Dışarıda hayat var

1 Haziran 2018

Çiçekler yüzünü gösteriyor, güneş artan sıcaklığıyla bize el sallıyor… Yazın verdiği sıcak enerjiyle herkes dışarı atıyor kendini. Peki ya çocuklar? Onlar için açık havada oynamanın tadı bambaşka. ‘Anne biraz daha duralım!’ cümlesini kaç kere duyduk değil mi? Açık hava aktiviteleri yalnızca çocuğunuzun keyifli vakit geçirmesini sağlamakla kalmaz aynı zamanda onların bedensel ve ruhsal gelişimine de olumlu yönde katkı sağlar. Uzman Psikolog Gözem Kıray Kaş bu konu hakkında bilgiler verdi. Hazırlayan: Pelin Demirel

Günümüz çocukları artık açık alanlarda akranlarıyla grup oyunları oynamak yerine kapalı alanlarda bireysel oyun oynamayı tercih ediyorlar. Bunun iki sebebi olabilir; birincisi bilgisayar oyunlarının daha cazip hale gelmesi, ikincisi ise anne ve babaların endişelerindeki artıştır. Ebeveynlerin mekansal ve sosyal çevreden dolayı yaşadığı kaygılar, çocuklarının açık alanda oyun oynarken alabilecekleri hazzın önüne geçiyor. Aslında kendimize sormamız gereken önemli bir soru “bilgisayar oyunları oynamak ya da televizyon izlemek neden bu kadar cazip hale geldi?” Akranlarıyla oyun oynayabilen çocuklar elektronik cihazları unutuyorlar. Özellikle açık alanda özgürce oyun oynayan çocuklar hayatı hayatın içinde öğreniyorlar.

Ayrıca, The Journal Pediatrics’de(2009) yayınlanan makaleye göre çocuklardan ders arasında oyun oynamaya fırsatı olanların, ders sırasında daha uygun davranışlarda bulundukları ortaya konmuş. 8-9 yaş gurubunda yapılan bu araştırmada, gün içinde 15 dakikadan daha fazla araya sahip çocukların okul başarılarının daha yüksek olduğu görülmüş.

Açık havada oynamanın çocuklar üzerindeki etkileri:

Çocukların yaratıcılığını arttırır.
Yapılan araştırmalarda yaratıcı özelliğe sahip bireylerin problem çözme becerisinin; yaratıcılığı daha az olan bireylere göre daha gelişmiş olduğu saptandı. Yaratıcı çocuklar duyarlı olur.

Sosyal hayata uyumu kolaylaşır.
Her çocuk meraklıdır ve deneyimleyerek öğrenmek aslında risk içerir. Kazanmanın keyfini, kaybetmenin üzüntüsünü yaşayarak öğrenir. Sanal ortamdaki kaybetme gerçek hayatı yansıtmadığı için bu anlamda gerçek hayatta ilk karşılaştığı ortamda aşırı tepki verir. Oysaki açık alanda oyun oynamaya okul öncesi dönemde başlayan çocukların sosyal hayata uyumu daha kolay oluyor.

Uykuları düzene girer.
Gün içinde açık alanda oyun oynayan çocuklar geceleri daha rahat uyuyorlar. Bunun nedeni dışarıda koşmak, zıplamak, atlamak gibi fiziksel aktiviteler daha rahat uykuya geçişi sağlar.

Farklı öğrenme stillerini deneyimlemelerini sağlar.
Açık alanda duyusal, görsel ve işitsel yollarla hayatı keşfederler. Bu sayede birçok kanalı kullanarak öğrenme gerçekleştiği için uzun süreli bellek ve kısa süreli bellek çalışmış olur.

Çocuklarda dikkat süresinin artmasını sağlar.
Açık alanlarda vakit geçirmek, çocuklarda dikkat eksikliği semptomlarının azaltılmasında yaygın olarak etkili olabileceği düşünülüyor.

Çocuklarda stres düzeyini azaltır.
Bilindiği üzere çocukların enerjileri yetişkinlere göre daha fazla ve bu nedenle ebeveynler çocukların enerjilerine yetişmekte zorlanıyorlar. Açık havada oynamak çocukların enerjilerini olumlu yöne kanalize etmelerine ve çocukların stres düzeylerini azaltmalarına yardımcı olur.

Sosyal becerileri teşvik eder.
Açık alanda akranlarıyla birlikte vakit geçirmek çocuğun; sosyal becerilerinin, dil gelişiminin, yönetici işlevlerinin ve davranışsal becerilerinin gelişmesini sağlar.

Açık hava keyfini çıkarmanın başka bir yolu: Doğa Kampları

Gelen yaz tatiliyle birlikte çocuğunuza doğada bir deneyim yaşatmak ister miydiniz?

Geleceğin Yıldızları-Doğa ve Macera Kampı
Farklı ve heyecanlı bir yaz tatili yaşamak, bitkileri, hayvanları tanımak, doğa içinde doğayla iç içe yaşamanın inceliklerini öğrenmek isteyen 09-12 yaş grubu çocuklar için unutulmaz yaz tatili. Spor, eğlence, yaratıcılık ve dostluklar bu kampta! 18 Temmuz-16 Ağustos aralığında 2 dönemden oluşan kamp gençleri doğayla buluşturuyor. Ayrıca 13-16 yaş aralığı için de doğa kampı bulunuyor. Daha detaylı bilgi ve diğer kamplarla ilgili bilgi için www.geleceginyilizlari.com’a bakmayı unutmayın.

Kamp Dünyası Doğa Kampı
Kamp Dünyası, Abant’ın muhteşem doğası eşliğinde 9-17 yaş aralığındaki çocukları kampa davet ediyor. 19-29 Haziran aralığında gerçekleşen kampta yok yok; izcilikten flying fox’a (iple kanyon geçişi), gökyüzü haritalarını tanıma ve yön belirlemede kullanmadan düğüm çeşitleri ve işgörüleri, müzik dersinden tiyatroya, spor aktivitelerinden gece eğlencelerine kadar birçok eğlenceli aktivite sunan kamp çocukların keyifli vakit geçirmesi için planlanmış. 0212 347 7074’ü arayarak ya da kampdunyasi.com.tr adresinden kamp ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Alternatif Okullar Doğa Kampı
2015 yılından bu yana yaz kampı düzenleyen Alternatif Okullar ekibi bu yıl Antalya Çıralı’da çocukları ağarlayacak. Tüm yaz boyunca farklı yaş gruplarındaki çocuklara yönelik düzenlenen kampta, permakültür eğitiminden merhem atölyesine, kaya tırmanışından cam atölyesine eğlenceli ve öğretici bir sürü etkinlik bulunuyor. Elbette gün sonunda deniz keyfi kaçınılmaz. Kontenjan ve ayrıntılı bilgi için www.alternatifokullar.com/alternatif-okullar-
cocuk-kampi/

Serdar Kılıç ile Doğadaki Çocuk Doğa Macera ve Gençlik Kampları
Orman içerisinde elektromanyetik alandan uzak, taş ve ahşap düzeneklerle oluşturulmuş, atlarıyla, köpekleriyle doğayı yaşamak için yaratılmış bir ortam çıkıyor karşınıza. Sadece kamp yapmak amacıyla kurulmuş Bolu’da bulunan bu tesiste, organik sertifikalı yiyecekler, taze meyve ve sebzeler ve dağ evi platosunda 4 kişilik çadırlarda kalma fırsatı doğa sever bütün çocukları bekliyor.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir