EN GÖZDE OYUN ARKADAŞI

5 Aralık 2014

Geçen hafta minik çocuğunuz size bir türlü doymak bilmezken, şimdi sizi aradığı bile yoksa ve tüm zamanını babasının peşinde dolaşmakla geçiriyorsa… Bu dengesizliğin nedenlerini okumadan geçmeyin.

Diyelim ki 2 yaşındaki çocuğunuzla son derece keyifli bir gün geçirdiniz. Sabah birlikte evde birkaç kitap okudunuz, sonra parka gidip uzun süre birlikte oyun oynadınız. Hatta eve döndükten sonra da, salonda son derece şık evler kurup, evcilik bile oynadınız. Ancak bu koca günün pabucu, zil çalıp da eşiniz eve girdiği andan itibaren, bir anda en eski ve bilindik bir oyuncakmış gibi, dama atıldı, tabii sizinki de… Çocuğunuz babası ile bir şeyler yapmak için yanıp tutuşurken, çığlık çığlığa peşinden koştururken, sizi görmeyebilir bile.
Kendi çocuğunuz tarafından bu kadar kolay unutulmak üzücü gelse de, 2-3 yaş çocukları için, kimin oyun arkadaşı olduğu önemlidir. Bu yaşlarda çocuklar ebeveynleri ile kurdukları ilişkileri ve her ikisinde de farklı neler olduğunu ayırt etmeye başlarlar. Bu keşif süreci de kendiliğinden olmuyor tabii ki. Çocuğunuz belli bir süre, belki de haftalarca sadece ve sadece annesiyle olmak isteyebilir; hemen ardından bir anda annesini tamamen unutup, gözüne babasından başka hiçbir şey görünmeyebilir. Ayrıca emin olun, 2-3 yaş çocukları hemen her konuda olduğu gibi, oyun arkadaşlığı konusunda da, çok çabuk karar değiştiren, istekleri konusunda tamamen tutarsız davranan çocuklardır.
Bu tutarsızlıkları kesinlikle kişisel algılamayın. Bu yaş çocuklarının anne-babalarından sadece birini oyun arkadaşı olarak yanlarında istemeleri son derece normaldir. Ancak bu normal durum süreci kesinlikle ve kesinlikle biriniz küçük çocuğunuzla eğlenirken, diğerinizin de yapılması gereken işleri yapması şeklinde geçmemelidir. Bu çeşit bir görev dağılımı, hem eşinizle ilişkinizde gerginlik yaşanmasına, hem de çocuğunuzun, iş güçle uğraşmadan sadece ve sadece onunla ilgilenen “eğlenceli” ebeveyni ile daha fazla vakit geçirmek istemesine neden olacaktır.
Sizin de çocuğunuz, böylesi bir dönemden geçiyor ve birinizin üzerine “en sevdiğim oyun arkadaşım” etiketini yapıştırmaya hazırlanıyorsa, size önerdiğimiz taktikleri deneyin…

SAKİN KALIN-KEYFİNİZE BAKIN
Çocuğunuz sizi bir kenara bırakıp babasına kilitlendiğinde, öncellikle kendinize, bu durumun eşinizin ve çocuğunuzun birbirlerine daha da sıkı bağlanmaları için iyi bir fırsat olduğunu hatırlatın. İşin en iyi yanını da gözden kaçırmayın: Sadece kendine ayırabileceğiniz biraz vaktiniz oldu. Çocuğunuz size hiç de duymak istemediğiniz sözler söylerse, ona bu sözlerin sizi üzdüğünü belirtin. Ancak sadece küçük bir uyarıda bulunun. Babasının ilgisini istediği için, kendini suçlu hissetmesi yersiz olacaktır. Bu yüzden, bu tercihi, bir mesele haline getirmediğinizden emin olun. Bu süre içinde siz de derginizi okuyabilir, kahvenizi yudumlayabilir, çocuğunuz size gelmek istediğinde de, her koşulda size güvenebileceğini hatırlatan kocaman bir sarılma ile onu karşılayabilirsiniz.

ÜÇÜNCÜ KİŞİ OLUN
Üçünüzün birlikte yapabileceğiniz oyunlar oynamayı önerin. Örneğin bir yapboz yapmak, yürüyüşe çıkmak ya da legolarla oynamak bunlara örnek olabilir. Çocuğunuz sizi dahil etmeme konusunda ısrarcı olursa da, yine de onlarla aynı odada kalın. Böylelikle siz başka bir şeylerle uğraşırken, o da hazır olduğunda sizin yanınıza gelebilecektir.

RUTİNLER OLUŞTURUN
Hem eşinizin hem de sizin, oynanan oyunlar ve çocuğunuzun bakımı konusunda belirli görevleri paylaştığınızdan emin olun. Örneğin, babası her zaman ona banyo yaptıran kişi, annesi de uyumadan önce ona kitap okuyan kişi olabilir. 2-3 yaş çocukları, tahmin edilebilir rutinlere bayılırlar. Henüz rutin bozma yaşından çok uzak oldukları için de genellikle sorun çıkarmazlar.

ZAMAN VE ALAN TANIYIN
Gün boyunca evde olmadığınız zamanlarda dahi, çocuğunuzun siz eve sizinle birlikte bir şeyler yapma fikrine alışması biraz zaman alabilir. Bazen de, en gözde oyun arkadaşı olarak seçilmiş olan ebeveynin, diğerine bir şans tanınması için bir süre ortalardan kaybolması gerekebilir.

DÜZENİ VE İŞLEYİŞİ DEĞİŞTİRİN
Çocuğunuz en sık sizi görüyorsa, siz zaten garantiye alındığınızdan, eşinize daha fazla yöneliyor ve onun üstüne daha fazla düşüyor olabilir. Günlerinizi değiştirmenin vakti geldi demektir. Düzenleyeceğiniz ev partileri ya da gideceğiniz ev gezmeleri ile, halihazırda yerleşik olan düzeni değiştirmeniz, çocuğunuzun da sizin yanında olmanızın ne kadar önemli ve eğlenceli olduğunu hatırlamaya başlayabilir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir