazlar.
Nasıl giderilir: Normal banyo rutininize bir ya da iki hafta ara verin. Bu süre içinde, küvet boşken onun içinde vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Yeniden banyoyla tanışma vakti geldiğinde, onu küvete almadan önce musluğu kapatın ve küvetin içindeki tıpayı çıkarmadan önce onu dışarı çıkarın.

KORKU: Köpekler ve Isırıklar
Köpekler, kediler, ve kuşlar çocukların fazlasıyla ilgisini çeker; ama onların beklenmedik hareketleri de çocukları çok korkutur.
Nasıl giderilir: Hayvanların yanında abartısız dikkatli olmak iyi bir şey; ama çocuğunuz özellikle korkuyorsa, hayvanlar hakkında bilgi sahibi olmak onu rahatlatabilir. Çocuğunuz köpekten korkuyorsa, ona köpeklerle ilgili filmler izletmeniz; hatta sizin de köpek taklidi yaparak çocuğunuzun size yaklaşmasını sağlayacak oyunlar oynamanız yardımcı olabilir. Çocuğunuz bunu başarmaya başladıktan sonra, sakin köpeği olan bir arkadaşınızı ziyarete gidebilirsiniz. İlk başta, çocuğunuzu yalnızca hayvanla aynı odada olmak için cesaretlendirin. Sonra, eğer isterse, yavaş yavaş köpeğe yaklaşması ve onu okşamasında da yardımcı olun.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir