HER YAŞIN AYRI BİR GÜZELLİĞİ VAR!

5 Aralık 2014

Çocuğunuzun geleceğine göz atmak ister misiniz? Büyük ihtimalle en zor süreçlere kendinizi hazırlıyor ve ergenlik gibi geçiş dönemlerindeki zorluklara karşı önceden önlem almaya çalışıyorsunuz. Fakat hazırlıksız yakalanacağınız bazı durumlar da elinizi kolunuzu bağlayabilir. Size bu yazıyı hazırlarken her yaş ve her gelişim aşamasının zorlukları ve sunduğu sürprizlere mercek tutmayı ve bunun dışında çocuğunuza bir şeyler öğretmek için karşınıza çıkan fırsatları işaret edebilmeyi amaçladık.

(1-2)
Şimdi emeklemeye ve hatta yürümeye başlamıştır. Bu beceriler, onun gelişmekte olan bağımsızlık hissiyle denemeler yapması için cesaretini artırır. Bunun dışında kendi başına hareket edebilme becerisi de gelişmiştir -bu da biraz zorlayıcı ve tehdit edici bir durum yaratabilir.

Çocuğunuzu tarif edebilecek sıfatlar: meraklı, sevgiyle bağlı, hareketli, sevecen.
Ödüller: Çocuğunuz dayanışmayı öğreniyor. Bir çocuğun “hayır” demeyi öğrenmiş olması, “evet” deme becerisini de beraberinde getirir. Bunun dışında kendi kendini besleyebilmek ve sizi taklit edebilmek gibi çok çeşitli yeni becerilerde de ustalaşıyor.
Zorluklar: Çocuğunuz bazen inat edebilir -sehpanın üzerinden kaptığı kristal bibloyu elinden almanız onu çok mutlu etmez. Henüz çok fazla şey söyleyemediği için onu anlayamadığınız zaman hırçınlık da gösterebilir.
Ne yapabilirsiniz: Ona yaşına uygun oyuncaklar sunarak ve onunla oynayarak bağımsızlık hissini destekleyebilirsiniz. Hırçınlaştığı zaman dikkatini başka bir etkinlikle dağıtmaya çalışın.
Neyi öğretmelisiniz: Müzik! Tencere ve tavalara vurmak çocuğunuzun kendini ifade etmesini sağlar. Ya da yumuşak bir topla oynayın: yuvarlayın, zıplatın, birbirinize atın.
Annenin bakışı: “Sitedeki diğer çocuklar küçük bir akülü otomobile binmişlerdi. Benim 2 yaşındaki oğlum ise bağırarak arkalarından koşmaya başladı. Ne yaptığını anlayamadım ve o ise durmak bilmiyordu. En sonunda “Benim sıram!” demek istediğini anlayabildik.” Ceren Uysaler-İstanbul

(3-4)
Çocuğunuz kendi başına daha çok şey yapmayı öğrendikçe sizden ayrılmaya başlar. Giydiklerini sizin seçmeniz gerekse de kendi başına giyinip soyunabilir ve lazımlığı yardım almadan kullanabilir. Dördüncü yaşına girmeye yaklaştığı günlerde sizin ‘küstahlık’ olarak nitelendirebileceğiniz meydan okuma zamanları başlar. Açıklanamaz bir şekilde kızabilir ve çok çabuk sakinleşebilir.

Çocuğunuzu tarif edebilecek sıfatlar: hevesli, inatçı, yaratıcı, buyurgan.
Ödüller: Çocuğunuz aşırı derecede oyuncu ve yaratıcı olabilir -uydurduğu öyküler ve çizdiği resimlerdeki hayal gücü sizi şaşırtacaktır. Gelişmekte olan sosyal becerileri sayesinde paylaşmayı ve yaşıtlarıyla geçinmeyi başarabilir. Tek bir etkinlik üzerine odaklandığı zaman artık daha uzun sürer -bu sayede 7/24 onun başında olmaktan kurtulabilirsiniz.
Zorluklar: Bu yaşlardaki çocukların kendi günlük planları vardır ve bu plan çoğunlukla sizinkine hiç uymaz. İşler yolunda gitmezse, gözyaşları ve öfke nöbetleri için hazırlıklı olun.
Ne yapabilirsiniz: Sakin olun. Sizin öfkeniz onun öfkenizi daha çok tetiklemekten başka bir işe yaramaz. Bu doğru davranışlarla ilgili kuralları koymak ve dayatmak için iyi bir zamandır. Çocuğunuzu cezalandırmak yerine sakinleştirmek için kullandığınız sürece bazı çatışmaları ertelemek doğru bir yöntem olabilir.
Neyi öğretmelisiniz: 4 yaşına geldiği zaman yüzmeyi. Artık tüm aileye su sıçratıp gülmekten daha fazla şey yapmasına yeterli olacak koordinasyon becerisini kazanmıştır. 3 yaşındaki bir çocuk yüzmek için hazır değildir ama destek pedalları takılmış iki tekerlekli bir bisiklete binmek çok hoşuna gidebilir.
Annenin bakışı: “4 yaşındaki oğlum Hakan bir buçuk yıldır ayakkabılarını kendi kendine giyerken bir anda sanki bunu yapmayı beceremiyormuş gibi davranmaya başlayıp ayakkabılarını benim giydirmemi istemeye başladı. Bir gün bu işi paylaşmayı önerdim ve çok mutlu oldu. Artık bir ayakkabısını ben giydiriyorum diğerini kendi giyiyor.” Melis Çelebioğlu-Ankara

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir