ÇOCUKLARDA İLK YARDIM NASIL YAPILIR?

5 Aralık 2014

Çocuklarımızın başına bir iş geldiğinde ne yapmamız gerektiğini bilmek çok önemli. Bu yüzden size, çocukların sıklıkla başına gelen kazalarda ilkyardım olarak yapılabilecekleri toparladık. Umarım hiç birimizin ihtiyacı olmaz. Ama her olasılığa karşı doktorunuzla ilişki kurana kadar yapmanız gerekenlerin yazılı olduğu bölümü kolaylıkla bulabileceğiniz bir yerde saklamanızı öneririz.

Burun kanaması
Uzmanlar burun kanamalarını iki gruba ayırmaktadırlar. Ön burun ve arka burun kanamaları. Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Ön burun kanaması burun deliğinden gelen kanama şeklinde kendini gösterir. Arka kanama, burun arkasında ve derinde olan kanamadır. Kanama otururken veya ayakta dururken bile genize doğru akar. Ön kanama durumunda bile, hasta sırt üstü yattığında her iki yönde kanama olabilecektir.

Sizde veya çocuğunuzda ön burun kanaması varsa, şunları uygulayınız.
• Burnun uçtaki yumuşak kısmını baş parmağınızla diğer iki parmağınız arasına alınız.
• Burnu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzünüze doğru bastırınız.
• Beş dakika böyle bekleyiniz.
• Başı kalpten daha yüksek tutmaya dikkat ediniz. Bu nedenle oturunuz ya da başınız daha yukarıda olacak şekilde uzanınız.
• Burun ve yanağınıza buz tatbik ediniz .
Not: Eğer kanama boğaz tarafına doğru, çok hızlı ve fazla ise, durmuyorsa ve halsizlik varsa, hemen doktorunuzu arayın.

Elektrik çarpması: Ağır elektrik akımına maruz kalınan durumlarda, önce elektrik akımını ana şalterden kesmek gerekir. Sonra çocuğun yanıklarını incelemeli, ciddi bir durumda hemen doktora götürmelisiniz. Bu arada yanıkları soğuk su dökerek ya da steril pansumanla silebilirsiniz.

Kırık ve çıkıklar: Bu durumda çocuğunuzu hastaneye götürene kadar onu sakin tutmaya çalışmalı ve hiçbir şey yeyip içmesine izin vermemelisiniz. Kırığın yanındaki eklemleri hareketsizleştirerek (sert ve uzun iki cisim arasına bağlayarak) ağrısını azaltabilirsiniz.

Yüksek ateş ve havale: Beyin hücrelerinin yüksek ısıda normal çalışmayıp kontrolsüz emirler iletmesi sonucu bilinç kapanıp, titreme-kasılmalar ortaya çıkar. Çocuğun üzerinin soyulması, ıslak havlularla serinletilmesi ya da yıkanması yoluyla ateşi düşürülerek havale durdurulabilir.

Yanık ve haşlanma: Yanık küçükse on dakika kadar soğuk suda tutun. Steril pansumanla kapatın. Yanık büyükse hastaneye gitmeden çocuğu yatırın ve yanan bölgeye on dakika boyunca su dökün. Giysileri yapışmadan çıkartabilirsiniz. Yanığın üstüne kesinlikle bir şey sürmeyin, yanığa yapışan bir şeyi çıkartmaya çalışmayın.

Tıkanma: Tıkanma durumlarında, çocuğunuzun boğazına bakmaya çalışın. Parmağınızı dilinin üstüne koyabilirsiniz. Parmağınızı boğazına sokmadan alabileceğiniz bir durum söz konusu ise, parçayı alabilirsiniz. Daha büyük çocuklarda onu öksürterek parçayı atmasını sağlayabilirsiniz. Ani ve önemli tıkanmalarda, başını ve omuzlarını destekleyerek, bebeğinizi, baş aşağı yatırın ve kürek kemiklerinin arasına beş kez vurun. Yoksa dizlerinizin üstüne yüzü koyun yatırın ve yine kürek kemiğinin ortasına 5 kez ani ve sert vurun.

Zehirlenme: Zehirlenme durumlarında hemen doktora başvurmanız gerekir. Ancak yine de, evde müdahale ediyor olsanız da, zehrin ne olduğunu bilmiyorsanız, çocuğunuzu kusturmaya çalışmayın. Bunun yerine süt veya su içirin ve çocuğunuzun elini ve yüzünü yıkayın. Ancak, doktora gittiğinizde de, müdahalenin doğru biçimde yapılabilmesi için, zehrin ne olduğunu bilmeniz önemlidir. Bunu doktora söyleyerek hayati bir zaman kazanmış olursunuz.

Hipotermi: Vücut ısısının 35 derecenin altına düşmesiyle oluşan durumdur. Eğer çocuğunuzun üstü ıslaksa kıyafetlerini çıkarıp kuru giysi giydirin ve battaniyeyle sarın. Yatırın ve vücudunuza yakın tutun. Sıcak banyo yaptırabilir ve ılık tatlı içecekler içirebilirsiniz. Isısının artıp artmadığını derece ile ateşini ölçerek takip edebilirsiniz.

Beyin sarsıntısı: Kafasına darbe alan çocuğunuzda beyin sarsıntısı bulguları olabilir. Baş dönmesi, bulantı veya kusma olabilir. Baş ağrısı hissedebilir. Göre bozukluğuna da rastlanabilir. Sarsıntı travmadan saatler sonra da ortaya çıkabilir. Bu yüzden 24 saat gözlem altında tutulması gerekir.

Kafa travmaları: Hafif darbelerde vurulan yere buz uygulamak en iyi çözümdür. Kanama varsa kanı durdurmak için temiz bezle yaraya bastırabilirsiniz. Yaraya parmağınızla dokunmayın. Küçük bir yara nedeniyle kanama olduysa sabun ve suyla temizleyip kanama durduktan sonra pansuman yapabilirsiniz. Yara uzun ve çentikli ise dikiş kesinlikle gerekecektir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir