DONDURMA ZAMANI GELDİ

5 Aralık 2014

Hem bizlerin hem de çocuklarımızın severek tükettiği dondurma, lezzetli olduğu kadar yararlı da…

Bireylerin ilerleyen yaşlarındaki sağlık durumlarının, çocukluk dönemi beslenmeleriyle ne kadar yakından ilgili olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Özellikle çocuklarda yeterli kalori ve protein alımının yanı sıra yeterli kalsiyum alınması da oldukça önem taşımaktadır. Protein gereksinimini karşılamak adına oldukça önemli olan süt ve süt türevi gıdalar aynı zamanda kalsiyum açısından da zengin besinlerdir. Çocukluk çağında yaklaşık 800 mg olan kalsiyum gereksinimi, gün içerisinde tüketilecek 2 su bardağı süt veya yoğurt ile kolaylıkla karşılanabilir. Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Ayça Ilıca, özellikle yaz aylarında çocukların büyük bir keyifle yedikleri dondurmanın ham maddesinin de süt olduğu düşünülürse, aynı bu gruba giren diğer gıdalarda olduğu gibi çocuğumuzun protein ve kalsiyum gereksinimlerini dondurmayla da tamamlayabilmelerinin mümkün olduğunu söylüyor.
Ayrıca süt ve yoğurt sevmeyen çocuklarda, bu gıdaların tüketimleri için ısrarcı olmaktansa yine bir süt türevi olan dondurmayı yedirmek aileler içinde çok daha kolay olacaktır. Ancak unutmamalıyız ki imalat ve satış aşamalarında gerekli hijyen kurallarına dikkat edilmeyen dondurma, faydalı bir gıda olmaktan çıkıp kolaylıkla tehlikeli bir gıda haline dönüşebilir. Diğer tüm dondurularak saklanan gıdalarda olduğu gibi soğutucu içinde saklanan bu gıda, eritilip tekrar donduğunda sağlık için oldukça zararlı mikroplar içeren bir ürün haline gelebilir.
Tıpkı yoğurt gibi evde yapacağınız dondurmalar bu açıdan çok daha güvenilirdir. Üstelik kendi damak tadınıza uygun, lezzetli ve sağlıklı dondurmalar hazırlamak da artık çok kolay. Taze meyve, çikolata ve şekerlemelerle lezzetlendireceğiniz ev yapımı dondurmaları çocuğunuz her yaşta ve her mevsim rahatlıkla tüketebilir. Üstelik şeker ve meyve oranını da istediğiniz gibi ayarlayabilir, azaltır ya da çoğaltabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun neyi ne kadar tükettiğini de kontrol edebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir