Çocuklarda Burun Tıkanıklığı

11 Aralık 2018

Burun tıkanıklığında çocukların burnunu mekanik yolla temizlemek çoğu zaman aile için çok zordur. Özellikle bebekler ağızdan nefes almayı henüz öğrenemedikleri için uykusuz, hırçın ve iştahsız olurlar.  Uyurken burnu tıkanan çocuğun uykuda kalması mümkün olmadığı için bütün gece boyunca hem çocuğun hem ailenin uyku düzeni altüst olur.

Burun Tıkanıklığının En Yaygın Nedenleri

Burun tıkanıklığının birçok nedeni olabilir. Eğer burun tıkanıklığı geçmiyorsa nedeninin tespiti için mutlaka hekime danışmak gerekir. Burun tıkanıklığının en yaygın nedenleri; burun içi mukusun tam temizlenememesi,  solunum yolu hastalıkları, grip, nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları, kişinin alerjik bünyeye sahip olması, ayrıca doğumsal nedenler (deviasyon, burun eti v.s), geniz etinin büyük olması gibi fiziksel etkilerde sık burun tıkanıklığına sebep olmaktadır.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığını ve Solunum Yolu Hastalıklarını Önleme ve Tedavi Yöntemleri

Havaların soğuması ile birlikte alınabilecek önlemlerden birisi hastalıklardan korunmak olmalıdır. Burun tıkanıklığının giderilmesi hastalığın önlenmesi adına en önemli adımlardan biridir.

Burun tıkanıklığının giderilmesinde kullanılan bir yöntem tuzlu sudur. Burnun tuzlu su yardımıyla temizlenmesi, tıkanmış burnun açılmasını sağlar. Ancak bu yöntemin burun tıkanıklığına karşı koruyucu bir özelliği olmamakla birlikte etki süresi dakikalar içinde geçer ve uygulaması zordur. Bununa beraber çocukların vakit geçirdiği ve uyuduğu ortamın nem ayarının iyi ayarlanması ve bu ortamların her gün en az otuz dakika havalandırılması, burun tıkanıklığı sorunu yaşayan çocuklar için önem arz etmektedir.

Solunum yolları hastalıklarından korunmada ve burun tıkanıklığının giderilmesinde yüzyıllardır doğal ürünlerden de faydalanılmaktadır. Kullanılacak olan ürünlerin anne ile çocuk arasında mücadeleye neden olmaması yani çocuğun ürünü reddetmeden kullanması önemlidir. Özellikle uzun süre etkili olan damla formunda doğal ürünü yakaya ve yastığa damlatılması, cilde veya buruna temas etmeden kullanılması; bebek, çocuk ve annenin konforunu arttırdığından çok sıklıkla tercih edilmektedir.

 “Yılın Ürünü”Cold-Mix Damla

Cold-Mix Damla, yakaya veya yastığa damlatıldığında; bebek, çocuk ve yetişkinlerde burun tıkanıklığını gideren doğal içerikli tek üründür. Buruna temas ettirilmeden kullanıldığı için gece uyurken dahi, uyanmadan ve uyandırmadan burun tıkanıklığını açar ve rahat bir nefes alınmasını sağlar. Hem çocuğun hem de ebeveynin uyku konforunu artırır. Ayrıca okulda, kreşte, toplu taşıma araçlarında bulaşma riski daha yüksek olan soğuk algınlığı ve grip gibi solunum yolu hastalıklarına karşı korur. Cold-Mix, tüm bu etkinliği ile eczacılık camiasının en saygın ödülü olan Altın Havan’da “Yılın Ürünü” ödülüne layık görülmüştür.

Cold-Mix Sadece Eczanelerde…

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir