“Robotik Kodlama”yı öğreniyoruz

17 Şubat 2021

Burcu Genco Büyükburç, fen bilimleri öğretmeni. Şu an eğitimci kimliğinin yanında iki erkek çocuğu annesi. Biri üç yaşında, diğeri ise dokuz aylık. Büyük oğlumun dünyaya gelmesiyle birlikte instagram’da @iyi_ki_varsin_cocuk kullanıcı adı ile bir sayfa oluşturmuş. Şu an ise İyi ki varsın Çocuk tescilli ve çocukların eğitimi gelişimi mutluluğu için kendini geliştiren yenileyen bir marka. İyi ki Varsın Çocuk markası adına bizlere “Kodlama çocuklar için neden önemli? Kodlamaya neden okul öncesi dönemde başlamalıyız?” gibi sorularının cevabı veriyor.

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi çocukların bu gelişmelerle daha çok içli dışlı olmasına neden olmakta. Yeni nesillerin teknoloji ile bağlarını zayıf tutma olasılıkları yok. Bu nedenle okul öncesi çocuklar için kodlama eğitimi, çocuklarımızı çağın gerekliliklerine uygun biçimde yetişmeleri ve içinde bulundukları dünyayı daha iyi algılamaları için büyük önem taşıyor.

Erken yaşta kodlama eğitimi almaya başlayan çocuklar; zihinsel gelişim, problem çözme becerisi, işlerin planlanması, durumlar arası ilişki kurma yeni fikirler üretme, matematik, bilim, takım çalışması, proje bazlı düşünme, yaratıcı sanatlar gibi daha pek çok alanda beceri kazanıyor. Çocuklar her şeyden önce algoritmik ve tasarım odaklı düşünebilmeyi keşfediyor.

Programlama öğrenmek aslında yeni bir dil öğrenmek gibi. Uzmanlara göre de ne kadar erken yaşta başlanırsa öğrenmesi o kadar kolay oluyor.

Okul öncesi dönemde robotik kodlama için şöyle bir ön yargı var neden çocuğum bu yaştan tablet telefon ve bilgisayarla uğraşsın? Bilgisayar ve akıllı cihazların çocuklar üzerinde olan olumsuz etkileri düşünüldüğünde de ebeveynlerin bu konudaki endişeleri artmaktadır. Aslında kodlama öğrenmek için ya da en azından başlangıç yapmak için tablet telefon ya da farklı bir cihaza ihtiyacınız yok. Kodlamayı evinizde kendi yaptığınız yaratıcı ürünlerle de çocuklarınıza öğretebilirsiniz. Evde kolaylıkla bulabileceğiniz fon kartonları, el işi kâğıtları, kalem, bant gibi malzemeleri kullanarak çocuğunuz için basit bir kodlama düzeneği oluşturabilirsiniz. Burada yapacaklarınız ve öğrenecekleriniz sizin ve çocuğunuzun hayal gücü ile sınırlıdır. Bugün basit birkaç kodlama örneği sundum size.

Hadi hep birlikte yeniden yapalım mı? Yukarıdaki sayıları takip edip çocuğunuzla keyifli bir zaman dilimi geçirmek için kareli defterinizi ve kalemlerinizi alarak başlayın.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir