HAYDİ OYNAYALIM

30 Kasım 2014

Bu yaşta bebeğinizin kaydedeceği en heyecan verici ilerleme sadece yürümekle sınırlı olmayacak. Vereceğimiz ipuçlarını takip ederek ona koşması, zıplaması ve tırmanması için de yardımcı olabilirsiniz.

Küçük bebekleri ilk adımlarını attığında ana babalar da haklı olarak büyük bir heyecan duygusuna kapılır. Genelde de bu ilk adımlar, birinci yaş civarında atılır. İkinci yaşının ilk günlerini de tıpış tıpış yürüyerek karşılayanı çoktur. Yine de bu günlerinde aile içinde çok daha büyük coşkulara neden olacak potansiyel de onlarda vardır. Koşmak ve tırmanmak da bu potansiyelin ortaya serilmiş hareketleridir. Anne babalar her ne kadar çocuğa bir şey olacağı endişesiyle refleks olarak öne atılıp onları koşmaktan ya da tırmanmaktan ala koysa da aslında bütün bu hareketler, bebeğin adım adım hareketlerinde bağımsızlığını ilan ettiğinin de göstergesidir. Bir yandan oynayarak bir yandan da koşup tırmanarak hem öğrenmeye hem de vücudunu geliştirmeye başladığını anlatmaya çalışır. Hazırladığımız ve bebeğin gelişimiyle ilgili aşamaları okumak size yardımcı olacaktır:

İtme ve çekme (12-18 ay arası)
Oyuncak bebek arabaları, elektrik süpürgeleri, pazar arabaları bu yaş çocuğunun kolayca itip çekebileceği oyuncaklar olduğu için hem iki ayaküstünde durmasına yardımcı olurlar hem de çocukların kendilerini bir şeye dayanarak güvende hissetmelerini sağlarlar. Ucuna ip bağlanmış plastik kamyon, ayaklarının altı tekerlek yerleştirilmiş köpek gibi oyuncaklar da hareket halindeki bir obje üzerindeki hakimiyet duygularını güçlendirir. Bu hakim olma hali de hem onların kendilerini daha bağımsız ve egemen hissetmelerini hem de bu hislerini geliştirmelerini sağlar.

Tırmanmak (12-18 ay arası)
Yeni yeni ayaklanan çocuğunuz yatağı, kanepeyi hatta yemek masasını gözüne kestirmiş ve zirve yapmak üzere çalışmalara başlamış olabilir. Eğer evdeki bu küçük kaşifi en yükseğe ulaşmak adına bir yerlere tırmanırken görürseniz sevinin: Önemli bir fiziksel gelişim aşamasına girmiş demektir. Yanında durun ve onu tırmanması için yüreklendirin. Alkışlayın, cesaret verici sloganlar atın ve sakın “DÜŞECEKSİN!” panik ünlemiyle birlikte yakalayıp aşağı indirmeye kalkmayın. Bu küçük mobilya tırmanıcısı faaliyete başlamadan önce bulunduğu bölgenin güvenli olduğundan da emin olun.

Koşmak (15-16 aylık)
Bebekler yürümeyi öğrenir öğrenmez içlerindeki sprint atma dürtüsünü de hayata geçirmek için fırsat kollamaya başlar aslında. Çok zaman yürümeye henüz başlayan bir çocuğun haftalar hatta günler içinde koşmaya da başladığına tanık olursunuz. Bu konudaki en sıkı egzersiz, onun arkasından koşarak koşmasını teşvik etmektir. Tabii bir süre sıra size gelecektir: Siz kaçarken sizi yakalamak için daha da hızlı koştuğunu fark edersiniz. Bu kaçma-kovalama oyunu, onca eğlencesi ve çığlıkların eşlik ettiği heyecanı kadar bambaşka bir yönüyle de son derece önemlidir: Çocuğun bacak kasları bu sayede hızla güçlenir. Kasların daha da güçlenmesi ve esnemesine de siz yardımcı olabilirsiniz. Yüksekte tuttuğunuz bir oyuncağa uzanmasını sağlayarak veya oyuncaklarını parmak uçlarından yükselip alabileceği yüksekliğe koyarak bu egzersizleri “sıradan” hale getirebilirsiniz.

Fırlatmak ve tekmelemek (18-26 aylık)
Bu dönemde çocuğunuzun dağcılık sporundan çok topla yapılan ve eğlenceli başka spor dallarını keşfettiğine tanık olacaksınız. Dolayısıyla top da hayatının merkezindeki başlama vuruşu noktasındaki yerini alacak. Topla oynamaya ufak ufak başlamasını sağlayın ve bir tenis topu edinin. Tenis topunu havaya atıp yakalayarak ilgisini topa yöneltin. Sonra topu onun eline verin ve sizi taklit etmesini sağlayın. Tıpkı sizin gibi topu havaya atmasını isteyin. Ya da tekmeleme hareketini geliştirmesi için topu önce kendiniz yere koyup hafif bir vuruşla çocuğunuza doğru şut çekin. Aynı şekilde onun da tekmeleyerek topu size yollamasını isteyin. Tabii bu amatör küme oyuncusu topu tekmeleyeceğim derken dengesini kaybedebilir o yüzden ya yanında elini tutan biri olsun ya da tek eliyle sehpaya dayanmasını ve destek almasını sağlayın.

Zıplamak (24 aylık)
İki yaş civarında bu hareketli çocukların en büyük eğlencelerinden biri zıplamaktır. Hatta heyecanlandıklarında bile bu duygularını zıplayarak gösterebilirler. Bu da alt ve üst bacak kasları için son derece yararlı bir egzersizdir. Onu teşvik etmek için yapacağınız şey de basittir: Dans ettirmek! Çünkü hemen her çocuk müzikten hoşlanır ve özellikle ritmik parçalar onları dans etmeye, zıplamaya teşvik eder. Hatta sevdiği bir parçaya denk gelirse, tek başına da dans edecek ve kendi kendine çok da eğlenecektir. Onu teşvik etmek için başlangıçta sizin dansa başlamanız, kaslarını ve elastikiyetini güçlendirecek figürler denemeniz ve çocuğunuzu da buna teşvik etmeniz gerekebilir. Sonrası için bırakın kendi başına dans etsin.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir