Erken eğitim bebeğe neler kazandırır?

19 Nisan 2018

Yenidoğan bebeğinizi eğitmeye başlarken, hatırlamanız gereken bazı temel bilgiler bulunmaktadır, kaldı ki, ebeveynlik iç güdüsü ile bu bilgilerin bir çoğu zaten kalplerinize kazınmıştır. Öncelikle bilmeniz gereken temel bir mottoyu sizlere sunacağız:

Eğer zekayı öğrenme yeteneği olarak tanımlarsak, bebekler birer dahi olarak doğarlar.

Bebeklerin beyni, herhangi bir konuyu öğrenme potansiyeline sahip olduğu herkes tarafından bilinse de, bu öğrenme sürecinin kolaylaştırılmasında ebeveynin rolü büyüktür.

Eşsiz bir fırsat penceresi: Gebeliğin 5. ayından 5 yaşına kadar

Bebek beyni, yetişkin beynine göre daha esnek ve öğrenmeye açtır. Bu yüzden küçük çocukların beyinleri birer sünger gibidir, adeta bilgiyi emerler.

Bir bebeğin beyni, çevresinden gelen uyarımlara göre sinirsel bağlantılar kurarak kendini geliştirir ve öğrenme sürecini gerçekleştirir. Anne karnında 5. aydan itibaren işitme duyusu gelişen fetüs, çevresel uyarımları alarak öğrenme sürecine başlar. Yani, öğrenme, henüz anne karnında iken başlar.

Doğumdan sonra bebeğin beyni, dünyadaki deneyimlerine yanıt olarak bağlantılar kurmaya devam eder. Öğrenme süreci, bir daha olamayacak kadar hızlı ve zahmetsizdir. Dil gelişimi, bir yetişkinin ana dili dışında öğreneceği bir yabancı dilden daha hızlı olacaktır. Aynı şekilde, yeterince genç yaşta öğrenmeye başlandığında, müzik, matematik gibi yetenekler için kalıcı temeller de bu yaşlarda atılır.

Bebekler öğrenmeye aşıktır

Bebeklerin yeni deneyimler yaşayarak öğrenmeleri, onları yer yüzündeki en hevesli öğrenciler yapar. Dahası, bebekler ve küçük çocuklar, sınavlara ya da testlere tabi tutulmaktan kaynaklanan bir yük taşımadıkları için, öğrenmek onlar adına saf bir zevktir.

Bu makalenin devamı için tıklayın!

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir