Çocuklar ve çiçekler…

9 Mayıs 2018

Hazırlayan: Gülçin Karadeniz

Okul öncesi dönemde çocuklar çok meraklıdırlar. Bu merak onların her şeyi sorgulayıp öğrenmek istemesine neden olur. Bilimsel düşüncenin de temellerinin atıldığı bu yıllarda yapılacak olan fen ve doğa çalışmaları bu sebeple çok önemlidir. Bu ay kültürümüzde özel bir yeri olan laleden yola çıktık ama asıl amacımız çocuklarınızla birlikte çiçek yetiştirmenin onlar için ne kadar faydalı ve eğlenceli bir aktivite olacağına değinmek.

Çocuklar doğanın bir parçasıdır ve doğa ile iç içe olmak çocuklara öğrenmenin temelini oluşturan duyularının kullanılmasını sağlar. Çocuklar bitki yetiştirirken yaparak yaşayarak ve deneyim kazanarak öğrenirler. Ayrıca gözlem yetenekleri de gelişir. Çocuk için bir oyun şeklinde gelişen çiçek ya da farklı bir bitki yetiştirme etkinliği aslında onun sorumluluk alarak bireysel gelişimi için de büyük bir önem taşır. Bunun yanı sıra çocuğunuzla birlikte bir üretim aşamasına ortak olmak aile dinamiği için de oldukça kaliteli bir aktivitedir. 

Bitki yetiştirmek için geniş bir bahçeye ihtiyaç yoktur. Güneş alan bir pencere önü ya da balkon yeterlidir. Okul öncesi çocuklar çok sabırsız oldukları için önemli olan onun heyecanını söndürmemek için hızlı büyüyen bitkiler ekmektir. Fasulye, bezelye ve mısır, sadece bir kaç gün içerisinde filizlenerek gözle görülebilir bir gelişim gösterir. Bu durum çocuğun merakını aktif tutar ve daha uzun süreli bitkileri yetiştirebilme hevesi uyandırır.

Bitki yetiştirmenin çocuklar üzerindeki etkileri

• Bu etkinlik sayesinde çocuklar çevrelerinde gelişen olayların çeşitliliğini keşfederler.

• Çok boyutlu düşünebilme yetileri gelişirken problemleri daha kolay çözen, daha duyarlı bireyler olabilirler. 

• Sözel iletişim becerileri gelişir.

• Bitki yetiştiren çocuklar, bunu bir oyun olarak görseler bile yaptıklarına odaklanırlar. Bu da onların dikkat becerilerini geliştirir.

• Çocuklar bitki yetiştirirken bir olayı bütünü ile görme fırsatı yakalarlar. Bu da neden sonuç ilişkisi kurma yetilerini geliştirir.

• Bu süreçte çocuklar deneyimleyerek kalıcı bilgiler edinirler. 

• Bitki yetiştirme etkinliği çocukların, sorumluluk alma ve bu sorumlulukları yerine getirmelerini sağlar.

• Yine bu çocuklar doğa sevgisi kazanırlar.

Çiçek yetiştirme etkinliğini nasıl organize edelim?

1. Öncelikle çocuğun yetiştireceği bitkiyi kendisinin belirlemesine izin vermemiz gerekiyor. Onu bir sera ya da yapı markete götürüp yardımcı olabiliriz. Oradaki görevlilerden bilgi alabilir ya da farklı araştırmalar yaparak karar verme sürecini tamamlamış olur. 

2. Gittiğiniz serada tohum paketlerini incelemesine izin verin. Belki de ekili bir çiçeği alıp bakmak isteyecektir. 

3. Tohum, saksı ve toprak konusunu hallettiyseniz sıra geldi sulamak için güzel ve şık bir sulama kabı satın almaya. Çocuklar için bu işin en keyifli yanının sulama işi olduğunu unutmayın! 

4. Çocuğunuzla birlikte toprağı saksıya boşaltın. Tohumları elleriyle serpmesine izin verin. En sonunda 2 cm kalınlığında toprakla tohumların üstünü örtün ve çocuktan çok az suyla toprağı sulamasını isteyin. Bir çay karıştırıcısı ya da doktor çubuğunun üzerine çiçeği ektiğiniz tarihi not alarak saksının içine batırın!

5. Bundan sonraki kısım onun sabır değerini kazanması için en önemli aşama ama biliyoruz ki sizin için belki de en zor aşaması olacak, çünkü sürekli “ne zaman büyüyecek?” sorusuna bir cevap üretmeniz gerekecek. Siz sabırlı olursanız çocuk da olacaktır.

6. Gerçek çiçeği çıkana dek kâğıttan yapacağınız bir çiçeği de saksıya ekleyebilirsiniz. İşte benim önerim:

6.1. Kağıda lale çizip, kesin. İsterseniz yaprak da çizip kesebilirsiniz.

6.2. Lale şeklinde kestiğiniz kağıdı akordeon gibi katlayın.

6.3. Fotoğraftaki gibi delgeçle minik delikler açın

6.4. O deliklerden pipeti geçirin.

6.5. İşte laleniz hazır!

Çocuklar farklı canlılarla birlikte yaşadığı dünyayı -bitkileri ve hayvanları ile- bir bütün olarak algılayacak ve kabullenecek bu da onun hem birey olarak daha mutlu olmasına, hem de sosyal bir varlık olarak daha saygılı, daha verici olmasına yardımcı olacaktır. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir