Sporun çocuklara pozitif etkisi

16 Mart 2018

Spora erken başlamanın çocuk ve ailelere olan pozitif etkisi

Hangi yaşta başlanırsa başlansın insan hayatına pozitif etkisi olan spor, çocukların hayatına mümkün olduğunca erken yaşta dahil edilmelidir. Spor yapan çocuklar, birçok özelliği erken yaşlarda kazanırlar ve spor yapmayan yaşıtlarına göre fiziksel olarak daha avantajlı olur. Çocuğunuzla yapacağınız sporlar, onlara hem aileleriyle beraber ortak bir şey başarma hissini aşılar hem bireysel yeteneklerinin farkına varmalarını sağlar hem de grup aktiviteleri ile sosyalleşmeyi öğrenirler. Erken yaşta gelişmeye başlayan minikler, daha dirençli bir vücuda sahip olur ve sağlıklı yaşama da erkenden adım atar. Çocuğunuz tek başına oynamaya ve hareket etmeye başladığında; yüzme, paten, bisiklet gibi birçok farklı spora yönelerek benzersiz deneyimler yaşayabilir. Bir ailede spor yapan çocuk enerjisini çevresine de yayarak siz anneleri ve babaları da spora teşvik eder.

Küçük yaşta yüzmeye başlamanın faydaları

Bebeğiniz henüz ilk adımlarını atmamış olsa bile yüzmeye başlayabileceğini biliyor muydunuz? İnsanlar doğdukları andan itibaren nefeslerini tutabilir. Bu yüzden çocuğunuz henüz yürümeye başlamamış olsa bile yüzmeye alışması için önünde hiçbir engel bulunmaz. Bebeklerde ve çocuklarda erken başlanan yüzme sayesinde motor gelişimi ve kas yapısı güçlenirken aile ile bebek veya çocuk arasındaki bağ da büyür. Akciğerlerin gelişimine de büyük katkısı olan yüzme, aynı zamanda kalbin ve dolaşım sisteminin sağlıklı şekilde gelişmesine büyük katkı sağlar.

Yüzmeye başlayan çocuklarınız için sporun bilimsel ve biyolojik yanı kadar görsel yanı da önemlidir. Renkli bir çocuk mayosu, su ayakkabısı, terlik ya da sandalet çocuğunuzun havuza ve denize keyifle gitmesine etki eder. Rengarenk mayosunun yanında kullanacağı birbirinden farklı ve özel çocuk yüzme ekipmanları ile sağlıklı, güçlü, öz güvenli ve sosyal bir hayata doğru tüm kulaçlar büyük bir heyecanla atılır. Bebekler ve küçük yaşta çocuklar için üretilen çocuk havuzları, ilk yüzme denemelerine yardımcı olurken bebeklerin suya kolaylıkla alışmaları için önemlidir. Çocuklarınızın yüzmeyle iç içe geçecek hayatlarını, rengarenk yüzme mayosu modelleri ile bir araya getirmeyi unutmayın.

Patene başlayan çocuklarınız için püf noktalar

Çocuğunuz yürümeye başladığında yapabileceği sporların ve aktivitelerin sayısı bir hayli fazladır. Birçok çocuk için en keyifli ve heyecan yüklü sporlardan biri de patendir. Paten kaymak çocuğunuza refleks ve denge kontrolü gibi sadece spor yaparken değil hayatın her alanında gerekli temel özellikleri kazandırır. O paten yaparken dikkat edeceğiniz bazı püf noktalar, çocuklarınızın keyif almalarını ve her şeyden önemlisi güvenliklerini sağlar. Güvenliği ilk sırada tutmanız her zaman önemlidir çünkü güvensiz sürüş yapan bir çocuk, korkuya kapılıp spordan vazgeçebilir. Paten koruma ekipmanları ile çocuğunuzun kontrolü kaybedeceği anlarda zarar görmemesi gerekir. Dizlik, dirseklik ve çene korumalı kasklar, çocuklarınızın paten yaparken düşmeleri durumunda vücutlarının darbeye en açık yerlerini korur ve canlarının daha az yanmasını veya şanslılarsa hiç yanmamasını sağlar.

Koruma ekipmanlarını çocuklarınıza sevdirmek için istedikleri renklere göre seçim yapabilirsiniz. Ayrıca onlarsız paten yapılamayacağını daha ilk günlerden söylemeniz de korumalarını kendi istekleriyle taktırır. Spora yeni başlayan 4-6 yaş arası çocuklar için Play 3 Paten, pembe-mor veya mavi-kırmızı renkleriyle tercih edilebilir. 60 kg’ye kadar taşıma kapasitesi olan Play 3 çocuk pateni, PVC yerine kullanılan kauçuk pateni ile daha güvenli frenleme yapar ve hızlanan çocukların aniden durmaları gerektiğinde daha iyi fren performansı verir.

Çocuğunuzun bisiklet sürmesi neden önemlidir?

Çocuklarda denge kurmanın, öz güven kazanmanın, özgürce hızlanma hissinin ve sosyalleşmenin aynı anda sağlandığı bir spor olan bisiklet, erken yaşlarda başlandığı takdirde sürüş becerisini geliştirir, yol ve çevre hakimiyetini en üst seviyeye çıkarır. Hareketli ve özellikle de hızlı ilerlerken refleksleri de önemli ölçüde geliştirirken yüzmede olduğu gibi kalp ve dolaşım sisteminin sağlıklı gelişimine katkısı büyüktür. Bisikletle dengeli ve güvenli bir sürüş yapmayı başaran çocuklar, özgürlük hissini tepeden tırnağa hissederler ve bir şey başarma duygusunu en üst seviyede yaşar.

B’Twin bisiklet modelleri arasındaki 100 Inuit, 500 Docto Girl ve 500 Dark Hero adındaki üç çocuk bisikleti de 4-6 yaş arası yeni başlayan çocuklara uygundur. Zincir koruması ile çocukların ayaklarının vites takımına dolaşması engellenir ve alçaltılmış kadro dizaynı kolay iniş ve biniş sağlar. STOP EASY fren sistemi ile standart bir bisiklete oranla %30 daha az güç kullanarak fren yapılır. Çocuklarınızın güvenliğini sağlamak için ön ve arkada V-Brake frenler bulunur. Freewheel vites sistemi de çocukların güvenliğini düşünür ve inişlerde pedal çevrilmesine gerek kalmaz. Ek olarak satın alabileceğiniz bisiklet ekipmanları ile çocuklarınızın sürüş güvenliklerini, konforlarını ve alacakları keyfi arttırabilirsiniz. İki tekerlekli sürüşten korkan minikleri bisiklete teşvik etmek için destek ayaklar yardımınıza koşar. Ayrıca çamurlu yollarda veya yağmurlu havalarda bisikletten vazgeçmeyen minikler de ön ve arka çamurlukların yardımıyla kirlenmez. B’Twin bisiklet modelleri, 4-6 yaş çocukların en konforlu sürüşü yapmaları için tasarlanmıştır. Elcikler, çocuklarınızın ellerine uygun üretilmiştir ve maksimum gidon kontrolüne yardımcı olur. Sele ve gidon boyları da ayarlanabilir olduğu için kısa süre içinde çocuğunuz için en uygun ve rahat sürüş pozisyonunu belirleyebilirsiniz.

Çocuğunuza; paten, yüzme ve bisiklet gibi sporları yapmalarını teşvik ederek gelişimlerine destek olabilir, en kaliteli ve güvenilir spor ekipmanlarını Decathlon’da bulabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir