KIŞ HASTALIKLARI

5 Aralık 2014

Havaların soğumasıyla birlikte çocukların okuldan eve onlarca mikrobu taşıma riski de artıyor. Mikroplardan uzak durarak sağlığınızı korumanızın yollarını sizin için araştırdık.

Çoğu ebeveyn çocuklarının okuldan eve gününün nasıl geçtiği ile ilgili hikayeler, birkaç ev ödevi veya belki ilginç bir sanat projesi ile dönmesini bekler. Ancak çocuklarınız sizin beklediğinizden daha az cazip şeyleri okulundan evinize taşıyabilir; örneğin bir öksürük, ateş veya bitlerle dolu saçlar gibi. Nashville Vanderbilt Üniversitesi’nde pediatri profesörü olan Dr. Kathryn Edwards, ¨Okulda birbirleriyle yakın temasta bulunan çocuklarda birinde olan bir hastalığın diğerlerine de bulaşması kaçınılmaz bir durum¨ diyor.

Aşılar, çocukların su çiçeği veya kızamık gibi ağır hastalıklardan korunması için etkili. Geri kalan hastalıklardan korunmaları için çocuklarınızı okula ameliyat eldivenleri ve maskeyle göndermek mantıklı gelebilir, ancak pratikte uygulanmasının çok da yerinde ve kolay olduğu söylenemez. Bunun yerine evinizi işgal edecek en yaygın mikropları yaygınlık derecesine göre sıralanmış listemizden öğrenip çocuğunuza basit ama koruyucu ve etkili hijyenin püf noktalarını gösterebilirsiniz. Bu yöntemlerin yüzde yüz koruma sağladığı elbette kesin değildir ancak mikropları olabildiğince uzak tutar ve çocuğunuzun yatakta geçirdiği uzun hastalık dönemlerini en aza indirger.

Soğuk algınlıkları
Herkes soğuk algınlığı belirtilerini tanır: burun akıntısı, hapşırık, öksürük. Soğuk algınlıkları çocuklar arasında görülen en yaygın hastalık.
Nasıl yayılır? Hasta bir çocuk hapşırdığında veya öksürdüğünde mikroplar küçük damlalar şeklinde havada uçuşur. Mikroplar ayrıca bir çocuk burnunu silip bir oyuncağa ya da kaleme dokunduğunda başka bir çocuk aynı eşyayı alırsa da bulaşabilir.
Uzak tutun Çocuğunuza yüzüne dokunmamasını ve gözleriyle burnunu kaşımamasını söyleyin çünkü bunlar virüslerin vücudumuza giriş yaptığı ana yollardır. Bu nedenle çocuğun ellerini sabunla yıkamayı alışkanlık haline getirmesi de önemlidir. Ulusal Hemşirelik Okullar Birliği Başkanı ve hemşire Linda Davis-Alldritt yeterli miktarda yıkamanın öğrenilmesi için çocuğunuzun ellerine bir miktar tarçın döktükten sonra ellerini yıkayarak baharatın ne kadar zamanda temizlendiğini görmesini öneriyor. Ayrıca çocuğunuzun okulunun hijyen politikasını öğrenin: Çocuklar beden eğitimi dersi, tenefüsler, öğle yemeği ve ara öğünlerden önce mutlaka ellerini yıkamalı. (Araştırmalar yinelenen el yıkamanın soğuk algınlığına yakalanma riskini azalttığını gösteriyor.) Eğer çocuğunuz hastalanıyorsa ona “vampir” yöntemini öğretin diyor Davis-Alldritt: Dirseğinin içine öksürmesini veya hapşırmasını öğütleyin, aynı drakula ve pelerini gibi.
Nakavt edin Yaygınlığına rağmen soğuk algınlığının malesef hala bir çözümü yok. Ancak çocuğunuzun rahatsızlığını azaltmanız mümkün. Dehidrasyonu önlemek amacıyla bol bol sıvı tüketmesini sağlayın, burun tıkanıklığı için tuzlu burun damlaları veya nemlendirici cihaz kullanın. Soğuk algınlığı ilaçları altı yaş altındaki çocuklar için uygun değildir, daha büyük çocuklarınız kullanması için de mutlaka doktorunuza danışın.

Grip
Grip solunum yollarını zayıflatan ve çocuğunuzu birkaç günden birkaç haftaya kadar uzayan bir süre okuldan uzak ve yatağa bağlı tutacak bir hastalıktır. Titreme, üşüme, ateş, aşırı halsizlik, vücut ağrıları, burun tıkanıklığı ve öksürük gribin en yaygın belirtileri olarak biliniyor.
Nasıl yayılır? Grip virüsleri oldukça bulaşıcıdır ve hava ya da temas yoluyla bulaşabilir. Hastalığın belirtilerini göstermesi de bulaştıktan sonra bir günü bulabilir.
Uzak tutun Grip aşısının yüzde yüz etkili oldukları söylenemez, yani aşı olmuş bir çocuk da grip olabilir, ancak koruma yöntemleri belirtileri azaltarak grip sonrası oluşabilecek zatürre ve benzeri komplikasyonları engeller.
Nakavt edin Çocuğunuz grip belirtilerini 48 saatten daha az bir süredir gösteriyorsa doktoru iyileşmeyi hızlandıran antiviral bir ilaç kullanmasını önerebilir.

Göz nezlesi
Göz kapağının iç zarının iltihaplanmasıyla oluşan ve tıptaki adı konjuktivit olan bu hastalık kaşıntı, kızarıklık, ağrı ve görüşte buğulanmaya neden olabiliyor. İlk belirti olarak çocuğunuz uyandığında fark edilen, gözlerde çapaklanma veya beyaz, sarı ya da yeşil akıntı gösterilebilir. Diğer durumlarda, çocuğunuzun gözünün beyaz kısmında kırmızılık veya pembelik oluşumu ya da gözlerde aşırı yanma ile kaşıntı da belirtiler arasında gösterilebilir.
Nasıl yayılır? Göz nezlesinin nedeni bazı durumlarda alerjik ya da tahriş edici şeyler olsa da genellikle neden olarak bakteri ve virüsler gösterilebilir; bu yüzden de oldukça bulaşıcıdır. Konjuktivitin soğuk mevsimlerde görünme olasılığı daha yüksektir. Çocuğunuz mikrobu hasta bir çocuğun güzünü elledikten sonra dokunduğu eşyalara dokunarak ya da hasta bir çocukla ellerini veya yüzlerini silmek için aynı havluyu kullanarak alabilir.
Uzak tutun Çocuğunuza ellerini sıklıkla yıkamasını ve gözlerini kaşımamasını hatırlatın. Dr. Edwards ayrıca hasta olan çocukların okulda diğer çocuklarla battaniye veya yastıklarını kesinlikle paylaşmamasını öneriyor.
Nakavt edin Pediatri uzmanınız antibiyotikli göz damlaları önerebilir ve çocuğunuz damlayı 24 saat boyunca kullanmadan okula gidemez. Elleri temiz tutmak göz nezlesinde önemlidir; çünkü hastalık bir gözden diğerine ve başkalarına bulaşabilir ya da tedavi sonrası yeniden ortaya çıkabilir. Ayrıca göz nezlesi olan çocuğunuzun herkesten ayrı bir havlu kullanmasına da özen göstermeniz gerekmektedir.

Boğaz enfeksiyonları
Soğuk algınlığı veya grip de boğaz ağrısına sebep olabilir ancak boğaz enfeksiyonlarının en net belirtisi özellikle yutkunurken aşırı ağrı olarak gösterilebilir. Genellikle streptokok bakterisi nedeniyle oluşan enfeksiyon burun tıkanıklığı, hapşırık ve öksürüğü tetiklemez. Çocuğunuzun bademciklerinin üzerinde beyaz veya sarı noktalar, boynundaki lenf bezlerinde şişme ya da aniden 38 derece celsius’a yükselen ateş hastalığın belirtileri olarak gösterilebilir.
Nasıl yayılır? Boğaz enfeksiyonları bir çocuktan diğerine hapşırık veya öksürük yoluyla bulaşabilir. Ayrıca Dr. Edwards’a göre bu bakteriler kısa bir süre de olsa kapı kolları veya musluklarda da yaşayabiliyor.
Uzak tutun Çocuğunuza hasta olmuş arkadaşlarının etrafında dolanmaması gerektiğini öğretin. Boğaz ağrısından şikayetçi olan herkesten uzak durmak en etkili koruma yöntemlerinden biridir.
Nakavt edin Eğer boğaz kültürü streptokok bakterisini doğruluyorsa, pediatrist çocuğunuza antibiyotik önerir. Çocuğunuz hemen iyileşmeye başlar ancak tedaviyi sonuna kadar götürmek bu durumda önemlidir. Ayrıca çocuğunuzun 24 saat boyunca antibiyotik kullanmadan okula gidemeyeceğini unutmamak gereklidir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir