GÜLE GÜLE SIVI GIDALAR

30 Kasım 2014

Altı aylıktan iki yaşına kadar olan bebekler için katı gıdaları içine alan sağlıklı bir liste hazırladık.

Bebeğiniz için katı gıdalara başlama zamanı geldiğinde, günde bir kez bir ya da iki çay kaşığı ile ilk denemeleri gerçekleştirin. Bir-iki hafta içinde bebeğiniz yeni tatlara alıştığında, katı gıda servisini günde ikiye çıkarabilirsiniz.
Anne sütü ya da mamayı, temel öğünleri olarak almaya devam etsin. Bir yaşını bitridiğinde, katı gıdalar daha fazla önem taşıyacaktır. İki yaşına kadar hazırladığımız beslenme tablosundan yararlanarak, bebeğinize sağlıklı ve farklı besinler sunabilirsiniz.

6-8 aylık
Bebekler tahıl, meyve ve sebzeleri yemeye başlayabilir. Katı gıdalarla birlikte en az üç kere ya da beş kez anne sütünü almaları gerekir. Eğer anne sütü yetersizse 675-900 gram arasında mama verilmelidir.

Kahvaltı
İki çay kaşığı tahıllı mama iyi bir başlangıç. Pirinç ile sınırlı kalmayın. Yulaf ve arpa gibi farklı tahılları da deneyin.

Öğle
Bir ya da iki çay kaşığı tahıllı mama ile birlikte iki çay kaşığı sebze ya da meyve püresi (elma, mango, tatlı patates veya bezelye) doyurucu bir öğün olacaktır.

Akşam
Bir ya da iki çay kaşığı tahıllı mama ve yine bir ya da iki çay kaşığı sebze ya da meyveyi püre olarak yedirebilirsiniz. Bunlar havuç, kabak,muz ya da kayısı olabilir.

8-11 aylık
Günlük programına küçük atıştırmalıklar ekleyin. Eğer hazır değilse beslenmesinde ete de yer verebilirsiniz. Günde 3-5 kere emzirmeye devam edebilir ya da 675-900 gram arasında mama yedirebilirsiniz.

Kahvaltı
İki ya da üç çay kaşığı tahıllı mama ve yaklaşık bir yemek kaşığı küp şeklinde doğranmış meyve (kivi, muz, şeftali, karpuz ya da kavun) ile günün ilk öğününü hazırlayabilirsiniz.

Öğle
İki ya da üç çay kaşığı tahıllı mama, iki yemek kaşığı meyve püresi ve miktarı bir yemek kaşığı olarak belirleyerek tam tahıllı kahvaltılık gevrek, avokado, peynir veya pişirip dilimlediğiniz yeşil kabak gibi atıştırmalıklardan verebilirsiniz.

Akşam
İki yemek kaşığı sebze püresi, bir ya da iki yemek kaşığı et püresi (büftek ya da tavuk olabilir), bir yemek kaşığı kadar ince dilimlenmiş ananas, şeftali, mango veya muzdan birini atıştırmalık olarak sunabilirsiniz.

12-24 aylık
Mamanın yerine her gün yaklaşık 550 gram tam yağlı süt içirebilirsiniz. Bu yaştaki çocuğunuzu hala emziriyor olabilirsiniz ancak katı gıdaların beslenmesinde yeteri kadar yer aldığından emin olmalısınız.

Kahvaltı
Bir dilim tam tahıllı ekmek, bir yumurta (haşlanmış ya da tavda), altı adet üzüm ve 60 gram süt ile güne başlasın. Atıştırmalık olarak dilimlenmiş yarım muz ile 60 gram süt servis edebilirsiniz.

Öğle
İki adet tam tahıllı bisküvi, bir dilim çedar peyniri, küçük parçalara bölünmüş ve iyi pişmiş brokoli ve 60 gram süt ile öğle yemeğini tamalayın. Atıştırmalık olarak tam tahıllı gevrek, ince bir dilim, küçük küçük doğranmış kavun verebilirsiniz.

Akşam
30 gram domates soslu spagetti, 30 gram yağsız kıyam, iki yemek kaşığı sebze (Yumuşayıncaya kadar pişmiş olduğundan emin olun) ve 60 gram sütü akşam yemeğinde servis edebilirsiniz. 60 gram tam yağlı yoğurdun yanına dilimlenmiş meyve koyarak atıştırmalık olarak verebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir