Hayal edin

6 Şubat 2015

Çocuğunuzun hikaye anlatma becerilerini teşvik ettiğinizde, yaratıcılığı gelişecektir.

Yıllardır, kızım Stella’ya, Sasha adındaki bir kız hakkında hikayeler anlatıyorum. Stella ile aynı yaştaydı ve onun gibi görünüyordu. Bir gece, 3 yaşındayken, kendi Sasha hikayesini yaratarak beni şaşırttı. Bu yaşta çocuklar kendi içlerindeki yazarın farkına varır: Gelişimsel psikolog Susan Engel, bu konuda ‘Şimdiki yer ve zamanın dışına çıkarak, hikayeyi oluşturan olay örgüsü ve mantık kavramaya başlarlar’ diyor. Siz de çocuğunuzun yaratıcılığını ortaya çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir konu önerin
Resimler veya yemek logolarını kesip, bir kitaba yapıştırabilir ve bu sayede yaratıcılığın öne çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Okumaya zaman ayırın: Uzmanlar, eğer çocuğunuza bir konu verirseniz, hikaye anlatmasının kolaylaşacağını belirtiyor. Bu aktiviteyi kendi kızıyla deneyimleyen uzman, “Kızım 3 yaşındayken bu aktiviteyi yapmıştık. Mısır gevreği kutusundaki logolar balonlara dönüşmüştü ve kızım bir sürü balonu olan bir adamla ilgili çok ilginç bir hikaye uydurmuştu” kendi hikayelerinde başarılı olduklarını belirtiyor.

Katılmasını isteyin
Bir torbaya bir yumuşak oyuncak, bir madeni para, bir düğme, küçük bir hediye, bir yaprak ve bir kalem koyun. Torbadan bir şey alın ve onunla ilgili bir hikaye başlatın. Sonra çocuğunuzun bir şey seçmesini ve hikaye devam etmesini isteyin. Bütün eşyalar bitene kadar devam edin. Komik sonuçlarla karşılacak ve ikiniz de çok güleceksiniz.’

Hikayeyi yapılandırın
Bir oyun yazarı olan Ken Adams tarafından bir doğaçlama aracı olarak geliştirilen ‘Story Spine’, çocuğunuzun iyi yapılandırılmış bir hikaye yazmasına birkaç sözcük aracılığıyla yardımcı olabilmektedir. ‘Evvel zaman içinde…’ diye başlayıp çocuğunuzun devam etmesine izin veriyorsunuz. Tekrar ‘Ve her….’ diye başlayıp bu sefer siz bir cümle kuruyorsunuz. Bir sonraki cümleyi de ‘Ama bir gün…’ diye başlatıp hikayenin dönüm noktasını çocuğunuzun yapmasını sağlıyorsunuz.

Gerçek hayattan ilham alın
Çocuğunuz hikaye yaratmakta kendini daha rahat hissettiğinde gerçek hikayelerden bahsetmekte ona yardımcı olun. Amerikalı uzmanlara göre bunu yapmak zor olmamalı, çünkü anaokuluna giden çocuklar, gün içinde yaşadıklarını anlatmaktan büyük zevk duyar. Yemek veya yatma saati geldiğinde çocuğunuza gününüzün en iyi ve en kötü noktayı anlatın ve ondan da aynısı yapmasını isteyin. Ucu açık (Sonra ne oldu? Neden zevkliydi?) sorular sorun. Gerektiğinde boşlukları doldurun ama onu düzeltmeye çalışmayın.

Hikayeler yaratmaya devam edin
Yeni bir materyal bulamadığınızı hissettiğinizde, bu üç yöntemden birini kullanın: Ana karakterin büyülü bir şey bulmasını sağlayın. Bir klasiği tekrar anlatın veya çocuğunuza benzeyen ve türlü sorunlarla karşılaşıp bunları aşan bir karakter yaratın. Kendi hayatındaki hikayelerden de ilham alabilirsiniz. Dr Engel ‘Çocuklar ebeveynlerinin ufak tefek yaralanma hikâyelerine, çocukken korkularının üstesinden nasıl geldiklerine ve hayvanlar ve yaşadıkları beklenmedik olayları duymaya bayılır’ diyor.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir