Hastalıklar canınızı sıkmasın: Çocuğunuzu hastayken eğlendirmenin yolları

8 Aralık 2017

Kışın gelişiyle okullarda hasta olan çocuklarında sayısı gün geçtikçe artıyor. Hatta mikroplar her geçen yıla göre daha uzun süre vücudu ele geçiriyor ve evlere hapsediyor. Bu süreç içerisinde çocuğunuz burun akıntısı, ateş ve boğaz ağrısı gibi can sıkıcı şeylerle vücudu savaşmaya koyulmuşken onun evde sıkılmaması için ne yapabilirsiniz? Televizyon izlemek ilk günlerde kurtarıcınız olabilir. Peki, geriye kalan günler? Hasta olduğu için çocuğunuza hareketli aktiviteler fazla gelecektir ama bizim başka önerilerimiz var.

Yeni bir oyuncak hediye edin

Çocuğunuzun bir oda dolusu oynayacak oyuncağı olsa da ona alınacak yeni şeyler onu heyecanlandıracak ve o anki ruh halinden çıkmasını sağlayacaktır. Eğer siz bütün gün evdeyseniz işten gelen babasından bir oyuncak almasını söyleyebilirsiniz. Oyuncağı gördüğü anda hasta olduğunu unutması bile söz konusu olabilir.

Kitap ve müzikle kafasını dağıtmaya çalışın

Kitap okumak ve müzik dinlemek evde sakince vakit geçirmesini sağlayacak etkinliklerdir. O, yatağında ya da salonda dinlenirken başucunda kitap okuyabilirsiniz. Okuduğunuz sırada heyecanlı hikayelerin arasında olayları hayal etmeye çalışan miniğiniz hastalık düşüncesinden kurtulacaktır. Ayrıca, ona dinleteceğiniz soft müziklerde hem ruhen hem de bedenen rahatlamasına yol açacaktır.

Fotoğraf albümüne göz atın

Fotoğraf albümleri her zaman bizi keyiflendirir ve bakarken nasıl zamanın geçtiğini anlamayız. Çocuğunuz hastalıktan bıkmış ve sıkılmış bir durumdayken anıları geri getirmenin tamda vakti! Eski doğum günleri, gezileri ve mutlu anları hatırlamak iyileşme sürecini pozitif yönde etkileyecektir.

Kutu ve masa oyunlarını tercih edin

Hastalık döneminde daha çok hareket edip terlememesi için Monopoly, Kızma Birader ve Scrabble gibi hem eğlendiren hem de daha sakin oyunlar uygundur. Böylece, sıkılmış miniğiniz için uzun süre keyifli bir zaman geçirebilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir