ÇOCUKLARDA RAŞİTİZME DİKKAT!

17 Aralık 2014

Güneşin sadece yaz aylarında bronzlaştırması veya güzel havalarda keyifli gezintilere atmosfer sağlamasının dışında beden sağlığına olan önemini biliyor musunuz?

D vitamini eksikliğinin sebep olduğu raşitizmin çocuk sağlığına etkilerini İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Başak Namdar Çelikkan, tüm detaylarıyla Parents okuyucularıyla paylaşıyor.

Raşitizm, çocuklarda kemik gelişimini etkileyen bir kemik hastalığıdır. Büyüme çağındaki çocuklarda kemiklerin yumuşak ve zayıf hale gelmesine neden olur ve bu da kemikte şekil bozukluklarına yol açar. Raşitizmin en önemli nedeni

D vitamini eksikliğidir. Vücudun yeteri kadar güneş görmemesi, besinlerden ihtiyaç duyduğu D vitamininin alınamaması ve bazı hastalıklar ile alınan D vitaminin emilememesi başlıca sebeplerdir.
D vitamini eksikliği dışında raşitizmin ortaya çıkma sebepleri
Ten rengi koyu kişiler, atmosferik kirlenme, giyim tarzı, coğrafik ve mevsimler faktörler (güneş ışınını tam alamama), prematüre doğum, annede
D vitamini eksikliği, uygunsuz diyet, sadece anne sütü ile beslenme diğer sebeplerdir. İnflamatuar bağırsak hastalıkları, çölyak hastalığı, kistik fibrozis ve bazı böbrek hastalıkları da raşitizme sebep olabilir.
Raşitizmin belirtileri
Raşitizm, büyüyen organizma hastalığı olduğu için hızlı büyüyen kemiklere bağlı deformiteler ve klinik bulgular daha belirgindir. Teşhis için tam bir fiziki muayene ve diş muayenesi yapılmalıdır. Bütün vücut incelenmeli, hassasiyet ve bozukluk olup olmadığına bakılmalıdır. Kafa kemiklerinde yumuşama (3 aydan sonra ), kafa şeklinde bozukluklar (yassı ve masa kafa görünümü), ön bıngıldağın normalden geniş olması ve geç kapanması, göğüs kafesinde şekil bozuklukları (kuş göğsü, kunduracı göğsü gibi), kaburgaların yapıştığı yerlerde tespih gibi çıkıntılar, özellikle el bilek kemiklerinde genişleme, kemiklerde eğilme (bacakta şekil bozuklukları, X bacak, O bacak gibi), diş çıkarmada gecikme ve dişlerde çürüme en sık görülen belirtilerdir.
Her yaşta görülebilen raşitizme, çocuklarda en sık 3-36 ay arasında rastlanır. Türkiye’de raşitizm görülme sıklığı yüzde 5-6 olup, bazı bölgelerde bu oran yüzde 18-19’lara çıkabiliyor.
D vitamini eksiliğinin vücutta sebep olduğu diğer hastalıklar, göğüs kemiklerindeki bozukluklara bağlı olarak solunum yolları şikayetleri (öksürük, solunum sıkıntısı, hırıltılı solunum), sık akciğer enfeksiyonları, kalsiyum düşüklüğüne bağlı olarak ateşsiz havale ve mide bağırsak sistemi şikayetleri (kabızlık) görülebilir. Ayrıca, terleme, huzursuzluk, kas ağrıları, hareketlerde azalma, kalp yetmezliği, kansızlık, kan hücrelerinde düşüklük, büyüme gelişme geriliği, boy kısalığı da görülebilir.
Raşitizmden korunma yöntemleri
D vitamini eksikliğinin önüne geçilmesi için öncelikle toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. En doğal yolu ise anne ve bebeğin yeterli oranda güneş ışığı görmeleridir. Aynı zamanda beslenme de oldukça önemlidir. Kalsiyum ve D vitamini yönünden zengin ve dengeli beslenmeleri gerekir. Balık ürünleri ve balık yağı haricinde günlük ihtiyacı karşılayacak miktarda D vitamini içeren besin yoktur. 1 adet pişmiş somonda 360IU D vitamini bulunurken, 1 adet yumurtada 20 IU D vitamini vardır. Annelere düşen en önemli görev, hem kendinin hem de bebeğinin doğal yolla yani hem güneş ışını hem de beslenme ile D vitamini ve kalsiyum ihtiyacını en yüksek düzeyde sağlamalarıdır.
Anne sütü yeterli mi?
Anne sütünde yeterli miktarda
D vitamini yoktur. Doğumu izleyen günlerde mutlaka bebeğe D vitamini takviyesi yapılmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü günümüzde 2 yaşına kadar
D vitamini kullanımını önermektedir.
D vitamini eksikliğinden kaynaklanan raşitizm, şekil bozuklukları bırakarak kendiliğinden iyileşme gösterir.
Tedavi yöntemi
Raşitizmin tedavisi zor değildir. Amaç, eksik olan D vitaminin yerine konmasıdır. Günümüzde 2 tip tedavi şekli vardır. Bunlar uzun süreli düşük doz ya da kısa süreli yüksek doz
D vitamini verilmesidir. Tedavi ağız yoluyla ya da enjeksiyon şeklindedir. Genelde ağız yoluyla verilmektedir. Tedavi yöntemine hastanın durumuna göre tercih edilir. D vitaminin düzgün dozlarda alınması önemlidir. Doktor kontrolünde ve uygun dozlarda yapılmalıdır çünkü yüksek doz
D vitamini vücutta zehirlenmeye, böbrek yetmezliğine hatta ölüme bile yol açabilir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir